Audi R8 Spyder míří k zákazníkům, připravte si přes 4,5 milionu

18. července, 07:04  -  Jiří Červenka
18. července, 07:04

Automobilka z Ingolstadtu zahájila příjem objednávek na otevřenou verzi svého supersportu. Stejně jako kupé zůstává i spyder věrný desetiválcovému motoru bez přeplňování.

Audi R8 Spyder druhé generace je už oficiálně ke koupi. Několik měsíců po jarní premiéře na autosalonu v New Yorku otevírá Audi pomyslnou knihu objednávek na hliníkový supersport se stahovací střechou.

Stejně jako v případě R8 kupé je i u Spyderu hlavní chloubou motor. Má v dnešní době už značně exotickou koncepci s velkým zdvihovým objemem (5,2 l) a vysokým počtem válců (10). Výkonu 367 kW (540 k) a točivého momentu 540 Nm dosahuje bez pomoci turbodmychadel. Nezaměnitelný zvukový projev atmosférického desetiválce bude se staženou střechou ještě působivější…

Spyder se stahovací střechou je jen o pět kilo těžší než kupé

Protože auta bez pevného střešního dílu potřebují dodatečné výztuhy karoserie, bývají z principu těžší a o něco pomalejší než jejich uzavřené ekvivalenty. V případě R8 Spyder se ale dynamická daň za požitek z větru ve vlasech jeví víc než přijatelná, jak ukazuje následující tabulka:

Audi R8 Coupé vs. R8 Spyder
Model Audi R8 Coupé V10 R8 Spyder V10
Provozní hmotnost (kg) 1715 1720
0-100 km/h (s) 3,5 3,6
Nejvyšší rychlost (km/h) 320 318

R8 Coupé lze však pořídit i v rychlejší a výkonnější verzi Plus, o níž se Audi v souvislosti se Spyderem zatím nezmiňuje.

Síla motoru putuje přes sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku do systému quattro, který ji podle potřeba rozděluje mezi všechna čtyři kola. Oproti běžným cestovním modelům Audi je pohon všech kol v R8 nastavený tak, aby auto svým chováním víc připomínalo „zadokolku“.

Po vzoru tradičních výrobců supersportovních vozů má druhá generace Audi R8 na volantu soustředěné ovládací prvky, které přímo souvisejí s jízdou. Vlevo najdete přepínač jízdních režimů a samostatné tlačítko sportovního módu, vpravo červené tlačítko spouštění motoru a knoflík pro ovládání klapek ve výfuku. Ve virtuálním přístrojovém štítu před řidičem se mohou zobrazovat nejen rychloměr s otáčkoměrem a palubní počítač, ale i navigace nebo data z připojeného chytrého telefonu. Toto řešení známe i z méně exotických modelů značky Audi.

Startovací tlačítko i další ovládací prvky najdete na volantu

Tuzemské zastoupení zatím nezveřejnilo ceny nového Audi R8 Spyder V10 pro Českou republiku. V Německu ale tento model začíná na částce 179 000 eur, což je o 13 tisíc eur neboli 7,8 % víc než u kupé. Pokud bude stejný procentní rozdíl zachován i na českém trhu, můžeme očekávat základní cenu Spyderu zhruba na úrovni 4,57 milionu korun.

Mnoho přímých soupeřů tento model na trhu nemá. Zákazníci by mohli uvažovat také o Porsche 911 Turbo Cabrio (5,21 mil. Kč) nebo Jaguaru F-Type kabriolet s motorem 5.0 V8 S/C a pohonem všech kol (3,31 mil. Kč). Technicky příbuzné Lamborghini Huracán Spyder i Ferrari 488 Spider jsou ještě o další úroveň výkonnější, rychlejší a dražší.


Další články o vozech Audi:

Extremistické Audi TT RS je rychlejší než Porsche 911

Supersilný diesel v novém Audi SQ7 si pomáhá unikátním „elektrickým turbem“


Mohlo by vás zajímat

Pobočka Vojenské zdravotní pojišťovny v Praze

Šéf vojenské pojišťovny Štein odvolal dva členy vedení. Prý protiprávně

 Automobil Tesla Model S na výstavě v Londýně

Výrobci elektromobilů vítají dohodu OPEC

Makrooko Miroslava Zámečníka

Deutsche pevná jako skála

 Ředitel Salesforce Marc Benioff

Zhrzený Salesforce žene prodej LinkedInu k regulátorům

 Nela Lisková, zakladatelka údajného Zastupitelského centra DNR.

Soud proruským aktivistům: Změňte název, nebo končíte

Korupce - ilustrační foto

Česko a Slovensko patří ke světové špičce. Ve zkorumpovanosti

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

  • František Stárek: Už jsem si myslel, že budu v klidu

  • Karolína Topolová: Dovoz ojetých aut se nevyplatí

  • Alexandra Kala: Sleva je u mě zakázané slovo

  • Radka Dohnalová: Lídři by měli rozvíjet své talenty a…

  • Václav Cílek: Vyhnuli jsme se Kurdistánu

  • Petr Lávička: České maso bývá předražené

  • Michal Horáček: Jen já a lidi

Hry pro příležitostné hráče