Zůstanou senioři na suchu?

18. srpna 2008, 08:00 - Přemysl Houžvička
18. srpna 2008, 08:00

PIVOVAR LIŠNICE - Severočeská obec Lišnice leží zhruba 10 kilometrů jižně od Mostu. Její dominantou je empírový zámek, největší pozornost však nyní přitahuje zdejší pivovar. Měl z něj být domov pro seniory, v současnosti je ale na prodej.

Bývalý lišnický pivovar se nachází přímo v centru obce. Skládá se ze čtyř budov postavených na půdorysu písmene U. Hlavní objekt č. p. 51 je obdélná patrová stavba s valbovou střechou, ve které jsou dvě řady větracích otvorů. Fasáda do návsi je šestiosá, členěná lizénovými rámci, se zamřížovanými okny v přízemí a sdruženými okny v patře.

Stav objektů však není dobrý, areál je již řadu let nevyužívaný a chátrá. Změna přitom měla přijít v nejbližší době. Současný majitel, firma JMJ Invest, chtěla totiž bývalý pivovar do roku 2011 přebudovat na domov pro seniory se zázemím pečovatelského domu. Z plánů ale nakonec sešlo a nemovitosti jsou nyní na prodej. Cena je 2,4 milionu korun.

POPIS OBJEKTU

  • *název - pivovar Lišnice místo - Lišnice kraj - Ústecký adresa - č. p. 7, 51 typ - pivovar stav - chátrající využití - žádné kult. památka - od roku 1958 vlastník - JMJ Invest, s.r.o. cena - 2,4 milionu Kč Nárůst produkce První písemná zmínka o Lišnici (původně Lischnitz) pochází z roku 1480, kdy byli jejími majiteli Mikuláš Duchek a Kateřina Švábová z Chvatliny. V držení tohoto rodu zůstala obec až do 16. století a poté se vlastníci často střídali. Dlouhá léta se zde rozvíjela pouze zemědělská a drobná řemeslnická výroba. Teprve někdy koncem 17. století vznikl ve vsi pivovar, který je poprvé doložen roku 1704. Hned v počátcích byl několikrát přestavován a množství vyrobeného piva neustále rostlo, jak dokazují záznamy z let 1749 až 1756. Roku 1820 prošel pivovar výraznými stavebními úpravami a jeho provoz byl na čas přerušen. Již roku 1861 byla ale výroba opět stabilizována a roku 1866 byla produkce nejvyšší v historii. Naposledy byl pivovar přestavěn roku 1890, kdy dostal současnou podobu. Brzy však nastal hospodářský úpadek a roku 1906 byla výroba piva ukončena. Výstav v posledním roce přitom činil pouhých 320 hektolitrů. Příliš drahý domov**

Budovy byly následně využívány jako sýpka a obecní pastouška. Po roce 1945 je pak převzal státní statek, který je zcela nevhodně upravil ke skladovacím účelům. Zasypána byla rozlehlá sklepení a začala postupná devastace objektů.

Chátrání pokračovalo i po roce 1989, kdy už byl areál dávno zapsaný v seznamu nemovitých kulturních památek. Naděje na zlepšení svitla teprve roku 2005. Tehdy totiž bývalý pivovar získala pražská firma JMJ Invest, která přišla s myšlenkou vybudovat zde domov pro seniory. Náklady by ale přesáhly 40 milionů korun, k realizaci záměru proto nakonec nedošlo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít