Změny k horšímu přijdou postupně

13. listopadu 2006, 00:00 - PETR KUČERA, TOMÁŠ JOHÁNEK
13. listopadu 2006, 00:00

NEMOCENSKÉ DÁVKYMěsíc a půl před plánovaným termínem schválili poslanci novelizaci původně přijaté změny systému nemocenské. Ani nejnovější rozhodnutí sněmovny ale nemusí být definitivní.Poslanci v minulém týdnu podle očekávání schválili postupné změny v systému nemocenské: Dávky sice budou nově vyplácet zaměstnavatelé, peníze ale dostanou od státu.

NEMOCENSKÉ DÁVKY Měsíc a půl před plánovaným termínem schválili poslanci novelizaci původně přijaté změny systému nemocenské. Ani nejnovější rozhodnutí sněmovny ale nemusí být definitivní.

Poslanci v minulém týdnu podle očekávání schválili postupné změny v systému nemocenské: Dávky sice budou nově vyplácet zaměstnavatelé, peníze ale dostanou od státu. Návrh na odklad změny neprošel.

Paroubkova vláda původně schválila, že od začátku příštího roku začnou prvních 14 dnů nemocenské platit svým zaměstnancům přímo firmy. Kompenzací mělo být snížení odvodů z 3,3 na 1,4 procenta. Firmy nemající více než 25 zaměstnanců by si mohly zvolit, zda na tyto nižší odvody přistoupí a náhrady zaplatí samy, nebo zda by dál odváděly vyšší sazbu a polovinu vyplacených náhrad by jim vrátila správa sociálního zabezpečení.

Jenže ještě před koncem vlády sociální demokracie zjistil ministr financí Bohuslav Sobotka, že kvůli jednorázové změně by ve státní pokladně chybělo příliš peněz - rozpočet by přišel asi o 18 miliard korun. Sociální demokraté proto změnili původní rozhodnutí a navrhli postupnější tempo přechodu na nový systém.

NA ODKLAD NENÍ SÍLA

Místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Alena Páralová (ODS) ve sněmovně minulý týden navrhla odložení nového systému nemocenské. „Sociálními demokraty navržené rozložení sice státu ušetří peníze, ale zatíží podnikatele,“ upozornila. Občanští demokraté tvrdí, že odklad nového systému by znamenal nejen miliardové úspory, ale zároveň by umožnil připravit lepší normu. Návrh na odložení podpořili také lidovci a Strana zelených. ČSSD a komunisté se však postavili proti, takže Páralové návrh kvůli vyrovnanému poměru sil neuspěl.

Poslanci tak nakonec velkou většinou schválili alespoň zmíněné rozložení: Sazby odvodů se v příštím roce nezmění, vyplacené dávky nemocenské ale stát firmám vrátí. V roce 2008 by odvody klesly na 2,3 procenta, stát by vracel už jen polovinu výdajů na nemocenskou. V roce 2009 by odvody činily 1,4 procenta, stát by již nevracel nic.

NADĚJÍ JE SENÁT

„Schválenou variantu považujeme za nepřijatelnou, protože zatěžuje firmy do 25 zaměstnanců nadměrnou administrativou a zvyšuje jejich náklady,“ reagoval na rozhodnutí sněmovny šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek. Zpětná refundace je podle něj v rozporu s plány na snižování administrativní zátěže podnikatelů.

„Jsme odhodláni oslovit Senát a přesvědčit jej, aby přijal pozměňovací návrh zákona. Tím by mohlo dojít k odložení účinnosti minimálně v případě těchto malých firem do 25 zaměstnanců,“ konstatoval Drábek.

V praxi tak poprvé může dojít k použití Senátu jako silné zbraně proti sněmovně. V horní komoře má totiž pravice po letošních volbách jasnou většinu. Na přehlasování veta Senátu by poslanci potřebovali nadpoloviční většinu hlasů. „Spoléháme na to, že potřebných sto jedna poslanců proti pozměňovacímu návrhu ruku nezvedne,“ potvrzuje šéf Hospodářské komory.

MÍL: NEJHORŠÍ MOŽNÁ VARIANTA

„Schválená změna je nepřijatelná. Bude zatěžovat zaměstnavatele naprosto zbytečnou administrativou,“ domnívá se také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Vedení svazu považuje neodložení změn za „nejhorší možnou variantu a exemplární příklad zhoršování podmínek podnikání“. Stát podle něj na podnikatele jen přenáší další povinnosti, výhody za to ale nenabízí. „Podmínky vyplácení nemocenské by se navíc v příštích letech měly měnit, což si vyžádá další náklady na software,“ dodává Míl.

Také Asociace malých a středních podniků a živnostníků žádá odklad účinnosti zákona o dva roky a jeho zásadní změny. Sociální demokracií navržené zmírnění z jednorázové změny na postupný přechod má podle předsedy asociace Břetislava Ošťádala sloužit jen k pokrytí schodku rozpočtu z nemocenského pojištění. Z průzkumu Hospodářské komory vyplynulo, že více než polovina podnikatelů (54 %) by přivítala ponechání současného systému. Další zhruba třetina (35 %) by preferovala možnost výběru mezi současným systémem a tím, aby firmy vyplácely dávky samy při současném snížení pojistného. Pouhých pět procent podnikatelů by přivítalo povinné hrazení nemocenské a snížené odvody. A jen tři procenta uvedla, že by měla být přijata varianta zahrnující refundaci prostředků.

EXISTENČNÍ PROBLÉMY PRO NĚKTERÉ OBORY

„Jakmile firmy budou muset samy hradit nemocenskou bez refundace prostředků státem, tak - i při snížení odvodů - mohou některé z nich přijít do velmi vážných finančních problémů. Jedná se zejména o firmy s podprůměrnými zisky a o obory jako zemědělství či textil,“ domnívá se Drábek. Podle Hospodářské komory si právě malé firmy jen velmi těžko poradí například s chřipkovou epidemií, během níž onemocní více lidí.

Zejména zástupci ekonomicky slabých oborů upozorňují i na další nevýhodu nového zákona: porušení principu solidarity. „Každý obor či každá profese mají svá rizika a z toho také pramení počet nemocných lidí. Nový zákon tento princip jednoznačně likviduje,“ připomíná předseda Svazu mlynářů a pekařů Otakar Svoboda. Především v odvětvích s nízkými výdělky zaměstnanců jsou lidé častěji nemocní.

Nový systém je naopak výhodnější pro firmy se zaměstnanci dosahujícími vyšších příjmů. Ti jsou totiž na nemocenské v průměru výrazně nižší počet dnů. Společnost by pak skutečně mohla ušetřit na odvodech, protože místo dosavadní sazby 3,3 procenta by platila jen 1,4 procenta. Typickým „vítězem“ by byla odvětví jako bankovní sektor či automobilový průmysl.

HROZÍ DISKRIMINACE

Jednorázovou změnu, tedy původní návrh ČSSD, vetoval letos na jaře i prezident republiky Václav Klaus, sociální demokraté společně s komunisty jej ale přehlasovali. Podle Klause přitom změna může vedle podnikatelů poškodit i zaměstnance. Firmy totiž prý budou motivovány k výběru lidí, kteří podle nich budou co nejméně stonat. „Docházet by tak mohlo k diskriminaci podle věku či podle sklonu k nemoci,“ varoval prezident.

Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha má nový systém vést k účinnější kontrole dodržování léčebného režimu. „Jde pouze o to, aby se stát zbavil povinnosti kontroly nad oprávněností pobírání nemocenské, jejíž dodržování není sám schopen uhlídat,“ reaguje na to šéf Hospodářské komory Drábek. „Neoprávněné pobírání nemocenských dávek lze omezit jen tak, že bude efektivně prováděna kontrola práce neschopných zaměstnanců. Kapacity státních úředníků jsou v tomto směru značně omezené, kontrola je prováděna velmi sporadicky,“ připomíná.

„Novelizovaný systém v roce 2007 nebude motivační pro nikoho - ani pro zaměstnavatele, ani pro zaměstnance, ani pro lékaře -a může vést dokonce ke zvýšení čerpání prostředků ze státního rozpočtu. Proč by například zaměstnavatelé investovali prostředky do kontroly a sledovali vývoj pracovní neschopnosti zaměstnanců ve své firmě z hlediska četnosti případů v prvých 14 dnech, když jim stát tyto náklady neuhradí a výdaje na náhrady mezd se pokryjí ze státního rozpočtu?“ říká generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška.

POSTUPNÉ ZMĚNY

od 1. 1. 2007:

odvody zůstanou na 3,3 procentech, vyplacené

dávky nemocenské ale stát firmám vrátí

od 1. 1. 2008:

odvody klesnou na 2,3 procenta, stát vrátí už jen

polovinu výdajů na nemocenskou

od 1. 1. 2009:

odvody klesnou na 1,4 procenta, stát již

nevrátí nic

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít