ZMĚŇME SYSTÉM INVESTIČNÍCH POBÍDEK

28. února 2005, 00:00 - Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR
28. února 2005, 00:00

Hospodářská komora Investiční pobídky určené především zahraničním subjektům představují ve státním rozpočtu nezanedbatelnou položku. Firmám, které na naše území přišly podnikat, jsme za posledních šest let poskytli podporu přesahující devět miliard korun.

Hospodářská komora

Investiční pobídky určené především zahraničním subjektům představují ve státním rozpočtu nezanedbatelnou položku. Firmám, které na naše území přišly podnikat, jsme za posledních šest let poskytli podporu přesahující devět miliard korun. Další prostředky v řádech desítek miliard mají být rozděleny v letech následujících. Investiční pobídky nejsou nic neobvyklého -nabízí je v podstatě všechny země Evropy. Otázkou ale je, co vše investorům poskytovat a co od nich naopak požadovat.

Jakkoli investiční pobídky neoddiskutovatelně přispěly k přílivu zahraničního kapitálu do České republiky a k rozvoji především průmyslových odvětví, na druhou stranu jsou bohužel mezi investory i tací, kteří po vyčerpání všech nabízených výhod přesunuli své výroby dále na východ, kde se jim na dobu dalších pěti či deseti let dostalo podobně lákavé nabídky. V tom vidím jeden z nedostatků systému.

Stávající systém navíc ohrožuje již fungující podniky v regionech, kam nový investor přichází. Hospodářská komora ČR od svých členů často slýchá stížnosti na nedostatek kvalifikované pracovní síly - když do regionu přijde nový zahraniční zaměstnavatel, který může díky státem poskytnutým výhodám nabídnout svým zaměstnancům lepší podmínky, stává se situace pro tuzemskou firmu v regionu v tomto směru neúnosná.

Český podnikatel nemůže měřit síly s někým, kdo je podporován státem. Vytváří se tak nerovné konkurenční prostředí, paradoxně za prostředky vybrané na daních od českých firem, které jsou určeny převážně zahraničním subjektům. Společnosti, které dnes pobídku získají, v podstatě ovládají trh.

Celá politika poskytování investičních pobídek by se proto měla přehodnotit. Je nutné se smířit s faktem, že boom přílivu zahraničního kapitálu ustal. Bylo by nesmyslné snažit se ho obnovit nabídkou dalších výhod, vyčleňovat z rozpočtu další prostředky. Česká republika by měla vytvořit takové podmínky pro podnikání, které budou atraktivní pro zahraniční investory samy o sobě. Mezi takové patří například zjednodušení daňové legislativy, zlepšení vymahatelnosti práva a odstranění zbytečných administrativních bariér.

Investiční pobídky vnímám přinejmenším jako rizikovou záležitost. Jsem proto přesvědčen, že by měly být pravidelně vyhodnocovány dopady pobídek, které pobírají nově příchozí subjekty, na stávající podnikatele v regionech.

Nemyslím si, že bychom měli investiční pobídky rušit. Měly by být ale transparentní, neselektivní, dostupnější i pro tuzemské firmy. Výhody, které jsou poskytovány, by měly být doprovázeny i jasnými povinnostmi a přísnými sankcemi za nedodržení podmínek.

Tuto část připravuje Hospodáfiská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít