Zvítězila politika, nebo spravedlnost?

16. září 2009, 14:44 - Kateřina Menzelová
16. září 2009, 14:44

Bývalý prezident Čchen Šuej-pien bude ve vězení psát knihy

Bude psát knihy. Tímto způsobem chce trávit čas ve vězení bývalý tchajwanský prezident Čchen Šuej-pien, který dostal za korupci doživotí. Spolu s ním byla odsouzena ke stejnému trestu i jeho manželka. Někteří politologové se ale domnívají, že proces ovlivnila politika, totiž zlepšující se vztahy Tchaj-wanu a Pekingu.

Milionová korupce Čchen Šuej-pien, vystudovaný právník a zastánce politických vězňů, byl hlavou Tchaj-wanu po dvě funkční období od roku 2000 do roku 2008. Podle soudu během úřadování zpronevěřil 3,15 milionu dolarů ze speciálního prezidentského fondu a vzal úplatky v odhadované výši nejméně devíti milionů dolarů. Čchen údajně vydělal také machinacemi s pozemky a praním peněz přes švýcarské bankovní účty. Padělal prý též několik dokumentů. Čchen se závěrečného slyšení u soudu nezúčastnil. Od konce prosince tráví čas ve věznici na okraji Tchaj-peje. „Po vynesení rozsudku byl klidný, nezaznamenali jsme žádné emocionální změny,“ konstatoval Ťi Jen-lie, člen vězeňské služby. První přímé prezidentské volby se na Tchaj-wanu konaly v roce 1996, tedy bezmála deset let poté, co byl na ostrově umožněn vznik politických stran. Do té doby byl Tchaj-wan řízen pouze politiky jedné strany, a to Kuomintangu, jehož přívrženci přišli na ostrov v roce 1949 po porážce čínskými komunisty vedenými Mao Ce-tungem. Čchen Šuej-pien byl teprve druhým přímo voleným prezidentem v historii Tchaj-wanu a prvním, který nebyl členem do té doby vládnoucího Kuomintangu. V roce 1986 se účastnil založení Demokratické pokrokové strany, která zvítězila v prezidentských volbách v roce 2000.
Před nástupem do úřadu Čchen sliboval, že odstraní korupci spojovanou s Kuomintangem a že se pokusí pokročit ve vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu. Tyto snahy se ale ukázaly jako marné. Nenašel totiž v zahraničí dostatek podpory. Naopak se zvyšovalo napětí mezi Tchaj-wanem a Spojenými státy americkými, které jsou nejdůležitějším zahraničním partnerem ostrova. Washington považoval úsilí Čchena za příliš riskantní, obával se toho, že se tím zvyšuje pravděpodobnost vypuknutí válečného konfliktu mezi Tchaj-wanem a Čínou. S největší pravděpodobností by se do srážky musely zapojit i Spojené státy.

Rozhodla i politika Většina obyvatel Tchaj-wanu je přesvědčena, že alespoň v některých bodech obžaloby je Čchen skutečně vinný, na druhé straně se ale domnívají, že v kauze hrály roli i politikovy protičínské názory. Současný prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou nahradil protičínskou rétoriku sbližováním s Pekingem. Ma i zástupci ministerstva spravedlnosti odmítají, že by na odsouzení Čchena měla vliv politika. Poukazují na to, že jeho odsouzení je důkazem, že demokratické principy platí pro všechny bez rozdílu a že nikdo nestojí mimo zákon. Politolog Sü Jung-ming z prestižní Soochow University však označil soud za příliš krutý a dle jeho mínění byla věc ovlivněna politikou.
Bývalý tchajwanský prezident Čchen Šuej-pien má už plán, jak bude trávit čas ve věznici. Chystá se na vydání své třetí knihy. Jako autor získal značnou popularitu po dokončení dvou předchozích publikací, které napsal ve vězení. Knihy Taiwan’s Cross (Tchaj-wan na rozcestí) a Voices that Can’t Be Shut In (Hlasy, které nemohou být umlčeny) se staly na ostrově bestsellerem. Dle tchajwanského listu Apple Daily se prodalo víc než 90 tisíc výtisků. Čchen v knihách prezentuje vlastní názor na kauzu. Považuje ji za odplatu prosazování nezávislosti Tchaj-wanu na Číně. Lítost nad tím, že se mu nepodařilo dosáhnout vyhlášení nezávislosti, zdůrazňuje hlavně ve své druhé knize, která je sbírkou šedesáti dopisů. Ty byly původně určeny jemu samému, jeho rodině a místním politickým lídrům. „Nevyhlásil si nezávislost Tchaj-wanu a neuspořádal jsi referendum. Mohl jsi to udělat, ale neudělal. Nechal jsi tchajwanský lid na pospas,“ píše v jednom z dopisů, které adresoval sám sobě bývalý tchajwanský prezident.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít