Zvyšování daní krizi nevyřeší

16. června 2009, 00:00 - David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR
16. června 2009, 00:00

V posledních týdnech se objevují informace, že od příštího roku by mohlo dojít ke zvýšení firemních daní a vyššímu zdanění vysokopříjmových skupin. Jedná se o opatření, které údajně pomůže české ekonomice a zvýší příjmy do státního rozpočtu. Unie malých a středních podniků musí na tyto návrhy reagovat a velmi ostře je odmítnout.

Autor: Jakub Stadler

Řešení hospodářské krize zvýšením firemních daní a vyšším zdaněním vysokopříjmových skupin obyvatelstva je nesmysl. Každý by si měl v prvé řadě uvědomit, že pokud se zvýší firemní daň, sníží se příjmy státního rozpočtu z vybraných daní! Výrazně negativní dopad to bude mít na konkurenceschopnost jak malých a středních firem, tak i velkých společností. Navíc se obáváme, že toto opatření povede k dalšímu propouštění zaměstnanců.

Pokud dojde ke zvýšení firemních daní na 24 procent a výše, reálně hrozí, že mnoho velkých podniků začne přesouvat svá sídla do zahraničí (viz například sídlo společnosti Zentiva v Nizozemsku) a odvádět nižší daně v těchto zemích s nižší daňovou zátěží. V žádném případě se nejedná o přesun sídla společnosti do takzvaných daňových rájů, ale pouze o logický krok, kdy podnik jde tam, kde jsou nižší daně a přehlednější daňové zákony v rámci Evropské unie.

Ovšem daleko horší dopad bude mít zvýšení daní na malé a střední podniky. Těmto firmám se zvýší náklady a nebudou mít peníze na rozšiřování výroby a investice. Rozvoj a inovace těchto podniků budou kvůli těmto chybějícím finančním prostředkům výrazně zpomaleny.

Tuzemské podniky se v současné době potýkají s nedostatkem zakázek a financí. Jakékoliv zvyšování firemních daní by podnikům pouze zvýšilo jejich náklady a zhoršilo jejich konkurenceschopnost. Velmi pozitivně vnímáme snahu o snižování firemních daní v posledních letech a doufáme, že se tento trend nebude v nejbližším období měnit. Snižování daňové zátěže patří z pohledu firem mezi tři nejvíce podporovaná protikrizová opatření spolu se slevami na sociální pojištění a zrychlením odpisů.

Stejně tak i čtyřicetiprocentní zdanění měsíčních příjmů nad sto tisíc korun by vedlo k tomu, že odborníci budou odcházet z tuzemských podniků a pracovat jinde v zahraničí za lepších podmínek. Česká republika by se tak ubírala směrem, kdy se z ní stane pouze jedna velká montovna a naše vysoce kvalifikovaná pracovní síla bude pracovat mimo republiku. Mnoho firem bude řešit tuto situaci tím, že přesune odměny těchto zaměstnanců ze mzdových nákladů jinam, například do různých kapitálových pojištění, z nichž se pak odvádí nižší daň.

Podle názoru většiny tuzemských firem je daňová zátěž v Česku stále vysoká. Výše firemních daní je přitom jedním z nejdůležitějších nástrojů k posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu a ekonomiky. Unie malých a středních podniků proto dlouhodobě prosazuje snížení ceny práce, což se týká jak povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění, tak i zatížení daní z příjmů u zaměstnavatele.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít