Ztracený čas i peníze

10. května 2011, 12:10 - Ondřej Homolka
10. května 2011, 12:10

Daňové úřady by mohly poplatníky obesílat přes datové schránky

V průběhu jara finanční úřady tradičně zasílají vlastníkům nemovitostí poštovní poukázky, kterými je možné na pobočkách České pošty v hotovosti uhradit daň z nemovitosti. Ta je pro většinu poplatníků splatná do 31. května roku, ke kterému se vztahuje. U žádné jiné platby vůči státu nejsou úřady tak pozorné a pečlivé, aby platbu připomínaly předem. Má to svoje opodstatnění v tom, že u daně z nemovitostí mají finanční úřady k dispozici jak údaje o nemovitosti, tedy základně pro vyměření daně, tak i o výši koeficientů, které vyhlašují obce. Zasláním složenky tak finanční úřady částečně předcházejí komplikacím s vybráním daně z nemovitostí včas a ve správné výši.

Soumrak složenek

V minulých letech vkládaly úřady do obálek zasílaných poštou takzvanou daňovou složenku. Od standardních poštovních poukázek se lišila tím, že úhrada daně v hotovosti byla při použití daňové složenky bezplatná. Ve skutečnosti je pojem bezplatná trochu relativní. Poplatky České poště za převod peněz nehradil přímo konkrétní poplatník, ale potažmo všichni daňoví poplatníci, protože byly hrazeny ze státního rozpočtu. Projekt daňových složenek byl spuštěn v březnu 2006 a prosadil ho tehdejší ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka. Krize hospodářská a s ní spojená krize státního rozpočtu vedly v loňském roce ministerstvo financí k rozhodnutí projekt daňových složenek zrušit. Od 1. ledna 2011 jsou tedy „bezplatné“ platby daně v hotovosti minulostí. Projekt přežil necelých pět let a filozofickou otázkou je, zda nebyl minulostí již v okamžiku svého vzniku. Praxe zasílání poštovních poukázek na platbu daně z nemovitostí však nekončí. Vlastníci nemovitosti měli letos obdržet „překvapení“ v podobě standardní poštovní poukázky „A“ České pošty. Za standardní poštovní poukázku při platbě u přepážky se platí České poště 22 korun, případně 33 korun, pokud daň z nemovitostí převýší 5000 korun.

Marketing pro státní podnik?

I když je upomínka platby, kterou nalezneme v poštovní schránce, milým projevem pozornosti finančního úřadu, znovu se neodbytně vrací otázka, proč upomínka směřuje k platbě v hotovosti? Není v době, kdy již spolehlivě funguje elektronické bankovnictví, rozesílání poukázek na tento typ platby poněkud staromódní? Poštovné za obálky a tisk složenek daňové poplatníky také něco stojí. Jistě nelze nutit všechny vlastníky nemovitostí, aby daň z nemovitostí hradili bankovním převodem. Stejně zbytečné je ale vyzývat k úhradě daně formou pokladní poukázky ty, kteří již nechodí na poštu platit složenky. Podstatná část poplatníků daně z nemovitostí složenku použije jen k tomu, aby údaje z ní opsali do počítače a provedli platbu z pohodlí své kanceláře či domova. Nezasvěcenému pozorovateli, který není obeznámen s procedurami v české státní správě, by se rozesílání poštovních poukázek pro úhradu daně z nemovitostí v hotovosti pravděpodobně jevilo jako dobře zorganizovaná marketingová akce České pošty, hrazená částečně poplatníkem daně z nemovitostí a částečně finančními úřady a ředitelstvími, rovněž z peněz daňových poplatníků.

Schránky všem

Pokud někdo na ministerstvu financí svědomitě plánuje věci budoucí, přimlouval bych se, aby těm, kteří by si to přáli, bylo v budoucnu upozornění na platbu daně z nemovitostí zasíláno přes systém datových schránek. Jistě se dá namítnout, že podle současného systému mají schránku povinně zřízenu jen právnické osoby. Pokud však má projekt datových schránek zůstat životaschopný, musejí fyzické osoby dříve či později následovat – nejprve OSVČ, pak i osoby zbývající, tedy nepodnikatelé.
Každý poplatník daně z nemovitostí jistě nemá doma počítač a přístup k internetu, namítnou mnozí. A ptal se někdo právnických osob, které musejí mít datovou schránku bez výjimky, zda ke své obchodní činnosti počítač a připojení k internetu potřebují a mají? Cesty k řešení lze jistě hledat a najít, stejně jako je možné hledat úspory ve státní správě. Projekty elektronické státní správy nabízejí řadu budoucích možností a snad i budoucích úspor. Česká pošta by přitom rozhodně nepřišla zkrátka. Je přece provozovatelem systému datových schránek a stávající ceny za přenesené zprávy jsou pro poštu více než výhodné.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít