Zrušit je tak nesnesitelně lehké

10. května 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
10. května 2004, 00:00

"Zajděte si na finanční úřad, požádejte ho o souhlas, zaplaťte sto padesát korun a do týdne jste bez oprávnění podnikat," říkala minulý týden úřednice Živnostenského úřadu v Praze 10 Hana Borská.

Zrušit živnostenské oprávnění je z pohledu státní byrokracie tak lehké.

„Zajděte si na finanční úřad, požádejte ho o souhlas, zaplaťte sto padesát korun a do týdne jste bez oprávnění podnikat,“ říkala minulý týden úřednice Živnostenského úřadu v Praze 10 Hana Borská. Na to ovšem nepřímo reagovala její kolegyně v informační centrále úřadu, která si povzdechla: „Jsme už sice v Unii, ale pořád nevíme, co se s námi děje!“ Zjevně narážela na důvody, které živnostníky k rušení jejich podniků vedou. Které to jsou? „Mockrát nic umořilo osla,“ povzdechne si Jana Mokrá, která vede účetnictví několika malým a středním firmám různých oborů ve Středočeském kraji. Jako téměř všechny účetní se ovšem odmítá v tisku představit blíže, protože se bojí postihu svých klientů ze strany finančních úřadů. „Málokdo má všechno zcela v pořádku - ne že by nebyl poctivý, ale stát vymyslel tak složité daně, že se v nich nevyzná ani odborník.“ Uvádí například velmi komplikovanou problematiku zákonů o dani z přidané hodnoty, o účetnictví a zaměstnanecké předpisy.

Účetní Jana Mokrá uvádí devatero výrazných tlaků na živnostníky:

1. Nechtějí platit z nízkých příjmů vysoké minimální daně.

2. Musejí se stát plátci daní z přidané hodnoty, pokud jejich obrat přesáhne milion korun ročně (to se týká téměř všech průmyslových firmiček, obchodníků, stavbařů, nakupujících materiál a poté ho prodávajících spolu se svojí prací dál).

3. Vláda ohlásila postupné zvyšování základu pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění.

Hospodářská komora chce zavést povinné a placené členství všech podnikatelů.

5. Stát straší zavedením registračních pokladen i pro malé obchodníčky.

  • * 6. Zmatky okolo DPH nutí střední firmy k najmutí účetních firem (aby nedělaly chyby z neznalosti). 7. Podnikatelé spolupracující se zahraničím jsou znechuceni nejasnou situací okolo přeshraničního obchodu. 8. Daňová nestabilita, neustálé změny v zákonech a jejich nejednotný výklad nedovolují plánovat podnikání na několik let dopředu. 9. Celkové znechucení z klacků, které politici házejí pod nohy malým podnikatelům, a velkým firmám přitom odpouštějí dluhy a přihrávají dotace. Vláda proti byznysu MIREK TOPOLÁNEK, PŘEDSEDA ODS Politika vlády směrem k podnikatelům je likvidační. Namísto toho, aby sociální demokraté vytvářeli pro podnikatele optimální prostředí, uvalují na ně další daně, a to je nepřípustné. Kromě toho podnikatelům neubývají administrativní bariéry, spíše naopak. Třeba zaregistrování firmy na obchodním rejstříku stále trvá měsíce, my hodláme prosadit, aby to bylo jen pět dní. VLADIMÍR ŠPIDLA, PŘEDSEDA VLÁDY ČR Nemáme nejmenší zájem a nejmenší úmysl komplikovat podnikatelům život nad úroveň, která je dosažená vývojem v civilizovaných zemích a která je konkurenceschopná s ostatními státy. Není naším cílem podnikatele kriminalizovat, naším cílem je uvolnit jim podnikatelskou svobodu. Ale je jasné, že je rozdíl mezi 21. stoletím a řekněme stoletím devatenáctým. DOPIS PŘEDSEDOVI VLÁDY ČR …Příprava mnoha nových zákonů budí mezi podnikatelskou veřejností značné obavy… Český stát dosud prokazatelně nevytvořil podmínky pro podnikání srovnatelné s ostatními zeměmi Evropské unie… Hospodářská komora (Praha) PETR KUŽEL, PŘEDSEDA PRAŽSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY **

Žádný zákon sám o sobě, přijatý v dostatečném časovém odstupu od dalších, nebudí dojem, že by nějak zvlášť ohrožoval podstatu podnikání. Pokud se však na tyto zákony podíváme jako na balíček, jde skutečně o likvidační nástroj pro české podnikatele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít