Zvítězil Směr, opozice má většinu

26. června 2006, 00:00 - Přemysl Houžvička<br />
26. června 2006, 00:00

PARLAMENTNÍ VOLBY Slovenské parlamentní volby podle očekávání vyhrála opoziční strana Směr-sociální demokracie s 29,14 procenta hlasů. Novou vládu se pokusí sestavit lídr Směru Robert Fico. Většinu křesel v nově zvoleném slovenském parlamentu získala opozice.

PARLAMENTNÍ VOLBY

Slovenské parlamentní volby podle očekávání vyhrála opoziční strana Směr-sociální demokracie s 29,14 procenta hlasů. Novou vládu se pokusí sestavit lídr Směru Robert Fico.

Většinu křesel v nově zvoleném slovenském parlamentu získala opozice. Ani dobrý volební výsledek dvou nejsilnějších stran tak neumožní obnovení vlády pravého středu s většinovou podporou v parlamentu.

Ve volbách hlasovalo 54,67 procenta oprávněných voličů. To je zatím nejméně v historii slovenských parlamentních voleb. Vítězný Směr získal bezmála 30 procent hlasů. Překvapivě vysoký zisk 18,35 procenta zaznamenala Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) premiéra Mikuláše Dzurindy. Třetí v pořadí skončila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) s 11,73 procenta. Těsně tak předstihla Stranu maďarské koalice (SMK), která obdržela 11,68 procenta platných hlasů. Až na pátém místě je Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) bývalého premiéra Vladimíra Mečiara s 8,79 procenta hlasů. Nejmenší stranou v novém parlamentu se ziskem 8,31 procenta bude Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Směr obsadí v nové Národní radě 50 křesel, tedy třetinu ze 150 míst. SDKU-DS připadlo 31 mandátů, SNS a SMK budou mít shodně po 20 a KDH čtrnáct poslanců.

Přepočet na mandáty otevírá více možností k ustavení vlády. Směr může vytvořit například širokou koalici s KDH a SMK. Místopředseda KDH Daniel Lipšic se ale přiklonil k odchodu do opozice. V úvahu přichází rovněž koalice Směru, HZDS a SNS, ale i další varianty. Šéf Směru Robert Fico, kterého prezident Ivan Gašparovič pověřil sestavením vlády, po volbách neupřesnil, se kterými stranami chce začít jednat o vládě.

Do slovenské Národní rady se tak dostalo šest stran. Ve srovnání s minulými parlamentními volbami, které se konaly před čtyřmi lety, si výrazně polepšily Směr, SDKU-DS a SNS. Naopak výrazně klesla podpora LSHZDS. Mečiarova strana nevyhrála volby poprvé od roku 1993, tedy od rozdělení Československa a vzniku samostatného státu. Do parlamentu se nevrátí zástupci Aliance nového občana vedené Pavlem Ruskem. *

|KDO ZASEDNE V PARLAMENTU** Strana Počet hlasů Mandáty Směr-SD 29,14 % 50 SDKU-DS 18,35 % 31 SNS 11,73 % 20 SMK 11,68 % 20 LS-HZDS 8,79 % 15 KDH 8,31 % 14 |

Pramen: Slovenský statistický úřad

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít