Zn: hledá se zedník

24. září 2007, 00:00 - Jiří Němeček
24. září 2007, 00:00

Pokud výrobcům chybějí konkrétní profese, proč si nevychovají vlastní učně?

Nářky českých podnikatelů, že jim chybějí pracovníci, stále sílí. Přestože se nejčastěji diskutuje o maturitách a středoškolácích či o nízkém počtu českých vysokoškoláků, podnikatelé mají jiné problémy.

Najít zámečníka, nástrojaře nebo dělníka na obsluhu složitých kovoobráběcích nebo lakýrnických strojů je prý práce na plný úvazek. A sehnat kvalifikovaného zedníka, který umí omítat a klást dlažbu? Asi stejně pravděpodobně, jako udělat maturitu z ruštiny, jestliže neznáte ani písmeno z azbuky, říkají stavbaři. Přesto právě ruština je dnes častým nástrojem stavebních mistrů. Na místa chybějících pracovníků přicházejí Ukrajinci, Rusové, Rumuni nebo Bulhaři. A ruština je (především u těch starších) často spojovacím článkem v komunikaci.

Zaměstnat nekvalifikovaného cizince a navíc třeba jen na tři měsíce v hlavní stavební sezoně během léta je ale obtížné. Tedy oficiálně. Vyřídit povolení trvá až půl roku a stavební firmy potřebují najmout pracovníky často ze dne na den. Stát nás nutí, abychom podváděli, shodují se podnikatelé. Samozřejmě, že mimo záznam. Nikdo si nechce vysloužit pozornost ze strany úřadů práce nebo berních úředníků.

I stát se ale už rozhoupal a chystá se tvrdé bariéry pro zaměstnávání cizinců uvolnit. Zelené karty, krátkodobá pracovní povolení. Přesto ale vina neleží jen na něm. Podnikatelé na kritiku kontrují tím, že domluvu s úředníky rezortu školství dávno vzdali.

To vše se snad už brzy změní. Vytvářená Národní soustava po-volání dá všem jasný návod, co musí umět zedník, co cukrář, prodavač, a co zase strojní zámečník. Po mnoha desetiletích přitom tyto požadavky nebudou vymýšlet úředníci ani učitelé, ale slovo dostávají především sami podnikatelé.

A je tu další novinka. Člověk s praxí, aniž má požadované vzdělání, může po určité praxi a složení odborné zkoušky získat certifikát na vykonávání práce v oboru, který se naučil. To dává i firmám šanci vychovávat si vlastní řemeslníky i bez nutnosti zakládat celé učiliště. Ono také vytvořit učební obor třeba pro opraváře lodních motorů pro firmu s dvaceti zaměstnanci včetně šéfa je skutečně dost nereálné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít