Giganti ze Silicon Valley uzavřeli partnerství pro vývoj umělé inteligence

29. září 2016, 18:00  -  Daniel Džmuráň
29. září 2016, 18:00

Skupina nejvýznamnějších technologických firem spojila síly pro vytvoření etického kodexu, jímž se má řídit budoucí vývoj na poli umělé inteligence. Mezi hlavní cíle projektu zařadili technologičtí bossové společné zdolávání výzev v oblasti robotických technologiích, zvýšení obecného povědomí o oboru a rozptýlení obav veřejnosti z přílišného pokroku.

Od automatizace výrobního procesu a nedostatku pracovních příležitostí pro lidi přes samořídící automobily až po apokalyptické povstání robotů - rychlý pokrok na poli umělé inteligence vzbuzuje mezi veřejností již dlouhá léta obavy. Zatímco některé působí spíše úsměvně, jiné, včetně přílišné automatizace výroby, by v budoucnosti skutečně mohly představovat nelehkou výzvu.

Na situaci nyní zareagovala pětice vedoucích firem v oboru. Ke stolu zasedli zástupci Googlu, Microsoftu, Facebooku, Amazonu a IBM a výsledkem je založení neziskové organizace s názvem Partnerství pro přínos umělé inteligence lidstvu a společnosti (či zkráceně jen Partnerství pro umělou inteligenci). Jejím ústředním cílem je podle oficiálního prohlášení pracovat na zvýšení porozumění ze strany společnosti a stanovit optimální postupy při zdolávání výzev a využívání příležitostí v oboru umělé inteligence.“ K dialogu budou zváni zástupci akademické a neziskové sféry i odborníci na politiku a etiku.

„Nacházíme se ve zlatém věku umělé inteligence,“ uvedl ředitel strojového učení Amazonu Ralf Herbrich. „Partnerství zajistí, aby pro dobro společnosti a zvýšení důvěry zákazníků spolupracovali ti nejlepší a nejbystřejší v oboru.“

„Jsme přesvědčeni, že nadešel čas začít přemýšlet nad způsoby zapojení veřejnosti, prohloubení spolupráce mezi firmami napříč sektorem a zajištění transparentnosti vývoje,“ řekl deníku Daily Mail Mustafa Suleyman, ředitel divize aplikované umělé inteligence společnosti DeepMind, jež se před dvěma lety zařadila pod křídla Googlu.

Přestože se iniciátoři Partnerství snažili do projektu zapojit co nejvíce významných technologických firem, u dvou velkých jmen se jim to nepodařilo. Prvním z nich je Apple, jenž se zabývá umělou inteligencí zejména v souvislosti s osobními asistenty, hlasovým ovládáním a rozpoznáním obrazu. Apple však dlouhodobě prosazuje spíš strategii solitéra a do podobných společných iniciativ konkurenčních společností se málokdy zapojuje. Druhým je pak výzkumná instituce OpenAI, za níž stojí technologický mág Elon Musk, známý spíše vesmírným projektem SpaceX či automobily Tesla. S rozpočtem ve výši jedné miliardy dolarů (24 miliard korun) patří OpenAI na poli umělé inteligence k nejlépe kapitálově vybaveným nezávislým entitám.

„Jednali jsme i se zástupci Applu. Myšlenka se jim velmi líbila a já osobně doufám, že se časem také zapojí,“ vyjádřil víru v rozšíření spolupráce Eric Horovitz z Microsoftu pro deník The Guardian.

Co přesně bude výstupem Partnerství, zatím není známo. Podle serveru Quartz nemá jít o regulatorní orgán, který by nějakým způsobem vymáhal dodržování standardů a trestal jejich případné porušování. Půjde tak spíš jen o jakési fórum pro sdílení informací a knowhow. Organizace zatím na svém webu zveřejnila přehled osmi zásad, o jejichž naplňování se hodlá zasazovat.

Osmero zásad Partnerství pro umělou inteligenci
1. Zasadíme se o to, aby technologie na poli umělé inteligence prospívaly co nejširším vrstvám společnosti.
2. Budeme vzdělávat veřejnost, naslouchat jí a zajímat se o zpětnou vazbu na naše aktivity. Budeme ji informovat o našich krocích a odpovídat na její dotazy.
3. Jsme odhodláni k otevřenému výzkumu a dialogu o jeho etických, sociálních, ekonomických i právních aspektech.
4. Věříme, že do výzkumu na poli umělé inteligence se musí aktivně a odpovědně zapojit množství zainteresovaných subjektů napříč obory.
5. Budeme spolupracovat s představiteli obchodních společností, abychom mohli adresovat specifické obavy a příležitosti.
6. Budeme pracovat v zájmu maximalizace přínosů umělé inteligence tím, že:
a) budeme chránit soukromí a bezpečnost jednotlivce,
b) budeme brát ohledy na zájmy všech zúčastněných stran,
c) se zasadíme, aby výzkum na poli umělé inteligence zůstal sociálně odpovědný, citlivý a bral v potaz všechny potenciální vlivy na společnost,
d) zajistíme, aby byl výzkum na poli umělé inteligence solidní, spolehlivý, důvěryhodný a bezpečný,
e) budeme vystupovat proti takovému použití umělé inteligence, které by bylo v rozporu s mezinárodními konvencemi či lidskými právy, a prosazovat záruky a neškodné technologie.
7. Jsme přesvědčeni, že pro provoz technologií využívajících umělou inteligenci je obzvláště klíčová srozumitelnost a pochopitelnost, aby byly dostupné široké veřejnosti.
8. Budeme usilovat o vytvoření kultury spolupráce, vzájemné důvěry a otevřenosti mezi vědci a inženýry, která nám umožní uvedených cílů dosáhnout.

Dále čtěte:

Ilona Švihlíková: Robotizace otevírá dveře dystopiím

Fanoušky v Manchesteru budou na stadionu bavit roboti

Doprava, logistika, obchod. Robotická síla nahradí lidskou

Sex s roboty? Lidé na něm budou závislí, varují vědci


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít