Zřejmě rozhodne až Ústavní soud

20. února 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
20. února 2006, 00:00

NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE Spory o nový zákoník práce, který schválila sněmovna, nekončí. Hospodářská komora kvůli němu možná podá návrh k Ústavnímu soudu, stejně jako někteří politici. Nový zákoník práce je podle Hospodářské komory v rozporu s ústavou. Komora se proto hodlá obrátit na Ústavní soud.

**NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE

Spory o nový zákoník práce, který schválila sněmovna, nekončí. Hospodářská komora kvůli němu možná podá návrh k Ústavnímu soudu, stejně jako někteří politici.

Nový zákoník práce je podle Hospodářské komory v rozporu s ústavou. Komora se proto hodlá obrátit na Ústavní soud. Obdobný krok přitom plánuje i celá řada politiků. Čím chtějí odpůrci zákoníku argumentovat? Prezident Hospodářské komory České republiky Jaromír Drábek se opírá o stanovisko samotné legislativní rady vlády, která měla k vládní verzi výhrady. Ta zásadní se týkala práva odborů zasahovat do řízení podniku. Podle příslušného paragrafu mohou odbory přerušit práci z důvodů týkajících se bezpečnosti. Legislativcům vadilo, že odbory mají mít právo bez konzultace s inspektorátem práce či zaměstnavatelem zastavit výrobu v případě práce přes čas nebo noční práce. „Tato ustanovení, zasahující bezprecedentním způsobem do řízení podniků, považovala legislativní rada vlády za možná rizika kolize s ústavou,“ říká Jaromír Drábek. Další výtku směřovala rada na obecně kontrolní činnost odborů ve firmách, ta ale již nebyla ve smyslu možné protiústavnosti tak jednoznačně formulována. „Zatím je předčasné diskutovat o tom, zda na základě této připomínky podáme návrh na zrušení příslušného paragrafu Ústavnímu soudu,“ uvádí prezident komory. „Vyčkáme až na dokončení celého legislativního procesu,“ dodává Drábek. Zákon totiž ještě čeká cesta do senátu a také jej musí podepsat prezident republiky.

Podobně reagují i politici pravicových stran, které proti zákonu hlasovaly. „Stanovisko legislativní rady vlády je nutné brát v potaz a bylo i jedním z důvodů, proč poslanci naší strany pro zákon nezvedli ruku,“ říká mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob. Stejně jako Drábek chtějí ale lidovci vyčkat s případnou ústavní stížností až na schválení zákoníku.

Konečné verze hodlá vyčkat i ODS. Nicméně její stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová upozorňuje, že to není pouze legislativní rada vlády, která označila některé body zákoníku práce za protiústavní. „Není to ani věc nová, o níž by se nevědělo. Již v roce 1993 při své návštěvě Prahy označila jako protiústavní práva odborů při zasahování do řízení podniků a do oblasti bezpečnosti práce i Mezinárodní organizace práce,“ říká Páralová.

Ta k možným protiústavním ustanovením řadí i vyšachování menších odborových centrál z jednání o kolektivních smlouvách. Podle ní se kvůli tomuto ustanovení bouří vedle menších odborových centrál například i ministr zdravotnictví David Rath. Jeho „dítě“, Lékařský odborový klub by byl totiž v rezortu zdravotnictví z jakýchkoli jednání vyřazen také.

(názor experta přinášíme na str. 26)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných…
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít