Zvítězil Směr, opozice má většinu

26. června 2006, 00:00 - Přemysl Houžvička<br />
26. června 2006, 00:00

PARLAMENTNÍ VOLBY Slovenské parlamentní volby podle očekávání vyhrála opoziční strana Směr-sociální demokracie s 29,14 procenta hlasů. Novou vládu se pokusí sestavit lídr Směru Robert Fico. Většinu křesel v nově zvoleném slovenském parlamentu získala opozice.

PARLAMENTNÍ VOLBY

Slovenské parlamentní volby podle očekávání vyhrála opoziční strana Směr-sociální demokracie s 29,14 procenta hlasů. Novou vládu se pokusí sestavit lídr Směru Robert Fico.

Většinu křesel v nově zvoleném slovenském parlamentu získala opozice. Ani dobrý volební výsledek dvou nejsilnějších stran tak neumožní obnovení vlády pravého středu s většinovou podporou v parlamentu.

Ve volbách hlasovalo 54,67 procenta oprávněných voličů. To je zatím nejméně v historii slovenských parlamentních voleb. Vítězný Směr získal bezmála 30 procent hlasů. Překvapivě vysoký zisk 18,35 procenta zaznamenala Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) premiéra Mikuláše Dzurindy. Třetí v pořadí skončila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) s 11,73 procenta. Těsně tak předstihla Stranu maďarské koalice (SMK), která obdržela 11,68 procenta platných hlasů. Až na pátém místě je Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) bývalého premiéra Vladimíra Mečiara s 8,79 procenta hlasů. Nejmenší stranou v novém parlamentu se ziskem 8,31 procenta bude Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Směr obsadí v nové Národní radě 50 křesel, tedy třetinu ze 150 míst. SDKU-DS připadlo 31 mandátů, SNS a SMK budou mít shodně po 20 a KDH čtrnáct poslanců.

Přepočet na mandáty otevírá více možností k ustavení vlády. Směr může vytvořit například širokou koalici s KDH a SMK. Místopředseda KDH Daniel Lipšic se ale přiklonil k odchodu do opozice. V úvahu přichází rovněž koalice Směru, HZDS a SNS, ale i další varianty. Šéf Směru Robert Fico, kterého prezident Ivan Gašparovič pověřil sestavením vlády, po volbách neupřesnil, se kterými stranami chce začít jednat o vládě.

Do slovenské Národní rady se tak dostalo šest stran. Ve srovnání s minulými parlamentními volbami, které se konaly před čtyřmi lety, si výrazně polepšily Směr, SDKU-DS a SNS. Naopak výrazně klesla podpora LSHZDS. Mečiarova strana nevyhrála volby poprvé od roku 1993, tedy od rozdělení Československa a vzniku samostatného státu. Do parlamentu se nevrátí zástupci Aliance nového občana vedené Pavlem Ruskem. *

|KDO ZASEDNE V PARLAMENTU** Strana Počet hlasů Mandáty Směr-SD 29,14 % 50 SDKU-DS 18,35 % 31 SNS 11,73 % 20 SMK 11,68 % 20 LS-HZDS 8,79 % 15 KDH 8,31 % 14 |

Pramen: Slovenský statistický úřad

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít