Známe nejlepší evropské stavby

22. dubna 2011, 17:08 - Pavla Kreuzigerová
22. dubna 2011, 17:08

Architektura

Evropská komise a Nadace Mies van der Rohe vyhlásily vítěze letošního prestižního architektonického klání a přehlídky, které nesou jméno podle jedné z nejznámějších osobností světové architektury. Soutěž hodnotí nejlepší realizovaná díla, jež vznikla v posledních dvou letech na území Evropské unie.
Z celkem 343 nominovaných evropských staveb, které navrhli nezávislí experti i profesní instituce, vybrala mezinárodní odborná porota šest nejkvalitnějších. Vítězem a nejlepší evropskou stavbou se pro letošek stalo zrekonstruované Nové muzeum v Berlíně od britského architekta Davida Chipperfielda. Stavbu zdevastovanou bombardováním během druhé světové války architekt nejen zrenovoval, ale také navrhl dostavbu chybějící části budovy. O jeho opravy a proměny se pokoušelo už několik jeho předchůdců, budova ale stále chátrala. Zvláštní cena pro mladé architekty, která je pokaždé udělována za výrazný počin začínajícím tvůrcům, byla letos přisouzena Ramonu Boschovi a Bet Capdeferrové za stavbu Casa Collage ve Španělsku. V historickém městě Girone zrekonstruovali několik původně chátrajících kamenných budov, které přeměnili v domy k bydlení.
Smyslem soutěže je ukázat tvůrčí potenciál, podpořit inovace a upozornit veřejnost na význam moderní architektury ve společnosti. Ceny Miese van der Rohe jsou udělovány každé dva roky a jejich vítězové získávají 60 tisíc eur. Letošní oficiální udílení cen se uskuteční 20. června 2011 v barcelonském pavilonu Ludwiga Mies van der Rohe.
Česká republika se do soutěže pravidelně zapojovala ještě před vstupem do EU. První české projekty se v soutěži objevily v roce 1997. V předchozích letech bylo mezi nominovanými stavbami, které se dostaly na výstavu a do jejího katalogu, celkem šest domácích realizací – například Klášter trapistů v Novém Dvoře nebo Průchod valem Prašného mostu. Letos bylo přihlášeno deset českých projektů – například Národní technická knihovna nebo nová budova Fakulty architektury ČVUT. Žádnému z nich se ale nepodařilo dostat do finále nebo se umístit mezi 45 vybraných prací, které jsou součástí putovní výstavy a katalogu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít