Zpracovatelé odpadu budou mít práce vždycky dost

19. dubna 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
19. dubna 2004, 00:00

PAVEL JANICZEK, JEDNATEL BYSTŘICKÉ FIRMY JAP TRADING, SE STAL "VYNIKAJÍCÍM MANAŽEREM ROKU" V KATEGORII MALÝCH FIREM DO PADESÁTI ZAMĚSTNANCŮ.

Recyklační firma zaměstnává většinou lidi se změněnou pracovní schopností PAVEL JANICZEK, JEDNATEL BYSTŘICKÉ FIRMY JAP TRADING, SE STAL „VYNIKAJÍCÍM MANAŽEREM ROKU“ V KATEGORII MALÝCH FIREM DO PADESÁTI ZAMĚSTNANCŮ. Většina vašich zaměstnanců jsou lidé se změněnou pracovní schopností… Lidí se sníženou pracovní schopností je v naší firmě více než padesát procent. Podstatná část obyvatel s tímto problémem těžko hledá zaměstnání. V našem regionu je spousta bývalých horníků, kteří mají problémy s plícemi nebo se zády. Pracovní úřad jich eviduje kolem pěti set. Čím je pro vás zvláštní právě tato firma? Pro mne ničím, protože tam dělám pořád. Specifičtí jsme v tom, že náš obor podnikání je v Česku dost vzácný. Jako jediní zpracováváme průmyslový grafit. Dále se zabýváme zpracováním hutního odpadu - různých zbytků, materiálů, které zůstávají po hutní výrobě a složitě a draze se likvidují. My je vracíme zpět jako recyklát s vysokou přidanou hodnotou. Kromě toho, že jste úspěšný manažer, jste také vlastníkem čtyř patentů. Platí jen v Česku, nebo i mezinárodně? Patentový problém je velmi drahá věc. Patent pro celý svět stojí hrozně moc peněz, takže jsme si některé naše myšlenky patentovali v Česku, Polsku, Slovensku, Rakousku a Německu, což nám stačí. Jak vidíte budoucnost firmy, kterou vedete?**

Děláme, co můžeme, aby měla před sebou pár dalších desítek let. Může přijít moment, že s tou prací skončíme a uvidíme, co bude dál. Ale myslím, že máme velmi perspektivní obor. Zpracování odpadu bude do budoucna stále víc ekonomicky náročný problém pro firmy, které odpad produkují. A kdo jim umí pomoci zpracovat ho zpět jako recyklát, ten bude mít práce vždycky dost.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít