Zpráva o odvrácené straně života

15. prosince 2003, 00:00 - PETR BÝM
15. prosince 2003, 00:00

DNES JE TAM MÍSTO KAVÁRNY KOSTEL. TEDY ZASE MÍSTO, KDE SE LIDÉ SCHÁZEJÍ, PROTOŽE SE TAM CÍTÍ BEZPEČNĚ - ŘEKL A. PETERSEN O SVÉM FOTOGRAFICKÉM CYKLU KAVÁRNA LEHMITZ PŘI ZAHÁJENÍ SVÉ PRVNÍ PRŮŘEZOVÉ VÝSTAVY V ČESKÉ REPUBLICE.

         

Anders Petersen (1944) v pražské Galerii Langhans představuje výběr ze čtyř rozsáhlých fotokolekcí - kromě už zmíněné Kavárny Lehmitz jsou to Psychiatrická léčebna, Blízká vzdálenost a Portréty. Všechny lze považovat za sondy do sfér a světů, jejichž podstata zůstává okolnímu světu většinou utajena. Pasáci a zloději v hamburské periferní tančírně, duševně nemocní a jejich ošetřovatelé, obnažená zranitelná lidská těla - spíše tíživá témata, která ale Petersen zpracovává střízlivě a s pochopením. Díky výběru a zpracování takových motivů je dnes považován za významného představitele sociálně-kritické fotografické tvorby. Poněkud paradoxně se dnes sám od tohoto zařazení distancuje: „V mládí jsem si myslel, že na problémy znám odpovědi, dnes vím, že mám jenom otázky.“ Dominantní v Petersenově tvorbě je mapování hranic: mezi prospěšným a patologickým, normálním a abnormálním, intimním a veřejným. Skoro se zdá, že autorovi samotnému se tyto hranice zamlžují a stírají. Jejich definování tak zůstává na divákovi.

(Anders Petersen: Fotografie z let 1966-2002)

FOTOGRAFIE V PALÁCI LANGHANS Jedním z velikánů české fotografie byl Jan Langhans. Narodil se v roce 1851 a dětství prožil - stejně jako Josef Sudek - v Nových Dvorech u Kutné Hory. V roce 1876 otevírá svůj fotografický závod v Jindřichově Hradci, ale už o pár let později se stěhuje do Prahy. Ateliér Langhans zakotvil ve Vodičkově ulici číslo 37 a odtud v průběhu let expandoval do řady českých měst - také díky tomu vznikl rozsáhlý archiv, z něhož se zachovalo přes dva miliony snímků. Násilné přerušení rozvoje úspěšné rodinné firmy přinesla nacionalizace v roce 1946. Počátkem devadesátých let byl dům vrácen Zuzaně Meisnerové-Wismerové, pravnučce J. Langhanse. Secesní dům byl kompletně zrekonstruován - vzniklo tak velké fotografické centrum Palác Langhans, jehož významnou součástí je fotogalerie.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít