Zprava špatný

08. prosince 2014, 13:41 - Petr Holec/Euro
08. prosince 2014, 13:41

Lidé zabývající se politikou si poslední dobou často kladou otázku: přežije napravo ODS, nebo TOP 09? A přežije vlastně vůbec ještě nějaké „napravo“?

Volební čísla pravice totiž připomínají mizící puls pacienta: ve sněmovních volbách v roce 2010 společně ODS a TOP 09 utrhly 37 procent hlasů (zhruba to co sama ODS v roce 2006), zatímco v loňských předčasných volbách necelých 20 procent. A podobně i v komunálních volbách: v roce 2010 daly dohromady 28 procent hlasů, zatímco letos jen 17 procent. Tak nějak vypadá blížící se klinická smrt.

Nejakutnější je trend u ODS, jejíž volební statistiky kopírují dětskou klouzačku: z 36 procent v roce 2006 se hrdě svezla až ke stabilním sedmiprocentním výsledkům i preferencím. Ještě jedny volby a možná se plácá ve vodě. TOP 09 je na tom sice o něco líp, ale jen proto, že na tom nikdy nebyla tak dobře jako ODS a taky měla k sešupu pouze dvojí sněmovní i komunální volby. I pro ni ale platí sestupná dráha: ve sněmovních volbách ztratila během tří let z nevysokého výsledku 5 procent, takže dnes nejvíc soutěží s komunisty.

Navzdory společnému sešupu se ale reálná situace ODS a TOP 09 dost liší. I přes všechnu obludnou korupci a toxický reputační problém zůstává ODS skutečnou stranou: nestojí na líbivé karikatuře jedné oblíbené tváře, protože žádnou extra oblíbenou a líbivou tvář ani nemá. Pořád taky vládne slušnou celostátní partajní strukturou včetně nově zvolených starostů a kromě uplakaného vlastenectví ohledně EU nabízí i obecně přijatelnější politický program. Nebo jinak: vozíčkářům nechá aspoň vozíky.

Což je vážný PR problém TOP 09. Svým restriktivním programem se hned po svém vzniku trefila do restriktivní nálady během finanční krize, takže už v prvních sněmovních volbách v roce 2010 utrhla 17 procent s tak přísným programem, že se ho báli i mnozí její voliči. Vtip byl v tom, že ho spousta z nich neznala a z lásky ke knížeti rádi volili proti vlastním ekonomickým zájmům. I v novinařině se tomu říká emotivní vazba. Jenže co když ta jednou skončí?

Soutěž maskota s prezidentem

I v TOP 09 dobře vědí, že končí právě nyní: její maskot a volební magnet Karel Schwarzenberg už nějaký čas soupeří ve stařecké nedůstojnosti s prezidentem Milošem Zemanem. Jeho kouzlo končí a jak známo, bez kouzelníka nelze kouzlit. A moc bych nesázel na kouzelníka Miroslava Kalouska, byť se po boku knížete víceméně legalizoval. Navíc TOP 09, což je de facto pouze pražská skořápka, pomalu končí spojenectví se STAN, jež straně bez celostátní struktury dodává iluzi strany s celostátní strukturou. Takže i když volební čísla ODS vypadají ještě hůř než bída TOP 09, vsadil bych spíš na její přežití.

Otázkou ale je, jestli tradiční pravice vůbec přežije. Úpadek ODS a TOP 09 totiž není obvyklým volebním cyklem, kdy se u moci střídá pravice s levicí a občas to z pomsty voličům kamuflují spolu. Může za to i vůdce ANO Andrej Babiš. I když se módně stylizuje jako neideologický nepolitik, vysává hlasy hlavně ODS.

Mnozí chytří z TV sice nevěřili, že se sloganem „Nejsme politici, makáme“ utrhnete hlasy živnostníků a podnikatelů, na nichž dlouho stála ODS, jako obvykle se ale pletli: utrhnete a kolik! A zvlášť když si po volbách v nevýrazné vládě s ještě nevýraznějším premiérem přivlastníte tradiční pravicovou agendu šetření a nezvyšování daní.

I pro Babiše nicméně nastává tzv. fáze 2, jak nedávno přiznal jeho hlavní marketér Petr Topinka. Nemůžete totiž moc dlouho být jedním z nejvyšších politiků v zemi a současně lidem říkat, že nejste politik; i ANO se proto bude muset politicky víc definovat. I na tom bude záležet míra přežití, případně smrt pravice.


Čtěte další komentáře autora:

Prostě jsme to zařídili

Bude Babiš příští rok premiér?

Pražané, (ne)měl jsem vás rád

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít