Zřejmě rozhodne až Ústavní soud

20. února 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
20. února 2006, 00:00

NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE Spory o nový zákoník práce, který schválila sněmovna, nekončí. Hospodářská komora kvůli němu možná podá návrh k Ústavnímu soudu, stejně jako někteří politici. Nový zákoník práce je podle Hospodářské komory v rozporu s ústavou. Komora se proto hodlá obrátit na Ústavní soud.

**NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE

Spory o nový zákoník práce, který schválila sněmovna, nekončí. Hospodářská komora kvůli němu možná podá návrh k Ústavnímu soudu, stejně jako někteří politici.

Nový zákoník práce je podle Hospodářské komory v rozporu s ústavou. Komora se proto hodlá obrátit na Ústavní soud. Obdobný krok přitom plánuje i celá řada politiků. Čím chtějí odpůrci zákoníku argumentovat? Prezident Hospodářské komory České republiky Jaromír Drábek se opírá o stanovisko samotné legislativní rady vlády, která měla k vládní verzi výhrady. Ta zásadní se týkala práva odborů zasahovat do řízení podniku. Podle příslušného paragrafu mohou odbory přerušit práci z důvodů týkajících se bezpečnosti. Legislativcům vadilo, že odbory mají mít právo bez konzultace s inspektorátem práce či zaměstnavatelem zastavit výrobu v případě práce přes čas nebo noční práce. „Tato ustanovení, zasahující bezprecedentním způsobem do řízení podniků, považovala legislativní rada vlády za možná rizika kolize s ústavou,“ říká Jaromír Drábek. Další výtku směřovala rada na obecně kontrolní činnost odborů ve firmách, ta ale již nebyla ve smyslu možné protiústavnosti tak jednoznačně formulována. „Zatím je předčasné diskutovat o tom, zda na základě této připomínky podáme návrh na zrušení příslušného paragrafu Ústavnímu soudu,“ uvádí prezident komory. „Vyčkáme až na dokončení celého legislativního procesu,“ dodává Drábek. Zákon totiž ještě čeká cesta do senátu a také jej musí podepsat prezident republiky.

Podobně reagují i politici pravicových stran, které proti zákonu hlasovaly. „Stanovisko legislativní rady vlády je nutné brát v potaz a bylo i jedním z důvodů, proč poslanci naší strany pro zákon nezvedli ruku,“ říká mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob. Stejně jako Drábek chtějí ale lidovci vyčkat s případnou ústavní stížností až na schválení zákoníku.

Konečné verze hodlá vyčkat i ODS. Nicméně její stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová upozorňuje, že to není pouze legislativní rada vlády, která označila některé body zákoníku práce za protiústavní. „Není to ani věc nová, o níž by se nevědělo. Již v roce 1993 při své návštěvě Prahy označila jako protiústavní práva odborů při zasahování do řízení podniků a do oblasti bezpečnosti práce i Mezinárodní organizace práce,“ říká Páralová.

Ta k možným protiústavním ustanovením řadí i vyšachování menších odborových centrál z jednání o kolektivních smlouvách. Podle ní se kvůli tomuto ustanovení bouří vedle menších odborových centrál například i ministr zdravotnictví David Rath. Jeho „dítě“, Lékařský odborový klub by byl totiž v rezortu zdravotnictví z jakýchkoli jednání vyřazen také.

(názor experta přinášíme na str. 26)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít