Změny DPH prošly i Senátem

05. dubna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
05. dubna 2004, 00:00

SENÁT NEJTĚSNĚJŠÍ VĚTŠINOU PODPOŘIL NÁVRH ZÁKONA O DPH VE ZNĚNÍ SCHVÁLENÉM SNĚMOVOU. ZÁKON SNIŽUJE ZÁKLADNÍ SAZBU DPH NA 19 PROCENT, ZÁROVEŇ VŠAK PŘEVÁDÍ VĚTŠINU POLOŽEK ZE SNÍŽENÉ DO ZÁKLADNÍ SAZBY.

Ještě v polovině minulého týdne prezentovali jednotliví senátoři své připomínky k předloženému návrhu. Jeho případnému schválení ve sněmovní podobě dávali jen malé naděje. Tedy alespoň oficiálně. V kuloárech se však hovořilo o tom, že zákon musí projít i přesto, že je špatný. Kdyby totiž zákon o DPH nestihl vyjít ve sbírce zákonů do 25. dubna, museli by například podnikatelé zaplatit mimořádnou zálohu této daně. Ještě předtím ho musí posoudit prezident Klaus. Kdyby zákon vrátil do Sněmovny, mohou koalici nastat problémy. Není totiž jisté, zda by se vládě podařilo sehnat 101 hlasů potřebných k přehlasování prezidentova veta.

PROTI DRAŽŠÍM OBĚDŮM Připomínkám senátorů k vládnímu návrhu zákona o DPH vévodila snaha vrátit zpět do snížené sazby daně především restaurační a ubytovací služby, vstupné na sportovní utkání či čistění odpadních vod. Podle nezávislého senátora Vladimíra Železného ohrozí zdražení stravovacích a ubytovacích služeb cestovní ruch. „Zlikvidujeme jeden z mála oborů, kde jsem byli konkurenceschopní,“ tvrdí Železný. Prezidentka Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu Ho.Re.Ka. Miroslava Luprichová se obává propouštění v oboru. „Jediným efektem bude, že řada podnikatelů se pokusí rozdělit podniky tak, aby nebyli plátci DPH. Nebo se budou snažit zapojit do velkých hotelových řetězců, kde daně a zisky nekončí v ČR,“ upozornila Luprichová. O svou existenci se však bojí ipodnikatelé z jiných oborů. „Lidé teď budou stále více zvažovat investici každé koruny,“ řekla Profitu majitelka jednoho z pražských kadeřnictví Vlasta Novotná. Podle jejích slov jsou ceny za mnohé služby již nyní na hranici rentability, nyní bude muset zdražit o 14 procent. SLÍBENÁ NOVELA

Senátorům se ale nelíbily i některé další pasáže předloženého zákona. Nedostatečné je prý například určení, na které stavební práce se vztahuje základní sazba DPH a které se mohou danit nižší sazbou. Pravděpodobnému zamítnutí návrhu zákona zabránil ministr financí Bohuslav Sobotka tím, že slíbil předložit jeho novelu, která bude reflektovat některé připomínky senátorů. „Se změnami položek v sazbách ale nepočítám,“ řekl Sobotka jasně. Novela by se měla objevit v Parlamentu ještě vletošním prvním pololetí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít