Známe šampiony Sauvignon Fóra 2011

31. ledna 2011, 13:06 - Profit, TZ
31. ledna 2011, 13:06

Slavnostním Galavečerem za účasti velvyslance státu Izrael J.E. Jákova Lévyho a dalších osobností vyvrcholila v Mikulově třídenní mezinárodní soutěž vín Sauvignon Forum Česká republika 2011.

Foto: Iva Kováříková

Mezi 248 soutěžícími víny z 18 zemí se šampionem mezi bílými víny stal Sauvignon Astrolabe 2009 Voyage z Nového Zélandu, titul červeného šampiona putuje do izraelského vinařství Segal za Cabernet Sauvignon 2007. Cenu za nejlepší kolekci vín (6 nejvýše hodnocených vín) získal Znovín Znojmo a.s. Soutěžit mohla ve svých kategoriích tichá bílá, růžová a červená vína z odrůd Sauvignon (Sauvignon blanc) a Cabernet Sauvignon a jejich cuvée, pokud obsahují alespoň 40% některé z těchto odrůd.

Soutěži, v níž vedle 10 tuzemských porotců hodnotilo 18 zahraničních expertů, z nichž mnozí patří k absolutní světové degustátorské elitě, se dostalo vysokého ocenění jak od přítomných odborníků, tak zejména cenného hodnocení pozorovatelky Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví O.I.V., paní Ingrid Adamiker: „Je téměř symbolické, že soutěž vrcholí v den, kdy se česká velvyslankyně v Paříži, J.E. Marie Chatardová poprvé setkává s generálním ředitelem O.I.V. Federicem Castelluccim. Velmi ráda mohu konstatovat, že soutěž Sauvignon Fóra Česká republika splnila beze zbytku všechny požadavky a že v příštím ročníku rádi přivítáme její přihlášku mezi nejvýznamnější soutěže, jimž O.I.V. poskytne svůj patronát. Pro všechny – výrobce i spotřebitele, je důležité vědět, že na světě jsou soutěže, kde zisk zlaté medaile má stejnou hodnotu, ať se konají v Německu, České republice, Francii nebo třeba v Izraeli, což garantuje právě patronát O.I.V., znamenající striktní dodržování jednotných mezinárodních pravidel. A takovou soutěží je i Sauvignon Forum.

Mohu říci, že málokdy se sejde tak vyrovnaný soubor soutěžních vín,“ konstatoval ředitel soutěže doc. Ing. Miloš Michlovský, DrSc za pořádající společnost Vinselekt Michlovský a.s. „Při volbě šampionů mezi víny, která postoupila jako nejlepší z komisí základního kola, jsme rozhodovali vždy mezi šesti nádhernými víny, z nichž každé se mohlo stát šampionem nejen Sauvignon Fóra, ale jakékoli velké mezinárodní soutěže. V obou případech se finálová komise ale shodla na vítězi jednohlasně. Zajímavé je, že v kategorii bílých Sauvignonů zvítězilo víno z téhož novozélandského vinařství Astrolabe, které vyhrálo i poslední Sauvignon Fórum v roce 2008.

„Hodnocení vín bylo naprosto objektivní a profesionální. Porotci hodnotili anonymní, slepé vzorky a díky práci se speciálním počítačovým programem i časovému plánu měli bohatý dostatek času na každé víno. Výsledky jsou velmi přesvědčivé díky mimořádné profesionalitě a úrovni porotců, kteří přijali naše pozvání,“ konstatoval na závěr prezident mezinárodní jury Dr. Luboš Bárta.

Zahraničním hostům jsme vedle vlastního hodnocení připravili i zajímavý rámcový program, jímž se seznámili s úrovní vinařství na Moravě – navštívili jsme moderní vinařství Gotberg, Národní vinařské centrum a Salon vín České republiky, připravili jsme nesoutěžní ochutnávky z dalších u nás pěstovaných odrůd vín. I to je cesta, jak dát světu vědět o úrovni našeho vinařství.“ Na pořádání soutěže se vedle Vinselektu Michlovský podílel i Vinařský fond, Národní vinařské centrum a Svaz vinařů České republiky. Úplné výsledky mohou být podle Mezinárodních řádů O.I.V. zveřejněny až 7 dnů po skončení soutěže – od pondělka 7. března je najdete na adrese www.sauvignonforum.com. V tuto chvíli smíme zveřejnit jen šampiony a vítěze jednotlivých kategorií.

A1 – bílá suchá vína z odrůdy Sauvignon – Astrolabe 2009 Voyage, Nový Zéland (In Vino trading Bratislava) – šampion mezi bílými víny

A2 – bílá polosuchá vína z odrůdy Sauvignon – Morande Edición Limitada Sauvignon blanc 2009, Chile, (Vicom Praha)

A3 – bílá polosladká vína z odrůdy Sauvignon – Sauvignon 2009 výběr z bobulí, Vinařství Kovács, Novosedly

B1 – červená suchá vína z odrůdy Cabernet Sauvignon – Segal 2007, Barkan, Izrael (ILT Trading, Bratislava)

C1 – růžová vína z odrůdy Cabernet Sauvignon – Cabernet Sauvignon rosé 2010 pozdní sběr, Víno Matyšák, Pezinok (SK)

D – Přírodně sladká a likérová vína – Sauvignon Trockenbeerenauslese 2008, Walter Kroiss, Illmitz, Rakousko

F1 – Červená suchá cuvée (alespoň 40% odrůdy Cabernet Sauvignon) – Shoshana Blend 2006, Shoshana Winery, Haifa, (Vino Bizznes, Tel Aviv), Izrael.

Cena doc. Ing. Viléma Krause, CSc. za nejlépe hodnocené tuzemské víno z odrůdy Cabernet Sauvignon – Cabernet Sauvignon 2009 pozdní sběr, Vinné sklepy Valtice a.s.

Cena Ing. Jindřicha Ševčíka za nejlépe hodnocené tuzemské víno z odrůdy Sauvignon – Sauvignon 2009 pozdní sběr, Hana Mádlová, Velké Bílovice.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít