Změny DPH prošly i Senátem

05. dubna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
05. dubna 2004, 00:00

SENÁT NEJTĚSNĚJŠÍ VĚTŠINOU PODPOŘIL NÁVRH ZÁKONA O DPH VE ZNĚNÍ SCHVÁLENÉM SNĚMOVOU. ZÁKON SNIŽUJE ZÁKLADNÍ SAZBU DPH NA 19 PROCENT, ZÁROVEŇ VŠAK PŘEVÁDÍ VĚTŠINU POLOŽEK ZE SNÍŽENÉ DO ZÁKLADNÍ SAZBY.

Ještě v polovině minulého týdne prezentovali jednotliví senátoři své připomínky k předloženému návrhu. Jeho případnému schválení ve sněmovní podobě dávali jen malé naděje. Tedy alespoň oficiálně. V kuloárech se však hovořilo o tom, že zákon musí projít i přesto, že je špatný. Kdyby totiž zákon o DPH nestihl vyjít ve sbírce zákonů do 25. dubna, museli by například podnikatelé zaplatit mimořádnou zálohu této daně. Ještě předtím ho musí posoudit prezident Klaus. Kdyby zákon vrátil do Sněmovny, mohou koalici nastat problémy. Není totiž jisté, zda by se vládě podařilo sehnat 101 hlasů potřebných k přehlasování prezidentova veta.

PROTI DRAŽŠÍM OBĚDŮM Připomínkám senátorů k vládnímu návrhu zákona o DPH vévodila snaha vrátit zpět do snížené sazby daně především restaurační a ubytovací služby, vstupné na sportovní utkání či čistění odpadních vod. Podle nezávislého senátora Vladimíra Železného ohrozí zdražení stravovacích a ubytovacích služeb cestovní ruch. „Zlikvidujeme jeden z mála oborů, kde jsem byli konkurenceschopní,“ tvrdí Železný. Prezidentka Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu Ho.Re.Ka. Miroslava Luprichová se obává propouštění v oboru. „Jediným efektem bude, že řada podnikatelů se pokusí rozdělit podniky tak, aby nebyli plátci DPH. Nebo se budou snažit zapojit do velkých hotelových řetězců, kde daně a zisky nekončí v ČR,“ upozornila Luprichová. O svou existenci se však bojí ipodnikatelé z jiných oborů. „Lidé teď budou stále více zvažovat investici každé koruny,“ řekla Profitu majitelka jednoho z pražských kadeřnictví Vlasta Novotná. Podle jejích slov jsou ceny za mnohé služby již nyní na hranici rentability, nyní bude muset zdražit o 14 procent. SLÍBENÁ NOVELA

Senátorům se ale nelíbily i některé další pasáže předloženého zákona. Nedostatečné je prý například určení, na které stavební práce se vztahuje základní sazba DPH a které se mohou danit nižší sazbou. Pravděpodobnému zamítnutí návrhu zákona zabránil ministr financí Bohuslav Sobotka tím, že slíbil předložit jeho novelu, která bude reflektovat některé připomínky senátorů. „Se změnami položek v sazbách ale nepočítám,“ řekl Sobotka jasně. Novela by se měla objevit v Parlamentu ještě vletošním prvním pololetí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít