Zornitsa Markovová: Cesta ven - Terminál 2

21. února 2013, 10:31 - Zornitsa Markovová
21. února 2013, 10:31

Před čtyřmi měsíci mi jeden moudrý Bulhar řekl: Jestli bude zima dlouhá a studená, tak přijdou problémy. Bulhaři jsou proslulí svým klidem, své těžkosti jsou zvyklí prožívat v tichosti. Nevycházejí často do ulic. Dokud nedojde na zdražování účtů. V nejchudší zemi EU, kde minimální mzda činí 150 eur a důchody kolísají mezi 70 a 100 eury, může mít jediná složenka za elektřinu ve výši 200 či 300 eur katastrofální následky.

A jelikož elektřinu lidem dodávají majitelé elektrické sítě, jako je český ČEZ nebo rakouský EVN, vztek se logicky vylije na ně. Zvěsti o tom, že jejich zaměstnanci jezdí ve služebních vozech značky Bentley, středoevropským koncernům na oblíbenosti rozhodně nepřidají. Proto lidé v ulicích křičí hesla ve smyslu „zahraniční kvazi-investoři ven“ a podobně.

Problém je ale mnohem složitější. Vysoké ceny za energie jsou výsledkem mnohaletých podivných obchodů mezi vládou a jí blízkými firmami a závislosti na Rusku. Jinými slovy: funguje tu energomafie. Čerstvě rezignovaný premiér se před čtyřmi lety dostal k moci se slibem, že s energomafií a korupcí bude bojovat a zvýší životní úroveň obyvatel. Během čtyř let však vybudoval pouze sportovní stadiony a dálnice. Korupce a ceny energie dál vzrostly. Rezignace je asi to nejchytřejší, co mohl Bojko Borisov udělat.

Kdyby neodstoupil, příští čtyři pět měsíců do voleb by jen dál ztrácel popularitu. Na krizové tiskovce sám prohlásil: Náš mandát už vypršel. Situace až příliš připomíná bulharskou krizi v roce 1997, čas hyperinflace a hlubokého zklamání. S jedním rozdílem. Tehdy tu byla naděje a lidé věřili alternativám.

Dnes tu žádná skutečná alternativa, která by mohla přijít k moci, není. Současná opozice se před čtyřmi lety sama zmítala v korupci. Anebo vlastně ano. Je tu jedno řešení.

Na Facebooku nyní koluje vtip: Koho budou Bulhaři v příštích volbách volit – Lufthansu, Austrian Airlines, British Airways nebo Turkish Airlines?


Čtěte také:

Hon bulharských úřadů na ČEZ polevuje

ČEZ: Bulharsko nemá k odebrání licence důvod

Bulharská vláda padla. ČEZ licenci zatím udrží


Autorka je korespondentkou bulharského týdeníku Capital

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít