Zpráva o odvrácené straně života

15. prosince 2003, 00:00 - PETR BÝM
15. prosince 2003, 00:00

DNES JE TAM MÍSTO KAVÁRNY KOSTEL. TEDY ZASE MÍSTO, KDE SE LIDÉ SCHÁZEJÍ, PROTOŽE SE TAM CÍTÍ BEZPEČNĚ - ŘEKL A. PETERSEN O SVÉM FOTOGRAFICKÉM CYKLU KAVÁRNA LEHMITZ PŘI ZAHÁJENÍ SVÉ PRVNÍ PRŮŘEZOVÉ VÝSTAVY V ČESKÉ REPUBLICE.

         

Anders Petersen (1944) v pražské Galerii Langhans představuje výběr ze čtyř rozsáhlých fotokolekcí - kromě už zmíněné Kavárny Lehmitz jsou to Psychiatrická léčebna, Blízká vzdálenost a Portréty. Všechny lze považovat za sondy do sfér a světů, jejichž podstata zůstává okolnímu světu většinou utajena. Pasáci a zloději v hamburské periferní tančírně, duševně nemocní a jejich ošetřovatelé, obnažená zranitelná lidská těla - spíše tíživá témata, která ale Petersen zpracovává střízlivě a s pochopením. Díky výběru a zpracování takových motivů je dnes považován za významného představitele sociálně-kritické fotografické tvorby. Poněkud paradoxně se dnes sám od tohoto zařazení distancuje: „V mládí jsem si myslel, že na problémy znám odpovědi, dnes vím, že mám jenom otázky.“ Dominantní v Petersenově tvorbě je mapování hranic: mezi prospěšným a patologickým, normálním a abnormálním, intimním a veřejným. Skoro se zdá, že autorovi samotnému se tyto hranice zamlžují a stírají. Jejich definování tak zůstává na divákovi.

(Anders Petersen: Fotografie z let 1966-2002)

FOTOGRAFIE V PALÁCI LANGHANS Jedním z velikánů české fotografie byl Jan Langhans. Narodil se v roce 1851 a dětství prožil - stejně jako Josef Sudek - v Nových Dvorech u Kutné Hory. V roce 1876 otevírá svůj fotografický závod v Jindřichově Hradci, ale už o pár let později se stěhuje do Prahy. Ateliér Langhans zakotvil ve Vodičkově ulici číslo 37 a odtud v průběhu let expandoval do řady českých měst - také díky tomu vznikl rozsáhlý archiv, z něhož se zachovalo přes dva miliony snímků. Násilné přerušení rozvoje úspěšné rodinné firmy přinesla nacionalizace v roce 1946. Počátkem devadesátých let byl dům vrácen Zuzaně Meisnerové-Wismerové, pravnučce J. Langhanse. Secesní dům byl kompletně zrekonstruován - vzniklo tak velké fotografické centrum Palác Langhans, jehož významnou součástí je fotogalerie.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít