ZMĚŇME SYSTÉM INVESTIČNÍCH POBÍDEK

28. února 2005, 00:00 - Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR
28. února 2005, 00:00

Hospodářská komora Investiční pobídky určené především zahraničním subjektům představují ve státním rozpočtu nezanedbatelnou položku. Firmám, které na naše území přišly podnikat, jsme za posledních šest let poskytli podporu přesahující devět miliard korun.

Hospodářská komora

Investiční pobídky určené především zahraničním subjektům představují ve státním rozpočtu nezanedbatelnou položku. Firmám, které na naše území přišly podnikat, jsme za posledních šest let poskytli podporu přesahující devět miliard korun. Další prostředky v řádech desítek miliard mají být rozděleny v letech následujících. Investiční pobídky nejsou nic neobvyklého -nabízí je v podstatě všechny země Evropy. Otázkou ale je, co vše investorům poskytovat a co od nich naopak požadovat.

Jakkoli investiční pobídky neoddiskutovatelně přispěly k přílivu zahraničního kapitálu do České republiky a k rozvoji především průmyslových odvětví, na druhou stranu jsou bohužel mezi investory i tací, kteří po vyčerpání všech nabízených výhod přesunuli své výroby dále na východ, kde se jim na dobu dalších pěti či deseti let dostalo podobně lákavé nabídky. V tom vidím jeden z nedostatků systému.

Stávající systém navíc ohrožuje již fungující podniky v regionech, kam nový investor přichází. Hospodářská komora ČR od svých členů často slýchá stížnosti na nedostatek kvalifikované pracovní síly - když do regionu přijde nový zahraniční zaměstnavatel, který může díky státem poskytnutým výhodám nabídnout svým zaměstnancům lepší podmínky, stává se situace pro tuzemskou firmu v regionu v tomto směru neúnosná.

Český podnikatel nemůže měřit síly s někým, kdo je podporován státem. Vytváří se tak nerovné konkurenční prostředí, paradoxně za prostředky vybrané na daních od českých firem, které jsou určeny převážně zahraničním subjektům. Společnosti, které dnes pobídku získají, v podstatě ovládají trh.

Celá politika poskytování investičních pobídek by se proto měla přehodnotit. Je nutné se smířit s faktem, že boom přílivu zahraničního kapitálu ustal. Bylo by nesmyslné snažit se ho obnovit nabídkou dalších výhod, vyčleňovat z rozpočtu další prostředky. Česká republika by měla vytvořit takové podmínky pro podnikání, které budou atraktivní pro zahraniční investory samy o sobě. Mezi takové patří například zjednodušení daňové legislativy, zlepšení vymahatelnosti práva a odstranění zbytečných administrativních bariér.

Investiční pobídky vnímám přinejmenším jako rizikovou záležitost. Jsem proto přesvědčen, že by měly být pravidelně vyhodnocovány dopady pobídek, které pobírají nově příchozí subjekty, na stávající podnikatele v regionech.

Nemyslím si, že bychom měli investiční pobídky rušit. Měly by být ale transparentní, neselektivní, dostupnější i pro tuzemské firmy. Výhody, které jsou poskytovány, by měly být doprovázeny i jasnými povinnostmi a přísnými sankcemi za nedodržení podmínek.

Tuto část připravuje Hospodáfiská komora ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít