Article, show

Zpřísní se kontroly, změní se dotace

05. listopadu 2007, 00:00 - Eva Marzini
05. listopadu 2007, 00:00

Změna systému financování sociálních služeb nezabrala. Poskytovatelům napáchala více škody než užitku. Někteří bojují o holou existenci. Ministr Nečas přichází s léčebnou kúrou – hodlá mimo jiné zavést poukázky na péči.

Reforma sociálních služeb Změna systému financování sociálních služeb nezabrala. Poskytovatelům napáchala více škody než užitku. Někteří bojují o holou existenci. Ministr Nečas přichází s léčebnou kúrou – hodlá mimo jiné zavést poukázky na péči.

Zkrácení dotace o čtyři miliony na provoz služeb přinesly změny sociálního zákona pražské Pohodě, která se stará o postižené. Podle vysvětlení úředníků by chybějící peníze měly „přitéct“ z novinky – příspěvků na péči. „Ovšemže se příjmy v takové výši nedostavily a také klientů Pohodě ubylo. Za oběť musel padnout byt chráněného bydlení pro handicapované,“ líčí ředitelka Ladislava Dolínková.

První pokus o léčbu systému sociální péče se nepodařil. Po devíti měsících v praxi úředníci ministerstva práce a sociálních věcí stanovili novou diagnózu – zákon je nedonošený potomek po předešlé vládě. Ministr Petr Nečas navrhuje léčebnou kúru.

V praxi se ale ukázalo, že libovůle zákona, nechat rozhodnout uživatele, co s příspěvkem udělá, je neúčelná. Lidé, místo aby příspěvek využili na péči, jej chápou jako finanční bonus. Peníze putují jinam. Navíc obce nevyplácejí dotace shodně a přehledně. Systém si vyžaduje daleko větší výdaje z rozpočtu, než původně úředníci kalkulovali.

V letošním roce bude tento systém společně s financemi z evropských fondů odčerpávat mezi 18 až 19 miliardami korun. „Pokud vláda nepřistoupí k reformě, mohl by tento vývoj přinést mimořádné finanční komplikace,“ tvrdí ministr.

Chystají se inspekce, poukázky a dotace

VÝDAJE STÁTU ZA SOCIÁLNÍ SLUŽBY 

Druh dotace/rok 2006/rok 2007 na služby soc. péče/ 7 535 491 530/ 5 911 684 400 na služby soc. prevence/ 360 806 470/ 594 081 700 na sociální poradenství/ 0/ 200 964 000 příspěvek na péči/ 0/ 4 408 500 000 celkem 7 896 298 000/ 11 115 230 100 Pramen: MPSV (prezentace červen 2007) Budou zpřísněny kontroly využití příspěvku. Pokud příjemce neuvede způsob, jak dávku využil, bude mu její výplata po předchozím písemném upozornění zastavena do doby, než informaci uvede. Ministr také zvažuje zavést poukázky na péči. Podle mluvčího ministerstva Štěpána Černouška se zatím o poukázkách hovoří jako o možném konceptu, který je ověřován pilotním projektem na Praze 6. „Kupony by se měly plošně zavést v roce 2009, zda budou ale nakonec zavedeny, se rozhodne až po zhodnocení projektu,“ uvádí Černoušek. Změn se dočká také systém dotací. Stát je bude poskytovat krajům ze státního rozpočtu a ty rozhodnou, kdo je získá. Dotační procesy a kritéria upraví nařízení vlády. Lidé z terénu vítají snahu ministra zákon takříkajíc vypilovat. Ale v otázce zavedení poukázek míní, že to není správná cesta. Ladislava Dolínková říká, že poukázky už jednou v minulosti zavedeny byly a nepřinesly nic dobrého. Například s nimi lidé obchodovali. Myslí si, že přínosem by mohl být systém takzvaných svodek. Zdravotně postižení jsou k poukázkám skeptičtí**

„Při přidělování příspěvku na péči bývá jasné, jakou pomoc a popřípadě péči klient potřebuje. Bylo by na něm, kde si službu zajistí. Ta by se potvrzovala na svodce, klient by získal doklad, proti kterému by dostával částku na další měsíc. Tak funguje systém Domácí ošetřovatelské péče ze zdravotního pojištění,“ uvádí Dolínská.

K návrhu zavést poukázky se vlažně staví Národní rada osob se zdravotním postižením. „Nebudeme souhlasit s převedením příspěvku na péči na poukázky ani s restrikcí celého systému,“ vyjadřuje stanovisko předseda Václav Krása. Souhlasí s tím, aby příjemce příspěvku na péči řádně uvedl, kdo mu konkrétně poskytuje služby. „Připouštím, že někdy je příspěvek použit nesprávně, ale je to ve stejné míře jako u jiných dávkových systémů,“ míní Krása. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít