Zpráva FBI: Úplatek za tatrovky měl jít Topolánkovi

23. března 2014, 11:21 - Jan Hrbáček, Euro
23. března 2014, 11:21

Údajný úplatek z armádního tendru na tatrovky měl skončit u expremiéra Mirka Topolánka nebo v politických stranách. Vyplývá to z výpovědí amerických svědků ve zprávě FBI, kterou má týdeník Euro k dispozici.

Bývalý americký velvyslanec v Česku a šéf dozorčí rady kopřivnické automobilky William Cabaniss a šéf americké dcery Tatra Americas Duncan Sellars minulý týden poprvé vypovídali přímo před pražským soudem. Oba se shodli na tom, že si v únoru 2008 při schůzce na střelnici v americkém Centerville, kam zavítala česká vládní návštěva v čele s Mirkem Topolánkem, Barták řekl o milionový úplatek.

Rozcházeli se však v tom, v jaké výši, v jaké měně, a kdo všechno se schůzky účastnil. Na řadu věcí z té doby si také oba už nevzpomínali, takže jejich výpovědi soud posunuly do opačného gardu – ve prospěch obviněných Martina Bartáka a Michala Smrže.

Týdeníku Euro se podařilo ze zdrojů na státním zastupitelství získat dokument americké FBI z roku 2011, ve kterém bývalý šéf Tatry Ronald Adams, označil jako možného příjemce úplatku přímo premiéra Mirka Topolánka. Vychází ze schůzky se zbrojařem Michalem Smržem, kterému sám nabízel 20 milionů korun za zprostředkování schůzky s ministerským předsedou. „Buď 16. nebo 19. března 2008 se Adams (už po setkání v USA – pozn. red.) setkal se Smržem. A řekl mu podle svých slov, ať mu s jeho pokračující žádostí „vleze na záda“.

Adams se domnívá, že Smrž žádal o zaplacení úplatku jménem Topolánka. Krátce po tomto setkání byl spor prostřednictvím rozhodčího řízení vyřešen ve prospěch společnosti Tatra,“ stojí v dokumentu FBI.

Američané do protokolu navíc uvedli, že existují zvukové nahrávky státních a vládních úředníků, včetně Topolánka a Bartáka, kteří hovořili o tom, jak z Tatry peníze vyždímat. Sellars u soudu navíc uvedl, že měly být úplatky zřejmě určeny pro politické strany. Pro které, to určit nedokázal. Přestože k údajnému korupčnímu jednání mělo dojít už počátkem roku 2008, Američané informace o něm sdělili FBI až v roce 2011, kdy už dávno běželo vyšetřování v České republice.

Tatra


O kauze Tatra čtěte:

Exmanažer Tatry u soudu: Barták si řekl o několik milionů dolarů

Exministr Barták: Na střelnici by o úplatek žádal jen šílenec

Zbrojař Smrž chtěl 100 milionů, zopakoval u soudu exšéf Tatry Adams

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít