Zpráva o odvrácené straně života

15. prosince 2003, 00:00 - PETR BÝM
15. prosince 2003, 00:00

DNES JE TAM MÍSTO KAVÁRNY KOSTEL. TEDY ZASE MÍSTO, KDE SE LIDÉ SCHÁZEJÍ, PROTOŽE SE TAM CÍTÍ BEZPEČNĚ - ŘEKL A. PETERSEN O SVÉM FOTOGRAFICKÉM CYKLU KAVÁRNA LEHMITZ PŘI ZAHÁJENÍ SVÉ PRVNÍ PRŮŘEZOVÉ VÝSTAVY V ČESKÉ REPUBLICE.

         

Anders Petersen (1944) v pražské Galerii Langhans představuje výběr ze čtyř rozsáhlých fotokolekcí - kromě už zmíněné Kavárny Lehmitz jsou to Psychiatrická léčebna, Blízká vzdálenost a Portréty. Všechny lze považovat za sondy do sfér a světů, jejichž podstata zůstává okolnímu světu většinou utajena. Pasáci a zloději v hamburské periferní tančírně, duševně nemocní a jejich ošetřovatelé, obnažená zranitelná lidská těla - spíše tíživá témata, která ale Petersen zpracovává střízlivě a s pochopením. Díky výběru a zpracování takových motivů je dnes považován za významného představitele sociálně-kritické fotografické tvorby. Poněkud paradoxně se dnes sám od tohoto zařazení distancuje: „V mládí jsem si myslel, že na problémy znám odpovědi, dnes vím, že mám jenom otázky.“ Dominantní v Petersenově tvorbě je mapování hranic: mezi prospěšným a patologickým, normálním a abnormálním, intimním a veřejným. Skoro se zdá, že autorovi samotnému se tyto hranice zamlžují a stírají. Jejich definování tak zůstává na divákovi.

(Anders Petersen: Fotografie z let 1966-2002)

FOTOGRAFIE V PALÁCI LANGHANS Jedním z velikánů české fotografie byl Jan Langhans. Narodil se v roce 1851 a dětství prožil - stejně jako Josef Sudek - v Nových Dvorech u Kutné Hory. V roce 1876 otevírá svůj fotografický závod v Jindřichově Hradci, ale už o pár let později se stěhuje do Prahy. Ateliér Langhans zakotvil ve Vodičkově ulici číslo 37 a odtud v průběhu let expandoval do řady českých měst - také díky tomu vznikl rozsáhlý archiv, z něhož se zachovalo přes dva miliony snímků. Násilné přerušení rozvoje úspěšné rodinné firmy přinesla nacionalizace v roce 1946. Počátkem devadesátých let byl dům vrácen Zuzaně Meisnerové-Wismerové, pravnučce J. Langhanse. Secesní dům byl kompletně zrekonstruován - vzniklo tak velké fotografické centrum Palác Langhans, jehož významnou součástí je fotogalerie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít