Zrod centra excellence

23. dubna 2009, 16:51 - Martin Shabu
23. dubna 2009, 16:51

Evropský technologický institut zahájil první výběrové řízení v řádu stamilionů eur

Inovace. Prázdné heslo, nebo cesta, jak dostat Evropu z ekonomických problémů? Přesně o to se nyní hraje. Evropský technologický institut (EIT) se má ujmout vedení ve světě inovací a výzkumu. Počátkem dubna přišel s prvním výběrovým řízením na založení dvou až tří znalostních a inovačních komunit, které by měly posunout evropskou vědu mezi světovou špičku a udržet konkurenceschopnost Starého kontinentu v globální soutěži. To si slibuje šéf institutu Martin Schuurmans i předseda Evropské komise (EK) José Manuel Barroso. Vznik EIT však od začátku provázejí problémy a kritika. Je třeba mít zvláštní institut, který se bude věnovat výzkumu a inovacím? Nebude to jen další evropská agentura? Je tato iniciativa dostatečně zabezpečena fondy? Letošek EK vyhlásila za evropský rok kreativity a inovací.

Co je KIC

Pod spojením slov „znalostní a inovační komunita“ (knowledge and innovation community, KIC) se skrývá konsorcium, které zahrnuje vzdělávací instituci, vědecké pracoviště a jednotlivé podnikatelské subjekty minimálně ze tří členských zemí. Je to také nová forma spolupráce v rámci takzvaného znalostního trojúhelníku (vzdělávání, výzkum a inovace) se silnou účastí byznysu. Od toho se očekává především finanční spoluúčast na projektech. KIC dostanou od EIT pouze 25 procent prostředků, zbytek si musejí najít jinde. V euromluvě se tomu říká kofinancování. O to se mohou ve formě půjček žadatelé ucházet například u Evropské investiční banky nebo Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Pokud by se teoreticky spojily nějaká univerzita, akademie věd a nadnárodní společnost, každá z jiné členské země, mohly by se o vypsané projekty ucházet. Musely by však založit společnou právnickou osobu, zajistit si financování a především předložit kvalitní inovační záměr. Ten by se navíc musel vejít do tří vypsaných témat –zmírňování dopadů klimatických změn, udržitelná energetika a budoucnost informační a komunikační společnosti. Pro každý KIC se předpokládají roční náklady ve výši 50 až 100 milionů eur. Délka trvání projektu je středně- až dlouhodobá – sedm až patnáct let.

Žádná další evropská agentura

Na otázku, zda se projekty nepřekrývají například se sedmým rámcovým programem na výzkum a technologický rozvoj, ve kterém se již dnes rozdělují miliardy eur, šéf EIT Martin Schuurmans odpovídá, že nikoli. „EIT nemá v EU obdobu. Nezávislost rozhodování EIT je něco nového. Stejně jako je něčím novým devítistránkový rozsah zveřejněného výběrového řízení. Žádosti se musejí vejít do 40 stran, jinak je on-line systém odmítne. To je samo o sobě v rámci projektového řízení EU novinka,“ dodává Schuurmans. A může se také pochlubit dřívějším vypsáním výběrového řízení a jeho vyhodnocením, které se má uskutečnit v prosinci 2009. Tím o několik měsíců zkrátil původní harmonogram. Jeho noční můrou je vzpomínka na pětileté období, během něhož se hovořilo v EU o potřebě EIT, ale bez reálných výsledků.

Einsteinova výzva

Dle EK má EIT zvýšit konkurenční prostředí v evropské vědě a donutit ji k užší spolupráci s podnikateli. Z tisíce evropských univerzit se proto v KIC uplatní jen jedna nebo dvě nejlepší. A možná to budou instituce z jedné nebo dvou členských zemí. Jistou geografickou spravedlnost mají v KIC zajišťovat takzvaná kolokační centra v celé Evropě, v nichž se budou setkávat mezinárodní pracovní týmy. Snad v jednom z nich zasednou i čeští vědci. Mikrobioložka Blanka Říhová, která byla jmenována zvláštní velvyslankyní Evropské komise pro rok kreativity a inovací, je přesvědčena, že hlavním problémem české vědy je nedostatek kvalifikovaných a motivovaných pedagogů. Mladí čeští vědci v nejproduktivnějším věku často odcházejí především do USA, kde jsou finančně lépe hodnoceni. Odevzdávají tam však zároveň všechny plody svého studia a zkušenosti nabyté v Česku. Nadějí pro EIT i českou vědu nechť je, že dosáhnou stejných úspěchů jako Albert Einstein, autor výroku: „Obvykle neříkám, že jsem neuspěl, objevil jsem pouze deset tisíc způsobů, proč něco nefunguje.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít