Změna parcelních čísel přinesla beznaděj

14. června 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
14. června 2004, 00:00

Potíže, se kterými si neví rady a se kterými jí nepomohli ani úředníci na katastru, má Miluna Tadičová z malé obce Vinoř u Prahy.Malý domek s parcelou u hlavní silnice koupil její otec v době druhé světové války, a to velmi výhodně. Pozemky byly totiž původně církevní.

**Potíže, se kterými si neví rady a se kterými jí nepomohli ani úředníci na katastru, má Miluna Tadičová z malé obce Vinoř u Prahy.

Malý domek s parcelou u hlavní silnice koupil její otec v době druhé světové války, a to velmi výhodně. Pozemky byly totiž původně církevní. Těsně před válkou na konci třicátých let minulého století byly přeparcelovány a prodány domkářům. Na katastru se to projevilo tak, že původní parcely vedoucí logicky vodorovně podél potoka v údolí byly rozkrájeny napříč. Tehdy nastal první zmatek, církevní půda nebyla v minulosti evidována tak přesně jako civilní a nové parcely se ne úplně přesně podařilo napasovat na původní církevní. Navíc dostaly parcely nová čísla.

Okupační němečtí úředníci, kteří přišli za války, byli sice důslední a evidenci pozemků brali z gruntu, ale vinořské parcely do konce války nestihli uvést do uspokojivého právního stavu. Pouze jim dali nová čísla, šlo tedy už o třetí přečíslování.

Po válce přišel národní správce, který ústně odsouhlasil místním usedlíkům, že jaký pozemek obhospodařují, ten je jejich. Zahrada pana Tadiče byla velká, a tak kus zůstával ležet ladem. Sousedé na něj vyváželi odpadky. Další potvrzení, které její otec dostal a které Miluna Tadičová pečlivě uschovává, je stvrzenka napsaná inkoustovou tužkou na pomuchlaný papír. Neumělá ruka tehdejšího předsedy místního národního výboru podepsala, že Tadičovi patří pozemek o uvedené rozloze a má uvedené parcelní číslo. Jenže rozloha s katastrem souhlasí jen přibližně a parcela byla v té době rozdělena na tři části s rozdílnými čísly, z nichž předseda dvě pominul.

Další doklady Miluny Tadičové pocházejí z dob socializmu, kdy se přestavovala místní silnice. Mapa ji ovšem zakresluje o pár metrůjinam, než kde ve skutečnosti je. To jí potvrdilo měření od geodetické firmy, kterou si objednala.

Otec Miluny Tadičové před pár lety zemřel a odkázal část parcely jejím dvěma bratrům a domek se zahradou určil v závěti pro ni. Určitě netušil, že jim dává danajský dar. Historie se k rodině vrací zadními vrátky. Ze zahrady část ukousli lidé, kterým bývalí sousedé prodali jejich parcelu. Argumentují pokračováním poválečného zvyku vyvážet na ni odpadky a tím pádem i nárokují část zahrady Tadičové.

„Několik let jsem se hádala na katastrálním úřadu, ale teď už nemám sílu,“ rezignuje Miluna Tadičová. Tím pro ni končí příběh o trojím přečíslování parcely, katastru a spravedlnosti. „Na právníka nemám a sama se v tom nevyznám.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít