Article, show

Zvládneme jít do Iráku jako tým?

28. dubna 2003, 00:00 - Stranu připravila Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
28. dubna 2003, 00:00

Šanci by mohly dostat i méně dravé tuzemské společnostiNěkteré firmy počítají zřejmě s tím, že kromě nových příležitostí dostanou od Iráčanů konečně také zaplaceno za minulé dodávky. Záleží na tom, zda a jak rychle zareaguje vláda.

Šanci by mohly dostat i méně dravé tuzemské společnosti

Některé firmy počítají zřejmě s tím, že kromě nových příležitostí dostanou od Iráčanů konečně také zaplaceno za minulé dodávky. Záleží na tom, zda a jak rychle zareaguje vláda.

Šance pro české firmy v Iráku podle ředitelky sekce vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy České republiky Dagmar Kuchtové budou. „I když máme určité skeptické zkušenosti z Balkánu, kdy jsme po skončení války vytvořili databázi čítající asi čtyři sta firem, a pak se to rozplynulo to ztracena,“ řekla Kuchtová. Zásadní budou podle ní další kroky, které umožní firmám, které nejsou tak dravé, nemají americké partnery, aby se dostaly na to správné místo. K tomu existují dvě základní cesty. Připravuje se podnikatelská mise přímo do Iráku a Kuvajtu, jejímž cílem je prezentovat přibližně dvě desítky českých firem přímo a za další dovézt informační materiály. Druhá cesta vede přes Washington a přes poradenské firmy, které už nabídly zprostředkovatelské služby. To už bude samozřejmě služba placená.

* Zájem o dodávky pro Irák projevily i firmy, které tam mají dosud pohledávky z minulosti?

Z hlavy vím Zetor a Technoexport, ale jsou samozřejmě i další. Cesta „zezdola“, kdy si firmy začnou hledat řešení s partnerem samy, je určitě jednou z možností. Protože na vládní úrovni to bude velmi obtížné.

* Z těch firem, které se přihlásily, předpokládám, že většina jich už má z Iráku zkušenosti.

Jsou to všichni velcí hráči z minulosti - například Technoexport, Strojexport, Škodaexport. Z menších firem jsou to nástupci velkých projektových a inženýrských firem. Řada z nich má zkušenosti i s americkými partnery, což je velmi důležité. Znají je a vědí, že dodávají kvalitní věci. Z tohoto pohledu není třeba být skeptický. Trochu mám ale obavy, jestli se nám to podaří - jako týmu Česká republika - dotáhnout do konce.

* V čem by mohl být problém?

Abychom dokázali najít toho správného člověka v té správné instituci. Je to velmi často postavené na osobních kontaktech a možná bude dost záležet na ambasádě ve Washingtonu. Tam jsou přímo u zdroje, aby nás dokázali nasměrovat. Je velmi důležité, aby nám pomohl stát, pokud bude třeba vyrazit tam se skupinou expertů. Svaz průmyslu a Hospodářská komora mohou využít své know-how, ale na takové věci nemají prostředky.

* Pokud vláda rozhodne o vyslání našich expertů do Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc a podpoří projekty našich firem, je tu tedy větší šance, že by se přinejmenším část dluhů mohla vrátit a české firmy by se mohly v Iráku opět uchytit?

Přesně tak.

* Takže teď záleží na rozhodnutí vlády?

Víceméně ano. My děláme, co můžeme, a budeme v tom samozřejmě pokračovat. Jsem zvědavá, jak dopadnou jednání ve vládě včetně toho, které se týká financí (zhruba 380 milionů z rozpočtu na působení českých expertů v rámci Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc a na podporu projektů českých firem - pozn. aut.). To také vidím trochu skepticky. Ale byl by to dobrý signál pro firmy, že jim vláda nějak kryje záda.

„Jsem zvědavá, jak dopadne jednání vlády,“ říká ředitelka sekce vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy České republiky Dagmar Kuchtová.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít