Zvítězil Směr, opozice má většinu

26. června 2006, 00:00 - Přemysl Houžvička<br />
26. června 2006, 00:00

PARLAMENTNÍ VOLBY Slovenské parlamentní volby podle očekávání vyhrála opoziční strana Směr-sociální demokracie s 29,14 procenta hlasů. Novou vládu se pokusí sestavit lídr Směru Robert Fico. Většinu křesel v nově zvoleném slovenském parlamentu získala opozice.

PARLAMENTNÍ VOLBY

Slovenské parlamentní volby podle očekávání vyhrála opoziční strana Směr-sociální demokracie s 29,14 procenta hlasů. Novou vládu se pokusí sestavit lídr Směru Robert Fico.

Většinu křesel v nově zvoleném slovenském parlamentu získala opozice. Ani dobrý volební výsledek dvou nejsilnějších stran tak neumožní obnovení vlády pravého středu s většinovou podporou v parlamentu.

Ve volbách hlasovalo 54,67 procenta oprávněných voličů. To je zatím nejméně v historii slovenských parlamentních voleb. Vítězný Směr získal bezmála 30 procent hlasů. Překvapivě vysoký zisk 18,35 procenta zaznamenala Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) premiéra Mikuláše Dzurindy. Třetí v pořadí skončila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) s 11,73 procenta. Těsně tak předstihla Stranu maďarské koalice (SMK), která obdržela 11,68 procenta platných hlasů. Až na pátém místě je Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) bývalého premiéra Vladimíra Mečiara s 8,79 procenta hlasů. Nejmenší stranou v novém parlamentu se ziskem 8,31 procenta bude Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Směr obsadí v nové Národní radě 50 křesel, tedy třetinu ze 150 míst. SDKU-DS připadlo 31 mandátů, SNS a SMK budou mít shodně po 20 a KDH čtrnáct poslanců.

Přepočet na mandáty otevírá více možností k ustavení vlády. Směr může vytvořit například širokou koalici s KDH a SMK. Místopředseda KDH Daniel Lipšic se ale přiklonil k odchodu do opozice. V úvahu přichází rovněž koalice Směru, HZDS a SNS, ale i další varianty. Šéf Směru Robert Fico, kterého prezident Ivan Gašparovič pověřil sestavením vlády, po volbách neupřesnil, se kterými stranami chce začít jednat o vládě.

Do slovenské Národní rady se tak dostalo šest stran. Ve srovnání s minulými parlamentními volbami, které se konaly před čtyřmi lety, si výrazně polepšily Směr, SDKU-DS a SNS. Naopak výrazně klesla podpora LSHZDS. Mečiarova strana nevyhrála volby poprvé od roku 1993, tedy od rozdělení Československa a vzniku samostatného státu. Do parlamentu se nevrátí zástupci Aliance nového občana vedené Pavlem Ruskem. *

|KDO ZASEDNE V PARLAMENTU** Strana Počet hlasů Mandáty Směr-SD 29,14 % 50 SDKU-DS 18,35 % 31 SNS 11,73 % 20 SMK 11,68 % 20 LS-HZDS 8,79 % 15 KDH 8,31 % 14 |

Pramen: Slovenský statistický úřad

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít