Znáš svého komisaře?

10. února 2012, 13:44 - Johanna Grohová
10. února 2012, 13:44

Euroglosa

Víte, jak se jmenuje českou vládou vyslaný komisař sedící v bruselské Evropské komisi? Pokud si nemůžete rychle vzpomenout, nejste zdaleka sami. Podle průzkumu unijní agentury Eurobarometer si jméno Štefana Füleho, někdejšího ministra pro evropské záležitosti, vybaví jen 17 procent Čechů. Ocitl se tak ve skupině dalších pěti komisařů, například ze Slovenska či Rakouska, téměř na konci žebříčku.
Füle v sobě nezapře opatrného diplomata, který váží každé slovo. To z něj nedělá zrovna atraktivní objekt na rozdíl například od jeho lucemburské kolegyně Viviane Redingové (umístila se jako šestá). Ta před časem hrozila Francii postihem za rozhánění romských táborů. Sice trochu vařila z vody, ale málokdy si někdo v Bruselu odvážil tak hlasitě došlápnout na „nedotknutelnou“ Francii.
Přesto si Füle nedávno užil hvězdnou chvilku, když navštívil bývalou ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou v její vězeňské cele. Žádný jiný evropský politik se k ní nedostal. Füle měl mimo jiné dva předpoklady: má na starost rozšiřování Evropské unie a východoevropské partnerství a také díky studiu na diplomatické škole v Moskvě mluví výborně rusky.
Pikantní na celém žebříčku je, že nejméně známí jsou komisaři v Británii a Francii. Oba dva mají přitom důležitá a viditelná portfolia. Jejich pozice svědčí o tom, že Brusel v Británii možná s výjimkou finančníků v City nikoho nezajímá. A že baronka Ashtonová není nejcharizmatičtější a nejzkušenější diplomatkou v Evropě. Ve Francii zase věci řídí prezident Nicolas Sarkozy, který se nepokrytě snaží roli komise coby vyváženého obhájce práv všech členských států oslabit ve prospěch Francie a Německa.
Žebříček proslulosti komisařů dokládá přetrvávající nevědomost lidí o tom, co se v centru EU děje. Vzhledem k odtažitosti a složitosti se není čemu divit. Lidem v komisi tak možná dojde, že jejich pocit důležitosti lidé jinde příliš nesdílejí. Nicméně exekutivní orgán EU postupně nabírá řadu nových, dříve nemyslitelných pravomocí. Nedávno například získala větší moc ukládat sankce těžce zadluženým členům eurozóny, pokud si nedají do pořádku finance. Nová smlouva o fiskální odpovědnosti by měla pozici komise ještě posílit, a to konkrétně komisaře pro ekonomické záležitosti Olliho Rehna. Ten se ostatně umístil na prvním místě zmiňovaného žebříčku, neboť ho doma ve Finsku zná 45 procent obyvatel.
A vzpomněli byste si ještě na nějakého dalšího významného Čecha na vysokém postu v rámci EU? Pravděpodobně jen ti, kteří se o Brusel zajímají. Čechů je přitom nyní v institucích oproti roku 2006 dvojnásobek. Typickým českým euroúředníkem je pak žena ve věku kolem pětatřiceti let. Češi ale stále až na některé výjimky sedí na nižších postech a zabývají se méně důležitými oblastmi. To, že podobně je na tom Maďarsko a že jsme stále nová členská země, nemůže být po skoro osmi letech členství argument.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít