Zprava dobrý

24. října 2008, 16:43 - István Lékó
24. října 2008, 16:43

O Mirkovi Topolánkovi jako o mrtvém muži je předčasné hovořit

V roce 1905 se u Cušimi odehrála rozhodující námořní bitva v rusko-japonské válce. Ruská flotila se střetla s japonským loďstvem. Admirál Rožestvenskij měl sice převahu v lodích, japonská plavidla však byla modernější, lépe udržovaná a měla dobře vycvičené posádky. Rusové utrpěli katastrofální porážku, do Vladivostoku doplul jediný křižník. Rusům po porážce nezbývalo nic jiného než vyjednávat o míru. Nedivme se prohře Rusů, vždyť měla jednu důležitou příčinu: Pancíře křižníků byly místo předepsaných osmi centimetrů o čtyři tenčí. Při výrobě se asi šetřilo (nebo kradlo?) a tento hazard se nevyplatil.
Něco podobného se dnes děje v Česku s flotilou předsedy ODS Mirka Topolánka. Nikdo, ani nejoptimističtější sociální demokrat, nemohl předpovídat, že modří ptáci ztratí všech svých dvanáct lodí a admirálů. Křižník Pavla Béma s názvem Praha ještě pluje, ale možná jen proto, že se bojů nezúčastnil.
Říká se, že úspěch má mnoho otců, jen neúspěch je sirotek. Vidíme to i v ODS, kde se dnes diskutuje o tom, kdo za porážku může. Hejtmani naznačují, že prohru zavinila pasivní stranická centrála. Předseda Topolánek se brání tím, že hejtmani si přáli, aby jeho ministři nevedli volební kampaň. Pravda asi bude v nedostatečné komunikaci uvnitř ODS a nevraživosti mezi jejími klíčovými představiteli.
Proč se nechal Topolánek tak těžce přejet dvacetimetrovým oranžovým kamionem Jiřího Paroubka, je velkou záhadou. Možná že jeho poradci mu stále říkali „zprava dobrý“ a premiér soustředěný vší silou na vnitrostranický boj před kongresem a na udržování své vlády na silnici tuto volební křižovatku přehlédl.
Nedivme se proto prezidentovi Václavu Klausovi, že se snaží nastalou situaci řešit, když vidí rozhozeného premiéra a předsedu ODS, jak se po prohraných volbách usmívá a říká, že má dobrou náladu, ale neví proč. Ale to, že prezident Klaus těsně po volební porážce údajně říká, že „do deseti dnů se něco musí stát“, také svědčí o bezradnosti. Co se musí stát?
Má padnout vláda? Má Topolánek odstoupit ze všech funkcí? Nebo opustit jen křeslo předsedy ODS? Začít vyjednávat s Paroubkem o míru? O velké koalici, či o nové opoziční smlouvě? Chvíle pro taková rozhodnutí zatím nenastala.
V ODS se dnes zraky upínají na populárního pražského primátora Béma jako na spasitele. Přestože místopředseda ODS je velice opatrný, zřejmě se nevyhne tomu, aby se na prosincovém kongresu utkal o předsednické křeslo s Topolánkem. Ale vyzyvatelů asi bude více.
Panika v ODS však neutichá. Už minulý týden se začalo hovořit o výměně některých ministrů. Že prý středočeský a moravskoslezský hejtman dostali od premiéra nabídku jít do vlády. Premiér a Tošenovský tuto zprávu označili za nepravdivou, Bendl ji potvrdil. Jenže jak to bylo doopravdy? Informaci o pozvání do vlády vypustil sám Bendl, aby ji v zápětí mohl potvrdit. Jenže Topolánek s Bendlem o takové možnosti hovořil už před několika týdny v úplně jiné situaci. Teď ne. Je to tedy jen hra a takových spekulací ještě do kongresu ODS bude mnoho.
Jaká je nejvíce rozšířená varianta vývoje v ODS a ve vládě do voleb v roce 2010? Na prosincovém sjezdu Topolánka vystřídá primátor Pavel Bém, senátor Přemysl Sobotka nebo někdo jiný. Topolánek zůstane v čele vlády. V době českého předsednictví bude klid. V červenci 2009 se uskuteční výměna premiéra. Spekuluje se hlavně o Bémovi. A co s Topolánkem? Toho možná čeká to, co někdejšího premiéra za ČSSD Vladimíra Špidlu. Přestože na budoucího eurokomisaře dnes pasují ministra zemědělství Petra Gandaloviče, když bude do Bruselu muset Topolánek, tak se asi z ODS proti nikdo nepostaví.
Každopádně je předčasné hovořit o přejetém Topolánkovi jako o mrtvém muži. Nezapomeňme na to, že premiér patří mezi politiky-klikaře a sázet na jeho rychlý odchod je hazardování.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít