Zvyšování daní krizi nevyřeší

16. června 2009, 00:00 - David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR
16. června 2009, 00:00

V posledních týdnech se objevují informace, že od příštího roku by mohlo dojít ke zvýšení firemních daní a vyššímu zdanění vysokopříjmových skupin. Jedná se o opatření, které údajně pomůže české ekonomice a zvýší příjmy do státního rozpočtu. Unie malých a středních podniků musí na tyto návrhy reagovat a velmi ostře je odmítnout.

Autor: Jakub Stadler

Řešení hospodářské krize zvýšením firemních daní a vyšším zdaněním vysokopříjmových skupin obyvatelstva je nesmysl. Každý by si měl v prvé řadě uvědomit, že pokud se zvýší firemní daň, sníží se příjmy státního rozpočtu z vybraných daní! Výrazně negativní dopad to bude mít na konkurenceschopnost jak malých a středních firem, tak i velkých společností. Navíc se obáváme, že toto opatření povede k dalšímu propouštění zaměstnanců.

Pokud dojde ke zvýšení firemních daní na 24 procent a výše, reálně hrozí, že mnoho velkých podniků začne přesouvat svá sídla do zahraničí (viz například sídlo společnosti Zentiva v Nizozemsku) a odvádět nižší daně v těchto zemích s nižší daňovou zátěží. V žádném případě se nejedná o přesun sídla společnosti do takzvaných daňových rájů, ale pouze o logický krok, kdy podnik jde tam, kde jsou nižší daně a přehlednější daňové zákony v rámci Evropské unie.

Ovšem daleko horší dopad bude mít zvýšení daní na malé a střední podniky. Těmto firmám se zvýší náklady a nebudou mít peníze na rozšiřování výroby a investice. Rozvoj a inovace těchto podniků budou kvůli těmto chybějícím finančním prostředkům výrazně zpomaleny.

Tuzemské podniky se v současné době potýkají s nedostatkem zakázek a financí. Jakékoliv zvyšování firemních daní by podnikům pouze zvýšilo jejich náklady a zhoršilo jejich konkurenceschopnost. Velmi pozitivně vnímáme snahu o snižování firemních daní v posledních letech a doufáme, že se tento trend nebude v nejbližším období měnit. Snižování daňové zátěže patří z pohledu firem mezi tři nejvíce podporovaná protikrizová opatření spolu se slevami na sociální pojištění a zrychlením odpisů.

Stejně tak i čtyřicetiprocentní zdanění měsíčních příjmů nad sto tisíc korun by vedlo k tomu, že odborníci budou odcházet z tuzemských podniků a pracovat jinde v zahraničí za lepších podmínek. Česká republika by se tak ubírala směrem, kdy se z ní stane pouze jedna velká montovna a naše vysoce kvalifikovaná pracovní síla bude pracovat mimo republiku. Mnoho firem bude řešit tuto situaci tím, že přesune odměny těchto zaměstnanců ze mzdových nákladů jinam, například do různých kapitálových pojištění, z nichž se pak odvádí nižší daň.

Podle názoru většiny tuzemských firem je daňová zátěž v Česku stále vysoká. Výše firemních daní je přitom jedním z nejdůležitějších nástrojů k posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu a ekonomiky. Unie malých a středních podniků proto dlouhodobě prosazuje snížení ceny práce, což se týká jak povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění, tak i zatížení daní z příjmů u zaměstnavatele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít