Změnou metodiky ke hvězdám

14. července 2003, 00:00 - David Marek, Patria CZ
14. července 2003, 00:00

Vzpomínáte na revize statistiky zahraničního obchodu v letošním roce? Klidně zapomeňte, ČSÚ totiž přišel s daleko těžším kalibrem. Tentokrát se nejedná a žádné odhalení skandálního omylu, ale harmonizaci statistických výkazů. Kvantitativní rozměr změny metodiky výpočtu hrubého domácího produktu ovšem překonává všechny dosavadní peripetie.

Přesné údaje ještě nejsou známy, ČSÚ však uvádí, že roční úroveň HDP by se měla zvýšit o 6,2 až 8,2 procenta. HDP v loňském roce, jež podle nyní platných údajů dosáhlo 2 275 mld. Kč, by se tak zvýšilo o 140 až 190 mld. Kč. Podle informací ČSÚ by z harmonizačních změn měly do statistiky národních účtů nejvýrazněji zasáhnout:

- zahrnutí reprodukční hodnoty dopravních komunikací

- zahrnutí imputovaného nájemného domácností bydlících ve vlastních bytech (tj. nájemného, které by dostaly, kdyby ve svém bytě nebydlely, ale pronajímaly jej)

- změna výpočtu spotřeby fixního kapitálu ve vládním sektoru

Přepisem ekonomické historie v počítačích ČSÚ si samozřejmě nikdo z nás okamžitě nepolepší. Z ojeté felicie se BMW nestane a novou střechu metodická kouzla nepřičarují. Co se však změní, jsou parametry českého hospodářství, podle nichž bývá hodnoceno. V loňském roce dosáhl český HDP na hlavu podle parity kupní síly zhruba 60 % průměru téhož ukazatele v EU, změnou metodiky výpočtu HDP můžeme poskočit na 65 % průměru EU. Díky tomu se zvýší náš příspěvek do společného rozpočtu EU, neboť část tohoto příspěvku je počítána podle hrubého národního produktu. Úroveň HDP je důležitá také pro příjem dotací ze strukturálních fondů EU. Co se týče Prahy, ta nemá šanci dosáhnout na tyto prostředky ani při dosavadní metodice, ostatní regiony v ČR se ovšem patrně posunou vzhůru. Kvalifikační limit pro dotace ze strukturálních fondů sice nepřekročí, ale přiblíží se této hranici. S tím roste pravděpodobnost, že tuto hranici překonají dříve, než by tomu bylo, kdybychom vycházeli ze současných nerevidovaných dat. Zvýšení HDP s sebou přinese také změnu celé škály parametrů charakterizujících stabilitu ekonomiky. Řada z nich totiž bývá vyjádřena v poměru k HDP.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít