Zpřísní se kontroly, změní se dotace

05. listopadu 2007, 00:00 - Eva Marzini
05. listopadu 2007, 00:00

Změna systému financování sociálních služeb nezabrala. Poskytovatelům napáchala více škody než užitku. Někteří bojují o holou existenci. Ministr Nečas přichází s léčebnou kúrou – hodlá mimo jiné zavést poukázky na péči.

Reforma sociálních služeb Změna systému financování sociálních služeb nezabrala. Poskytovatelům napáchala více škody než užitku. Někteří bojují o holou existenci. Ministr Nečas přichází s léčebnou kúrou – hodlá mimo jiné zavést poukázky na péči.

Zkrácení dotace o čtyři miliony na provoz služeb přinesly změny sociálního zákona pražské Pohodě, která se stará o postižené. Podle vysvětlení úředníků by chybějící peníze měly „přitéct“ z novinky – příspěvků na péči. „Ovšemže se příjmy v takové výši nedostavily a také klientů Pohodě ubylo. Za oběť musel padnout byt chráněného bydlení pro handicapované,“ líčí ředitelka Ladislava Dolínková.

První pokus o léčbu systému sociální péče se nepodařil. Po devíti měsících v praxi úředníci ministerstva práce a sociálních věcí stanovili novou diagnózu – zákon je nedonošený potomek po předešlé vládě. Ministr Petr Nečas navrhuje léčebnou kúru.

V praxi se ale ukázalo, že libovůle zákona, nechat rozhodnout uživatele, co s příspěvkem udělá, je neúčelná. Lidé, místo aby příspěvek využili na péči, jej chápou jako finanční bonus. Peníze putují jinam. Navíc obce nevyplácejí dotace shodně a přehledně. Systém si vyžaduje daleko větší výdaje z rozpočtu, než původně úředníci kalkulovali.

V letošním roce bude tento systém společně s financemi z evropských fondů odčerpávat mezi 18 až 19 miliardami korun. „Pokud vláda nepřistoupí k reformě, mohl by tento vývoj přinést mimořádné finanční komplikace,“ tvrdí ministr.

Chystají se inspekce, poukázky a dotace

VÝDAJE STÁTU ZA SOCIÁLNÍ SLUŽBY 

Druh dotace/rok 2006/rok 2007 na služby soc. péče/ 7 535 491 530/ 5 911 684 400 na služby soc. prevence/ 360 806 470/ 594 081 700 na sociální poradenství/ 0/ 200 964 000 příspěvek na péči/ 0/ 4 408 500 000 celkem 7 896 298 000/ 11 115 230 100 Pramen: MPSV (prezentace červen 2007) Budou zpřísněny kontroly využití příspěvku. Pokud příjemce neuvede způsob, jak dávku využil, bude mu její výplata po předchozím písemném upozornění zastavena do doby, než informaci uvede. Ministr také zvažuje zavést poukázky na péči. Podle mluvčího ministerstva Štěpána Černouška se zatím o poukázkách hovoří jako o možném konceptu, který je ověřován pilotním projektem na Praze 6. „Kupony by se měly plošně zavést v roce 2009, zda budou ale nakonec zavedeny, se rozhodne až po zhodnocení projektu,“ uvádí Černoušek. Změn se dočká také systém dotací. Stát je bude poskytovat krajům ze státního rozpočtu a ty rozhodnou, kdo je získá. Dotační procesy a kritéria upraví nařízení vlády. Lidé z terénu vítají snahu ministra zákon takříkajíc vypilovat. Ale v otázce zavedení poukázek míní, že to není správná cesta. Ladislava Dolínková říká, že poukázky už jednou v minulosti zavedeny byly a nepřinesly nic dobrého. Například s nimi lidé obchodovali. Myslí si, že přínosem by mohl být systém takzvaných svodek. Zdravotně postižení jsou k poukázkám skeptičtí**

„Při přidělování příspěvku na péči bývá jasné, jakou pomoc a popřípadě péči klient potřebuje. Bylo by na něm, kde si službu zajistí. Ta by se potvrzovala na svodce, klient by získal doklad, proti kterému by dostával částku na další měsíc. Tak funguje systém Domácí ošetřovatelské péče ze zdravotního pojištění,“ uvádí Dolínská.

K návrhu zavést poukázky se vlažně staví Národní rada osob se zdravotním postižením. „Nebudeme souhlasit s převedením příspěvku na péči na poukázky ani s restrikcí celého systému,“ vyjadřuje stanovisko předseda Václav Krása. Souhlasí s tím, aby příjemce příspěvku na péči řádně uvedl, kdo mu konkrétně poskytuje služby. „Připouštím, že někdy je příspěvek použit nesprávně, ale je to ve stejné míře jako u jiných dávkových systémů,“ míní Krása. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít