Zubař v rodině, nebo sadista

05. března 2013, 10:06 - Jan Stuchlík
05. března 2013, 10:06

"5.50. Ten šílený čas buzení, který nevadil snad jen Františku Josefovi I., nastavuji na mobilu třikrát týdně, když potřebuji být na klinice v 7.30. Dva dny v týdnu si dopřeji spánku o hodinu více, to když začínám ordinovat kolem oběda a končím ordinaci ve 20.30. Snahou je vyjít vstříc časovým možnostem klientů. Největší zájem o ošetření je brzy ráno, v čase oběda a v pozdním odpoledni po pracovní době," říká majitel a vedoucí zubní lékař Dentální kliniky MUDr. Jan Stuchlík.

Tím, že se výkon mé profese odehrává na jednom místě a přes den se nepotřebuji nikam přesouvat autem, využívám k cestě do práce MHD. Vyřizuji tam část mailové komunikace, přemýšlím o úkolech a plánech na příští dny a zapisuji je do kalendáře.

Po příchodu na kliniku si s provozní manažerkou sdělíme v rychlosti to nejpodstatnější, co jsme nestačili probrat během předchozího dne, nebo to, co vyplynulo v mezičase. Krátká porada před startem pracovní doby proběhne také s mladším kolegou. Sestřičky mezitím připravují vysterilizované nástroje a ordinaci. Někdy se stihneme i nasnídat. Rybičky v našem krásném akváriu v recepci dostanou granule vždy.

Souboj s časem

S příchodem prvních klientů začíná každodenní kolotoč a souboj s časem. Protože je o ošetření na naší klinice velký zájem, snažíme se čas pro jednotlivé výkony plánovat co nejefektivněji, aby mezi nimi zůstal čas na úklid, dezinfekci a přípravu ordinace pro další ošetření. Tento ideální plán se snadno naruší zpožděním některého z klientů nebo nutností akutního ošetření bolestivých stavů, což se často děje na úkor plánované pauzy na oběd.

Zatímco sestřička dezinfikuje a připravuje ordinaci pro dalšího klienta, vypisuji zdravotnickou dokumentaci, vyřizuji mailovou komunikaci a vedu telefonické konzultace nebo kontrolní telefony po chirurgických výkonech a implantacích z předchozího dne. Provozní manažerka se mezitím stará o klienty v recepci, aktualizuje kalendář, vyřizuje příchozí telefony a většinu e-mailů, platby a komunikuje s dodavateli zdravotnického materiálu či laboratoří.

Po odchodu posledního klienta končí má zamilovaná zubní profese a začíná neoblíbený úřad. Znova se scházíme s provozní manažerkou, která mi předává report a úkoly, které vyplynuly během dne, podepisuji objednávky a faktury. S kolegou zubním lékařem probíráme jednotlivá ošetření, radíme se nad složitějšími případy a sestavujeme optimální léčebný postup. Sestřičky mezitím čistí ošetřovací nástroje, balí je do sterilních obalů a dávají do autoklávu. Probíhá hlavní úklid a dezinfekce ordinace.

Práce jako hobby

Po tom všem ještě zůstává dost nevyřízených e-mailů, je nutno zpracovat fotodokumentaci, provést implantační analýzy 3D CT snímků a sestavit léčebné a finanční plány. Jelikož tou dobou obvykle bývá šest nebo sedm hodin večer, pospíchám domů, abych si přes týden alespoň trochu užil rodiny. Do úkolů se znova pouštím poté, co usne dcera.

Přípravu odborných přednášek, překlady odborných článků a finanční analýzy podnikání si nechávám na víkendové večery.

I když jsou pracovní týdny náročné a jedu na plné obrátky od rána do večera, mám obrovské štěstí, že svou práci mám rád. Je to progresivní obor plný skvělých technologií, ale především jde o práci s lidmi, která mne velmi baví.

A proč jsem se vlastně stal zubařem? Říká se, že zubařem se člověk stává ze dvou důvodů. Buď má zubaře v rodině, nebo je to sadista. Nikdo z mých rodinných předků ve zdravotnictví nepracoval…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít