Změna zlikviduje malé firmy

05. prosince 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK, DUŠAN ŠRÁMEK
05. prosince 2005, 00:00

PŘEDSEDA SVAZU MLYNÁŘŮ A PEKAŘŮ: Radikálním odpůrcem nového zákona o nemocenském pojištění je předseda Svazu mlynářů a pekařů Otakar Svoboda. Sám je majitelem pekárny v severních Čechách.

PŘEDSEDA SVAZU MLYNÁŘŮ A PEKAŘŮ: Radikálním odpůrcem nového zákona o nemocenském pojištění je předseda Svazu mlynářů a pekařů Otakar Svoboda. Sám je majitelem pekárny v severních Čechách. * Co si myslíte o novém zákonu o nemocenském pojištění, navrženém ministrem Škromachem? Pro malé živnostenské firmy je nepřijatelný. Už dnes je naše ekonomická situace špatná, vždyť podle statistiky pekárny vykazují nejnižší mzdy v Česku. I ostatní podnikatelské obory většinou jen přežívají. Svědčí o tom počet zaniklých firem. * Podle statistik však počet osob samostatně výdělečných roste…

Čistě matematicky je to pravda. Ve skutečnosti ale jde většinou o lidi, kteří se snaží řešit svoji nezaměstnanost a neví, co je očekává. Jdou do toho plni elánu. A pak jde z velké míry o lidi, kteří se potřebují uživit nějak do důchodu a nechtějí být státu na obtíž, tedy žít ze sociálních dávek. Zkrátka živí se prací a státu ještě přispívají do rozpočtu. Tento návrh zákona a další jenom ukazují, jak si jich stát váží.

* Proč považujete tento návrh za likvidační?

Vládní návrh předpokládá snížení úhrady na zdravotní pojištění o 1,9 procenta z odváděné hrubé mzdy za zaměstnance. Na tomto systému hrubě prodělají malé firmy do 25 zaměstnanců - čím jsou firmy menší, tím to pro ně bude horší. Naopak firmy s větším počtem zaměstnanců ušetří - čím více zaměstnanců, tím větší úspora.

* Jak byly přijaty vaše připomínky? Naše zásadní připomínka, aby oněch 1,9 procenta nebylo použito paušálně, ale odstupňovaně podle počtu zaměstnanců, nebyla vůbec vzata v úvahu. Ať se někdo zamyslí nad situací, která vznikne ve firmě s jedním až dvěma zaměstnanci. V případě onemocnění bude zaměstnavatel platit nemocenskou a ještě mzdu novým pracovníkům. * Máte výhrady i k dalším částem nového zákona? Chtěl bych ještě upozornit na porušení principu solidarity. To znamená, že každý obor či každá profese mají svá rizika a z toho také pramení počet nemocných. Nový zákon tento princip jednoznačně likviduje. * Jaký dopad očekáváte konkrétně pro vaši firmu? Návrh na změnu systému nemocenské nelze hodnotit zcela samostatně. Řítí se na nás totiž další podobné jobovky - třeba navýšení minimální mzdy, výpočet všech příplatků z průměrné mzdy, navýšení cen pohonných hmot, plynu, elektřiny a podobně. Už dlouho zde existuje problém kolem cen pekařských výrobků, který zcela záměrně není řešen s ohledem na sociální smír. Pečivo je strategické zboží a proto musí být levné. Nevím, kdo bude trvale dodávat pečivo i pod výrobní náklady, ale oboru to jistě neprospívá. V Evropské unii nyní stojí rohlík 0,40 eura, tedy 12 korun. Pokud nedojde k nárůstu cen pečiva, nebudeme schopni dostát svým závazkům. Takže věřím, že se podaří zvýšit ceny pečiva na přijatelnou úroveň. * Existuje možnost, jak se bránit podobným změnám prosazovaným současnou vládou? Ano, určitě existuje. Například všemi dostupnými a slušnými cestami poukazovat na důsledky těchto opatření. Před námi jsou volby do Poslanecké sněmovny - to znamená jít volit a přemýšlet o tom, kdo malému podnikaní škodí, kdo ho likviduje a kdo se mu naopak snaží pomoci. Zkrátka volit menší zlo. * Co byste vzkázal poslancům, kteří o změně systému nemocenského pojištění budou rozhodovat?**

Mám na ně jednu prosbu. Až budete o tomto zákonu hlasovat, zeptejte se také svých voličů z řad osob samostatně výdělečně činných. To se týká i hlasování o zákoníku práce a podobných normách. Prosím je, aby hlasovali rozumem, a ne stranickou legitimací. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít