Zpáteční lístek za dvacet milionů dolarů

27. června 2005, 00:00 - PŘEMYSL HOUŽVIČKA
27. června 2005, 00:00

NETRADIČNÍ DOVOLENÁ Nedávný soudní proces s Michaelem Jacksonem odhalil, že zpěvák utrácí víc peněz než vydělá. Jeho někdejší myšlenka na dovolenou ve vesmíru tak zřejmě přijde vniveč - "raketový lístek" totiž stojí dvacet milionů dolarů. Zájem jiných bohatých lidí ovšem neutichá.

NETRADIČNÍ DOVOLENÁ Nedávný soudní proces s Michaelem Jacksonem odhalil, že zpěvák utrácí víc peněz než vydělá. Jeho někdejší myšlenka na dovolenou ve vesmíru tak zřejmě přijde vniveč - „raketový lístek“ totiž stojí dvacet milionů dolarů. Zájem jiných bohatých lidí ovšem neutichá.

Historicky prvním vesmírným turistou se v roce 2001 stal americký burzovní spekulant Dennis Tito, který strávil týden na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Splnění dětského snu ho stálo maličkost - dvacet milionů dolarů. Stejnou cenu zaplatil i jeho nástupce, jihoafrický milionář Mark Shuttleworth, který o rok později pobyl na ISS deset dnů.

První zcela soukromě placená cesta do kosmu se má uskutečnit letos. Raketa vynese na Mezinárodní vesmírnou stanici současně dva cestovatele, doprovodí je pouze profesionální pilot. Většina peněz z vesmírné turistiky připadne zchudlé ruské vesmírné agentuře, která zajišťuje technickou část cesty. Obchodní záležitosti leží na bedrech americké společnosti.

Co na možnost vesmírné dovolené cesty říká významný český podnikatel? „Kdybych těch dvacet milionů dolarů měl, dal bych je raději za výměnu současné vlády,“ říká s úsměvem Stanislav Bernard, spolumajitel humpoleckého Rodinného pivovaru.

Existuje i levnější, avšak méně „nadupaná“ varianta výletu do vesmíru. Cestu otevřel „raketoplán“ SpaceShipOne, který 21. června 2004 dopravil za hranice zemské atmosféry bývalého zkušebního pilota Michaela Melvilla. Letenka bude v tomto případě stát skutečně „pakatel“ -její cena se má pohybovat mezi 25 tisíci až 50 tisíci dolary. Na rozdíl od několikadenního pobytu na vesmírné stanici jde ovšem o krátký let. „Chceme, aby naše děti mohly létat k planetám. První krok byl již učiněn,“ tvrdí přesto sebevědomě zástupci společnosti Scaled Composites, která let financovala.

Některé americké, britské a japonské firmy navíc v minulých letech oznámily, že chystají vesmírné hotely pro turisty - na oběžné dráze okolo Země i na Měsíci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít