Změna okolí může změnit život

01. září 2003, 00:00 - MICHAL ZACHAR
01. září 2003, 00:00

FENG-SHUI NEBO PO ZÁPADNÍM ZPŮSOBU GEOMANTIE JE VĚDECKÁ TECHNIKA ANALYZUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ ČLOVĚKA ZA ÚČELEM JEHO ZLEPŠENÍ.

PROSTOR KOLEM NÁS

FENG-SHUI NEBO PO ZÁPADNÍM ZPŮSOBU GEOMANTIE JE VĚDECKÁ TECHNIKA ANALYZUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ ČLOVĚKA ZA ÚČELEM JEHO ZLEPŠENÍ.

Doslovný význam slova fengshui je „vítr a voda“. Vznikl cca 2000 let nazpět. První knihy a škola (nazvaná Škola tvarů) pocházejí z jižní Číny z doby dynastie Tang. Když toto učení získalo popularitu, šířilo se velmi rychle. Dvě století po založení školy tvarů, která byla v prvé řadě školou pozorování a doplňování podle principu jin a jang, se začíná do učení feng shui prosazovat astronomie a astrologie. Vedlo to k používání kompasu, jako prvku určujícího tzv. špatné i dobré světové strany a směry. Díky vlivu „Školy kompasu“ se geomantie vyvinula tak, jak ji nejvíce známe v dnešních podobách. Jednu z posledních podob feng-shui rozvinul v šedesátých letech mistr Lin Yun v USA. Jako první přizpůsobil toto učení novým praktikám, materiálům a situacím. Jeho metoda dostala název „černokloboučnická“. Za svůj hlavní odlišný bod praktikuje tato škola to, že k určení tzv. středu je důležitý pro další vývoj, nebere kompas a světové strany, ale lokalizuje jej na základě vstupních dveří do objektu a do místností. Pro svou jednoduchost je velmi populární v USA, Velké Británii a v Austrálii. Začíná se rozšiřovat i u nás. Musím upozornit i na nebezpečí při používání této metody. Snadno totiž můžeme zbourat něco, co jsme dlouho budovali. Ne vše co platí pro Čínu platí i pro střední Evropu. Princip tohoto starého učení je velmi jednoduchý. Spočívá v toleranci, pochopení, že vše má svůj počátek i konec, svoje plus i minus, své kladné i špatné stránky, svou energii i hmotu, svůj pud i rozum, prostě JIN a JANG, česky doplňování protikladů. Výběrem správného místa pro svůj dům či kancelář můžeme promyšlenou organizací jejich prostoru zkvalitnit naše životy. A co více získání dobrého pocitu ze svého jednání a motivaci pro svou činnost vede většinou k naplnění a úspěchu. Přeji ho vám všem, kdo budete sledovat náš seriál. Příště: Pět prvků a harmonie.

(Autor je vizážista a specialista na firmení image. Je členem sdružení PEI-Vaše inspirace, www.imageaudit.info).

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít