Zpáteční lístek za dvacet milionů dolarů

27. června 2005, 00:00 - PŘEMYSL HOUŽVIČKA
27. června 2005, 00:00

NETRADIČNÍ DOVOLENÁ Nedávný soudní proces s Michaelem Jacksonem odhalil, že zpěvák utrácí víc peněz než vydělá. Jeho někdejší myšlenka na dovolenou ve vesmíru tak zřejmě přijde vniveč - "raketový lístek" totiž stojí dvacet milionů dolarů. Zájem jiných bohatých lidí ovšem neutichá.

NETRADIČNÍ DOVOLENÁ Nedávný soudní proces s Michaelem Jacksonem odhalil, že zpěvák utrácí víc peněz než vydělá. Jeho někdejší myšlenka na dovolenou ve vesmíru tak zřejmě přijde vniveč - „raketový lístek“ totiž stojí dvacet milionů dolarů. Zájem jiných bohatých lidí ovšem neutichá.

Historicky prvním vesmírným turistou se v roce 2001 stal americký burzovní spekulant Dennis Tito, který strávil týden na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Splnění dětského snu ho stálo maličkost - dvacet milionů dolarů. Stejnou cenu zaplatil i jeho nástupce, jihoafrický milionář Mark Shuttleworth, který o rok později pobyl na ISS deset dnů.

První zcela soukromě placená cesta do kosmu se má uskutečnit letos. Raketa vynese na Mezinárodní vesmírnou stanici současně dva cestovatele, doprovodí je pouze profesionální pilot. Většina peněz z vesmírné turistiky připadne zchudlé ruské vesmírné agentuře, která zajišťuje technickou část cesty. Obchodní záležitosti leží na bedrech americké společnosti.

Co na možnost vesmírné dovolené cesty říká významný český podnikatel? „Kdybych těch dvacet milionů dolarů měl, dal bych je raději za výměnu současné vlády,“ říká s úsměvem Stanislav Bernard, spolumajitel humpoleckého Rodinného pivovaru.

Existuje i levnější, avšak méně „nadupaná“ varianta výletu do vesmíru. Cestu otevřel „raketoplán“ SpaceShipOne, který 21. června 2004 dopravil za hranice zemské atmosféry bývalého zkušebního pilota Michaela Melvilla. Letenka bude v tomto případě stát skutečně „pakatel“ -její cena se má pohybovat mezi 25 tisíci až 50 tisíci dolary. Na rozdíl od několikadenního pobytu na vesmírné stanici jde ovšem o krátký let. „Chceme, aby naše děti mohly létat k planetám. První krok byl již učiněn,“ tvrdí přesto sebevědomě zástupci společnosti Scaled Composites, která let financovala.

Některé americké, britské a japonské firmy navíc v minulých letech oznámily, že chystají vesmírné hotely pro turisty - na oběžné dráze okolo Země i na Měsíci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít