Zpáteční lístek za dvacet milionů dolarů

27. června 2005, 00:00 - PŘEMYSL HOUŽVIČKA
27. června 2005, 00:00

NETRADIČNÍ DOVOLENÁ Nedávný soudní proces s Michaelem Jacksonem odhalil, že zpěvák utrácí víc peněz než vydělá. Jeho někdejší myšlenka na dovolenou ve vesmíru tak zřejmě přijde vniveč - "raketový lístek" totiž stojí dvacet milionů dolarů. Zájem jiných bohatých lidí ovšem neutichá.

NETRADIČNÍ DOVOLENÁ Nedávný soudní proces s Michaelem Jacksonem odhalil, že zpěvák utrácí víc peněz než vydělá. Jeho někdejší myšlenka na dovolenou ve vesmíru tak zřejmě přijde vniveč - „raketový lístek“ totiž stojí dvacet milionů dolarů. Zájem jiných bohatých lidí ovšem neutichá.

Historicky prvním vesmírným turistou se v roce 2001 stal americký burzovní spekulant Dennis Tito, který strávil týden na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Splnění dětského snu ho stálo maličkost - dvacet milionů dolarů. Stejnou cenu zaplatil i jeho nástupce, jihoafrický milionář Mark Shuttleworth, který o rok později pobyl na ISS deset dnů.

První zcela soukromě placená cesta do kosmu se má uskutečnit letos. Raketa vynese na Mezinárodní vesmírnou stanici současně dva cestovatele, doprovodí je pouze profesionální pilot. Většina peněz z vesmírné turistiky připadne zchudlé ruské vesmírné agentuře, která zajišťuje technickou část cesty. Obchodní záležitosti leží na bedrech americké společnosti.

Co na možnost vesmírné dovolené cesty říká významný český podnikatel? „Kdybych těch dvacet milionů dolarů měl, dal bych je raději za výměnu současné vlády,“ říká s úsměvem Stanislav Bernard, spolumajitel humpoleckého Rodinného pivovaru.

Existuje i levnější, avšak méně „nadupaná“ varianta výletu do vesmíru. Cestu otevřel „raketoplán“ SpaceShipOne, který 21. června 2004 dopravil za hranice zemské atmosféry bývalého zkušebního pilota Michaela Melvilla. Letenka bude v tomto případě stát skutečně „pakatel“ -její cena se má pohybovat mezi 25 tisíci až 50 tisíci dolary. Na rozdíl od několikadenního pobytu na vesmírné stanici jde ovšem o krátký let. „Chceme, aby naše děti mohly létat k planetám. První krok byl již učiněn,“ tvrdí přesto sebevědomě zástupci společnosti Scaled Composites, která let financovala.

Některé americké, britské a japonské firmy navíc v minulých letech oznámily, že chystají vesmírné hotely pro turisty - na oběžné dráze okolo Země i na Měsíci.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít