Změny v reformě ubližují firmám

16. února 2004, 00:00 - (em, čtk)
16. února 2004, 00:00

NEUSTÁLÉ ZMĚNY V REFORMĚ VEŘEJNÝCH FINANCÍ UBLIŽUJÍ DOMÁCÍM FIRMÁM I CELÉ EKONOMICE. FIRMY NEVĚDÍ, CO JE ZA PÁR MĚSÍCŮ ČEKÁ, NEMOHOU PLÁNOVAT CENY ANI SE V KLIDU PŘIPRAVOVAT NA SVÉ ZÁMĚRY.

NEUSTÁLÉ ZMĚNY V REFORMĚ VEŘEJNÝCH FINANCÍ UBLIŽUJÍ DOMÁCÍM FIRMÁM I CELÉ EKONOMICE. FIRMY NEVĚDÍ, CO JE ZA PÁR MĚSÍCŮ ČEKÁ, NEMOHOU PLÁNOVAT CENY ANI SE V KLIDU PŘIPRAVOVAT NA SVÉ ZÁMĚRY.

Podle Antonína Hamříka, odborníka na řízení podnikatelských rizik společnosti PricewaterhouseCoopers, mohou časté změny ve vládních návrzích daňových zákonů negativně ovlivnit celou řadu českých podniků. Zejména firmy obchodující s EU se budou muset ve velmi krátké době vyrovnat s velkým množstvím změn. Překotné a často se měnící rozhodování může způsobit nejistotu, ztížit řízení podniků a dostat celou řadu firem do stresové situace bez jejich vlastního zavinění. „Řešení problémů na poslední chvíli bude pochopitelně náročnější, dražší a v případě některých méně flexibilních aplikací se může ukázat i jako zcela nemožné,“ řekl Hamřík. Stejný názor má i daňová expertka společnosti Deloitte & Touche Radka Mašková. „Existují podniky, které k přípravě na vstup do EU přistupují velmi zodpovědně. Tyto podniky však narážejí na stále se měnící návrh zákona, který podle všech indikací nebude schválen dříve než v dubnu,“ řekla. Úřady jsou ve skluzu i v dalších oblastech. Formulář nového přiznání k DPH například ještě nebyl vůbec publikován. Také Česká národní banka by si přála, aby definitivní rozhodnutí padlo co nejdříve. Banka potřebuje co nejpřesněji odhadovat vývoj inflace a hospodářství a na základě toho nastavit úrokové míry v ekonomice. „Samozřejmě bychom potřebovali co nejdříve vědět, jak to bude. Návrhy, které se diskutovaly, však neměly do inflace zásadní dopad,“ upozorňuje člen bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek. I ekonomům dochází trpělivost. V uplynulých týdnech pracně propočítávali, kolik lidé zaplatí navíc, kolik miliard korun stát získá a kdo daňovou rošádu odskáče nejvíc. Teď říkají: „Nemá cenu cokoliv počítat, když zítra může být zase všechno jinak.“ Propočty podle nich budou mít smysl, až se vládní strany konečně domluví a předloží návrh, který by aspoň chvíli vydržel. Podle ekonoma Volskbank Vladimíra Pikory mění koalice své plány každou chvíli. Zejména malé podniky si nemohou dovolit zpracovávat desítky možných variant a jejich dopadů. Společnosti neví, jak změnit své účetní systémy, ceníky a jak sestavovat finanční plány. Zmatky kolem daňových změn odstartovala již loni DPH na kabelové televize. Nejdříve měla vzrůst od ledna, poté vůbec, teď vláda plánuje zvýšení sazby od května. U dětských plenek vláda oznámila, že musí za každou cenu do vyšší sazby DPH, protože to přikazuje EU. Potom však rozhodla, že je ponechá ve snížené sazbě a Bruselu to již nějak vysvětlí. Následoval rozruch kolem vodného a stočného či vstupenek na kulturní akce. Nejasnosti jsou i kolem růstu nájemného. Vládní strany oznámily, že vzroste třikrát o deset procent, a to letos v září a další dva roky v lednu. Potom se lidé dozvěděli, že by to mělo být o sedm až osm procent vždy od ledna. Nejnovější verze se vrátila k deseti procentům. První zdražení by však mohlo přijít již v červenci letošního roku, druhé v červenci 2005 a poslední v lednu 2006.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít