Zpožděné peníze drtí podnikatele

17. května 2004, 00:00 - (eha)
17. května 2004, 00:00

PODNIKATELSKÁ VÝMĚNA NÁZORŮ V BRUSELU Čerpání peněz z fondů EU často znamená potíže. Tento názor zazněl na setkání představitelů malých a středních technologických firem s belgickými podnikateli, které se uskutečnilo minulé úterý v Bruselu.

PODNIKATELSKÁ VÝMĚNA NÁZORŮ V BRUSELU

Čerpání peněz z fondů EU často znamená potíže. Tento názor zazněl na setkání představitelů malých a středních technologických firem s belgickými podnikateli, které se uskutečnilo minulé úterý v Bruselu.

Kde přesně soukolí evropského molocha skřípe? „V současnosti mám v běhu celkem tři projekty financované z unijních fondů, u dvou z nich se výplata peněz značně zpozdila,“ řekl Profitu spolumajitel firmy I.C.C.C. Group Josef Novák. „To přesto, že z naší strany bylo vše v pořádku a včas podáno.“ Podle N ováka podnikatelům vadí také systém takzvaného zádržného. Ten spočívá ve skutečnosti, že Evropská unie si ještě po ukončení financování projektu část peněz nechá na svých účtech, aby se alespoň částečně kryla proti případným podvodům a zneužitím. „Já to chápu, vždycky se může ukázat, že firma, která byla financována z rozvojových fondů, používala například zkopírovaný software. Ale Evropská unie si to zádržné nechává několik měsíců, v mém případě je to patnáct procent z hodnoty projektu, a to je pro malého podnikatele hodně peněz.“ Novák ale má s fondy i dobrou zkušenost: „Můj třetí projekt, který jsem předložil společně s edingburghskou univerzitou, běží dobře, financování funguje. Jde o systém, který umožní využití malých počítačů k velkým úlohám.“ Josef Novák byl jedním z několika desítek podnikatelů, kteří o sobě dali vědět evropským podnikům poprvé od vstupu do Evropské unie. Mise, kterou připravilo sdružení technologických podnikatelů TUESDAY Business Network ve spolupráci s týdeníkem PROFIT, se zúčastnilo více než 130 českých byznysmenů. Mezi firmami nechyběly společnosti AEC, Anect, TietoEnator, Gitus, LangMASTER, Compelson, Globe nebo Logos.

PODPORU POTŘEBUJÍ TAKÉ MENŠÍ FIRMY

„České komory a agentury, financované státem, se bohužel dosud věnují především podpoře podnikání největších firem. Proto jsme se rozhodli uspořádat bruselské setkání sami,“ řekl Ondřej Bartoš, výkonný ředitel TUESDAY Business Network. Mise přilákala kromě zástupců menších firem z oblastí, jako jsou vývoj webových a mobilních aplikací či informační bezpečnost, i několik velkých telekomunikačních firem. Mezi jejich reprezentanty byli například Miroslav Čuřín, generální ředitel a předseda představenstva Českých radiokomunikací, Petr Luňák, jednatel společnosti Fischer AIR nebo Aleš Janků, ředitel vnějších vztahů T-Mobile. „Ještě včera jsem byl v Kalifornii, mám za sebou mnoho hodin letu, ale musel jsem na setkání už kvůli tradici,“ řekl generální manažer společnosti Compelson Dušan Kožušník.

ČLENSTVÍ V EU: FONDY I BYROKRACIE

O program odpoledního semináře se postarala právě Česká podnikatelská reprezentace CEBRE. Jeho hlavním přínosem bylo podle zúčastněných zejména zprůhlednění procesu financování ze strukturálních fondů Evropské unie. Večerní setkání, na němž vystoupili například evropský komisař Pavel Telička, šéf agentury CzechInvest Martin Jahn nebo prezident TUESDAY Business Network Ivan Pilný, se odehrálo v prostorách Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii. To také, spolu s agenturami CzechInvest, CzechTrade a s CEBRE, poskytlo celé akci záštitu. „Na setkání zazněly i negativní pocity - to je důkazem, že podobná setkání mají smysl,“ řekl Ondřej Bartoš. Podle jeho slov měli zájemci vedle možností, které může členství v EU firmám přinést, příležitost seznámit se na vlastní oči s neefektivitou, byrokracií a plýtváním nákladů na pracovní síly i jejich komfort, o nichž se v souvislosti s Bruselem často hovoří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít