Změny v reformě ubližují firmám

16. února 2004, 00:00 - (em, čtk)
16. února 2004, 00:00

NEUSTÁLÉ ZMĚNY V REFORMĚ VEŘEJNÝCH FINANCÍ UBLIŽUJÍ DOMÁCÍM FIRMÁM I CELÉ EKONOMICE. FIRMY NEVĚDÍ, CO JE ZA PÁR MĚSÍCŮ ČEKÁ, NEMOHOU PLÁNOVAT CENY ANI SE V KLIDU PŘIPRAVOVAT NA SVÉ ZÁMĚRY.

NEUSTÁLÉ ZMĚNY V REFORMĚ VEŘEJNÝCH FINANCÍ UBLIŽUJÍ DOMÁCÍM FIRMÁM I CELÉ EKONOMICE. FIRMY NEVĚDÍ, CO JE ZA PÁR MĚSÍCŮ ČEKÁ, NEMOHOU PLÁNOVAT CENY ANI SE V KLIDU PŘIPRAVOVAT NA SVÉ ZÁMĚRY.

Podle Antonína Hamříka, odborníka na řízení podnikatelských rizik společnosti PricewaterhouseCoopers, mohou časté změny ve vládních návrzích daňových zákonů negativně ovlivnit celou řadu českých podniků. Zejména firmy obchodující s EU se budou muset ve velmi krátké době vyrovnat s velkým množstvím změn. Překotné a často se měnící rozhodování může způsobit nejistotu, ztížit řízení podniků a dostat celou řadu firem do stresové situace bez jejich vlastního zavinění. „Řešení problémů na poslední chvíli bude pochopitelně náročnější, dražší a v případě některých méně flexibilních aplikací se může ukázat i jako zcela nemožné,“ řekl Hamřík. Stejný názor má i daňová expertka společnosti Deloitte & Touche Radka Mašková. „Existují podniky, které k přípravě na vstup do EU přistupují velmi zodpovědně. Tyto podniky však narážejí na stále se měnící návrh zákona, který podle všech indikací nebude schválen dříve než v dubnu,“ řekla. Úřady jsou ve skluzu i v dalších oblastech. Formulář nového přiznání k DPH například ještě nebyl vůbec publikován. Také Česká národní banka by si přála, aby definitivní rozhodnutí padlo co nejdříve. Banka potřebuje co nejpřesněji odhadovat vývoj inflace a hospodářství a na základě toho nastavit úrokové míry v ekonomice. „Samozřejmě bychom potřebovali co nejdříve vědět, jak to bude. Návrhy, které se diskutovaly, však neměly do inflace zásadní dopad,“ upozorňuje člen bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek. I ekonomům dochází trpělivost. V uplynulých týdnech pracně propočítávali, kolik lidé zaplatí navíc, kolik miliard korun stát získá a kdo daňovou rošádu odskáče nejvíc. Teď říkají: „Nemá cenu cokoliv počítat, když zítra může být zase všechno jinak.“ Propočty podle nich budou mít smysl, až se vládní strany konečně domluví a předloží návrh, který by aspoň chvíli vydržel. Podle ekonoma Volskbank Vladimíra Pikory mění koalice své plány každou chvíli. Zejména malé podniky si nemohou dovolit zpracovávat desítky možných variant a jejich dopadů. Společnosti neví, jak změnit své účetní systémy, ceníky a jak sestavovat finanční plány. Zmatky kolem daňových změn odstartovala již loni DPH na kabelové televize. Nejdříve měla vzrůst od ledna, poté vůbec, teď vláda plánuje zvýšení sazby od května. U dětských plenek vláda oznámila, že musí za každou cenu do vyšší sazby DPH, protože to přikazuje EU. Potom však rozhodla, že je ponechá ve snížené sazbě a Bruselu to již nějak vysvětlí. Následoval rozruch kolem vodného a stočného či vstupenek na kulturní akce. Nejasnosti jsou i kolem růstu nájemného. Vládní strany oznámily, že vzroste třikrát o deset procent, a to letos v září a další dva roky v lednu. Potom se lidé dozvěděli, že by to mělo být o sedm až osm procent vždy od ledna. Nejnovější verze se vrátila k deseti procentům. První zdražení by však mohlo přijít již v červenci letošního roku, druhé v červenci 2005 a poslední v lednu 2006.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít