ZMĚŇME SYSTÉM INVESTIČNÍCH POBÍDEK

28. února 2005, 00:00 - Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR
28. února 2005, 00:00

Hospodářská komora Investiční pobídky určené především zahraničním subjektům představují ve státním rozpočtu nezanedbatelnou položku. Firmám, které na naše území přišly podnikat, jsme za posledních šest let poskytli podporu přesahující devět miliard korun.

Hospodářská komora

Investiční pobídky určené především zahraničním subjektům představují ve státním rozpočtu nezanedbatelnou položku. Firmám, které na naše území přišly podnikat, jsme za posledních šest let poskytli podporu přesahující devět miliard korun. Další prostředky v řádech desítek miliard mají být rozděleny v letech následujících. Investiční pobídky nejsou nic neobvyklého -nabízí je v podstatě všechny země Evropy. Otázkou ale je, co vše investorům poskytovat a co od nich naopak požadovat.

Jakkoli investiční pobídky neoddiskutovatelně přispěly k přílivu zahraničního kapitálu do České republiky a k rozvoji především průmyslových odvětví, na druhou stranu jsou bohužel mezi investory i tací, kteří po vyčerpání všech nabízených výhod přesunuli své výroby dále na východ, kde se jim na dobu dalších pěti či deseti let dostalo podobně lákavé nabídky. V tom vidím jeden z nedostatků systému.

Stávající systém navíc ohrožuje již fungující podniky v regionech, kam nový investor přichází. Hospodářská komora ČR od svých členů často slýchá stížnosti na nedostatek kvalifikované pracovní síly - když do regionu přijde nový zahraniční zaměstnavatel, který může díky státem poskytnutým výhodám nabídnout svým zaměstnancům lepší podmínky, stává se situace pro tuzemskou firmu v regionu v tomto směru neúnosná.

Český podnikatel nemůže měřit síly s někým, kdo je podporován státem. Vytváří se tak nerovné konkurenční prostředí, paradoxně za prostředky vybrané na daních od českých firem, které jsou určeny převážně zahraničním subjektům. Společnosti, které dnes pobídku získají, v podstatě ovládají trh.

Celá politika poskytování investičních pobídek by se proto měla přehodnotit. Je nutné se smířit s faktem, že boom přílivu zahraničního kapitálu ustal. Bylo by nesmyslné snažit se ho obnovit nabídkou dalších výhod, vyčleňovat z rozpočtu další prostředky. Česká republika by měla vytvořit takové podmínky pro podnikání, které budou atraktivní pro zahraniční investory samy o sobě. Mezi takové patří například zjednodušení daňové legislativy, zlepšení vymahatelnosti práva a odstranění zbytečných administrativních bariér.

Investiční pobídky vnímám přinejmenším jako rizikovou záležitost. Jsem proto přesvědčen, že by měly být pravidelně vyhodnocovány dopady pobídek, které pobírají nově příchozí subjekty, na stávající podnikatele v regionech.

Nemyslím si, že bychom měli investiční pobídky rušit. Měly by být ale transparentní, neselektivní, dostupnější i pro tuzemské firmy. Výhody, které jsou poskytovány, by měly být doprovázeny i jasnými povinnostmi a přísnými sankcemi za nedodržení podmínek.

Tuto část připravuje Hospodáfiská komora ČR

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít