Article, show

Zvýšení DPH omezí cestovní ruch

17. května 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
17. května 2004, 00:00

PREZIDENTKA SDRUŽENÍ PODNIKATELŮ V POHOSTINSTVÍ A CESTOVNÍM RUCHU HO.RE.KA MIRKA LUPRICHOVÁ: Kvůli přeřazení stravovacích a ubytovacích služeb do vyšší sazby DPH mohou přijít o práci tisíce živnostníků z řad malých a středních podnikatelů.

PREZIDENTKA SDRUŽENÍ PODNIKATELŮ V POHOSTINSTVÍ A CESTOVNÍM RUCHU HO.RE.KA MIRKA LUPRICHOVÁ:

Kvůli přeřazení stravovacích a ubytovacích služeb do vyšší sazby DPH mohou přijít o práci tisíce živnostníků z řad malých a středních podnikatelů.

Co se vám na nových právních normách nejvíce nelíbí? Především to, že vláda dala zcela cynicky najevo nezájem o rozvoj podnikatelského prostředí. Podnikatele v oblasti cestovního ruchu už stálo poměrně dost peněz, když se nedávno museli vypořádat se směrnicemi EU týkajícími se například nutnosti vybavit provozovny novými hygienickými zařízeními a přizpůsobit se dalším požadavkům v oblasti hygieny a ochrany veřejného zdraví. Teď v řadě případů nebudou moci majitelé ubytovacích a restauračních zařízení dostát svým finančním závazkům. Nejsme zásadně proti úpravám DPH, ale ne ve schváleném znění. Je to prostě politická otázka. S narovnáním sazeb DPH se ale přece po vstupu do EU muselo počítat? Evropská unie striktně nenařizuje, do které sazby musí být zařazeny stravovací a ubytovací služby. Některé země si v přístupových rozhovorech vyjednaly buď trvalé zařazení do snížené sazby, nebo výjimku - jako například Polsko a Maďarsko do roku 2007. Naši vyjednavači, tedy zejména Telička, nevyjednali ani přesunutí do snížené sazby, ani výjimku. Nevzdávali jsme se naděje, že výjimku lze dojednat i po vstupu země do EU, jako tomu bylo například v případě Portugalska. To by ale musela být dobrá vůle. U nás vůle nebyla. Z jednoho prostého důvodu - potřebovala se naplnit státní kasa a udělalo se to podle hesla ber, kde ber. Postavilo se za vás alespoň rezortní ministerstvo pro místní rozvoj? Nikoliv. Pan ministr Němec na rozdíl od ministra kultury Pavla Dostála, který v parlamentu prosadil zachování nižší sazby DPH u vstupenek na kulturní akce, dal přednost svým osobním politickým zájmům před zájmy rezortu. Ještě v lednu na veletrhu GO v Brně přitom osobně tvrdil, že ubytovací služby zcela jistě zůstanou ve snížené sazbě. Všichni s tím počítali. Pak ale přišla kolodějská jednání, kde se politicky rozhodlo, a bylo všechno jinak. Rozdíl mezi pěti a 19 procenty je v oblasti cestovního ruchu, kde se marže pohybují kolem 20 procent, naprosto propastný. Pokud z marže nyní zbude šest procent, je jasné, že to na uživení není. Jaký tedy bude konkrétní dopad vyšší DPH na hotely a restaurace? Mluvila jsem s ministrem financí a dalšími členy vlády a upozorňovala je na to, že prostě nemůžeme měnit ceny uprostřed sezony. Jediným konsenzem bylo to, že se DPH u ubytovacích služeb zvýší až od 1. ledna 2005. To ale problém neřeší, pouze oddaluje. My totiž uzavíráme smlouvy s cestovními kancelářemi třeba na pět let dopředu - často se z těchto smluv nelze nijak vyvázat ani nelze jednostranně zvýšit cenu. Pokud zvýšíme cenu tam, kde to půjde, staneme se méně konkurenceschopnými v rámci Evropy, neboť v České republice bude druhá nejvyšší sazba DPH ze všech evropských zemí. Pokud podnikatel ceny nezvedne, protože mu to zkrátka uzavřené smlouvy nebo konkurence nedovolí, bude to muset platit ze svého zisku. A je otázkou, jak dlouho to vydrží. Kolik subjektů by mohlo zkrachovat?

Očekáváme, že v souvislosti s vyšší DPH skončí 15 až 20 procent podnikatelů z oblasti cestovního ruchu. To samozřejmě ovlivní i zaměstnanost v tomto oboru, který bude muset opustit až 20 tisíc lidí. Spousta podnikatelů bude vracet živnostenská oprávnění - 18 tisíc vrácených živnostenských listů za první čtvrtletí je varující číslo. Samozřejmě také klesne zájem zahraničních turistů o Českou republiku. V konečné fázi by se zvýšení DPH mohlo projevit poklesem příjmů z cestovního ruchu až o pět miliard v porovnání s loňským rokem. Cestovní ruch je totiž věcí zbytnou a lidé na něj vydávají peníze, které jim skutečně zbydou. Každý si představuje, že cestovní ruch jsou pouze lidé na Karlově mostě, ale spadají tam i školy v přírodě nebo dětské tábory.

Uvažovali jste dokonce o stávce podnikatelů. Bude?

Stávka jako taková asi ne, ale připravujeme některé vlastní protestní akce, jimiž bychom veřejnosti ukázali nesmyslnost politického rozhodnutí vládní koalice v případě zákona o DPH. Pořád jsme s napětím a nadějí naivně čekali, jakým způsobem dopadne hlasování k návrhu zákona o DPH. Teď nastal čas, abychom se z tohoto faktického příkladu „podpory podnikání“ poučili při volebních preferencích.

V letošním roce začala nová klasifikace hotelů. Co si od ní slibujete ?

Společně s Národní federací hotelů a restaurací ve spolupráci s Českou cestovní centrálou a ministerstvem pro místní rozvoj jsme zatím na roky 2004 a 2005 vytvořili souhrn klasifikačních znaků, podle kterých jsou jednotlivá ubytovací zařízení zahrnuta do příslušné kategorie a třídy. V našem případě hotel, hotel garni, penzion a motel, které jsou ohodnocovány jednou až pěti hvězdičkami.

Pokud zařízení certifikát má, jaké z něj plynou výhody?

Bude se moci například účastnit akcí pořádaných centrálou cestovního ruchu či ministerstvem pro místní rozvoj. Slibujeme si od toho, že certifikovaná ubytovací zařízení budou u nás určitou zárukou kvality. Chceme oddělit zrno od plev - každý člověk musí vědět, že když se ubytuje v daném zařízení, může očekávat konkrétní standard služeb.

Certifikát je časově omezený? Ano. Teď dáváme osvědčení na dva roky (do konce roku 2005), pak budeme dobu platnosti prodlužovat. Nevylučujeme ale, že se nezmění požadavky na klasifikační znaky. Třeba za dva roky budou běžným standardem například internetové přípojky a podobně. KDO JE MIRKA LUPRICHOVÁ**

Prezidentkou Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu HO.RE.KA ČR se stala v dubnu 2002. Je spolumajitelkou a provozovatelkou rodinného penzionu Lucie v Praze 8-Kobylisích a zároveň majitelkou Cestovní agentury LUUL tour. Vystudovala Střední hotelovou školu a Vysokou školu ekonomickou v Praze - obor ekonomika služeb a cestovního ruchu. Před rokem 1989 mimo jiné téměř deset let působila na střední hotelové škole.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít