Zpožděné peníze drtí podnikatele

17. května 2004, 00:00 - (eha)
17. května 2004, 00:00

PODNIKATELSKÁ VÝMĚNA NÁZORŮ V BRUSELU Čerpání peněz z fondů EU často znamená potíže. Tento názor zazněl na setkání představitelů malých a středních technologických firem s belgickými podnikateli, které se uskutečnilo minulé úterý v Bruselu.

PODNIKATELSKÁ VÝMĚNA NÁZORŮ V BRUSELU

Čerpání peněz z fondů EU často znamená potíže. Tento názor zazněl na setkání představitelů malých a středních technologických firem s belgickými podnikateli, které se uskutečnilo minulé úterý v Bruselu.

Kde přesně soukolí evropského molocha skřípe? „V současnosti mám v běhu celkem tři projekty financované z unijních fondů, u dvou z nich se výplata peněz značně zpozdila,“ řekl Profitu spolumajitel firmy I.C.C.C. Group Josef Novák. „To přesto, že z naší strany bylo vše v pořádku a včas podáno.“ Podle N ováka podnikatelům vadí také systém takzvaného zádržného. Ten spočívá ve skutečnosti, že Evropská unie si ještě po ukončení financování projektu část peněz nechá na svých účtech, aby se alespoň částečně kryla proti případným podvodům a zneužitím. „Já to chápu, vždycky se může ukázat, že firma, která byla financována z rozvojových fondů, používala například zkopírovaný software. Ale Evropská unie si to zádržné nechává několik měsíců, v mém případě je to patnáct procent z hodnoty projektu, a to je pro malého podnikatele hodně peněz.“ Novák ale má s fondy i dobrou zkušenost: „Můj třetí projekt, který jsem předložil společně s edingburghskou univerzitou, běží dobře, financování funguje. Jde o systém, který umožní využití malých počítačů k velkým úlohám.“ Josef Novák byl jedním z několika desítek podnikatelů, kteří o sobě dali vědět evropským podnikům poprvé od vstupu do Evropské unie. Mise, kterou připravilo sdružení technologických podnikatelů TUESDAY Business Network ve spolupráci s týdeníkem PROFIT, se zúčastnilo více než 130 českých byznysmenů. Mezi firmami nechyběly společnosti AEC, Anect, TietoEnator, Gitus, LangMASTER, Compelson, Globe nebo Logos.

PODPORU POTŘEBUJÍ TAKÉ MENŠÍ FIRMY

„České komory a agentury, financované státem, se bohužel dosud věnují především podpoře podnikání největších firem. Proto jsme se rozhodli uspořádat bruselské setkání sami,“ řekl Ondřej Bartoš, výkonný ředitel TUESDAY Business Network. Mise přilákala kromě zástupců menších firem z oblastí, jako jsou vývoj webových a mobilních aplikací či informační bezpečnost, i několik velkých telekomunikačních firem. Mezi jejich reprezentanty byli například Miroslav Čuřín, generální ředitel a předseda představenstva Českých radiokomunikací, Petr Luňák, jednatel společnosti Fischer AIR nebo Aleš Janků, ředitel vnějších vztahů T-Mobile. „Ještě včera jsem byl v Kalifornii, mám za sebou mnoho hodin letu, ale musel jsem na setkání už kvůli tradici,“ řekl generální manažer společnosti Compelson Dušan Kožušník.

ČLENSTVÍ V EU: FONDY I BYROKRACIE

O program odpoledního semináře se postarala právě Česká podnikatelská reprezentace CEBRE. Jeho hlavním přínosem bylo podle zúčastněných zejména zprůhlednění procesu financování ze strukturálních fondů Evropské unie. Večerní setkání, na němž vystoupili například evropský komisař Pavel Telička, šéf agentury CzechInvest Martin Jahn nebo prezident TUESDAY Business Network Ivan Pilný, se odehrálo v prostorách Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii. To také, spolu s agenturami CzechInvest, CzechTrade a s CEBRE, poskytlo celé akci záštitu. „Na setkání zazněly i negativní pocity - to je důkazem, že podobná setkání mají smysl,“ řekl Ondřej Bartoš. Podle jeho slov měli zájemci vedle možností, které může členství v EU firmám přinést, příležitost seznámit se na vlastní oči s neefektivitou, byrokracií a plýtváním nákladů na pracovní síly i jejich komfort, o nichž se v souvislosti s Bruselem často hovoří.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít