Změna okolí může změnit život

01. září 2003, 00:00 - MICHAL ZACHAR
01. září 2003, 00:00

FENG-SHUI NEBO PO ZÁPADNÍM ZPŮSOBU GEOMANTIE JE VĚDECKÁ TECHNIKA ANALYZUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ ČLOVĚKA ZA ÚČELEM JEHO ZLEPŠENÍ.

PROSTOR KOLEM NÁS

FENG-SHUI NEBO PO ZÁPADNÍM ZPŮSOBU GEOMANTIE JE VĚDECKÁ TECHNIKA ANALYZUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ ČLOVĚKA ZA ÚČELEM JEHO ZLEPŠENÍ.

Doslovný význam slova fengshui je „vítr a voda“. Vznikl cca 2000 let nazpět. První knihy a škola (nazvaná Škola tvarů) pocházejí z jižní Číny z doby dynastie Tang. Když toto učení získalo popularitu, šířilo se velmi rychle. Dvě století po založení školy tvarů, která byla v prvé řadě školou pozorování a doplňování podle principu jin a jang, se začíná do učení feng shui prosazovat astronomie a astrologie. Vedlo to k používání kompasu, jako prvku určujícího tzv. špatné i dobré světové strany a směry. Díky vlivu „Školy kompasu“ se geomantie vyvinula tak, jak ji nejvíce známe v dnešních podobách. Jednu z posledních podob feng-shui rozvinul v šedesátých letech mistr Lin Yun v USA. Jako první přizpůsobil toto učení novým praktikám, materiálům a situacím. Jeho metoda dostala název „černokloboučnická“. Za svůj hlavní odlišný bod praktikuje tato škola to, že k určení tzv. středu je důležitý pro další vývoj, nebere kompas a světové strany, ale lokalizuje jej na základě vstupních dveří do objektu a do místností. Pro svou jednoduchost je velmi populární v USA, Velké Británii a v Austrálii. Začíná se rozšiřovat i u nás. Musím upozornit i na nebezpečí při používání této metody. Snadno totiž můžeme zbourat něco, co jsme dlouho budovali. Ne vše co platí pro Čínu platí i pro střední Evropu. Princip tohoto starého učení je velmi jednoduchý. Spočívá v toleranci, pochopení, že vše má svůj počátek i konec, svoje plus i minus, své kladné i špatné stránky, svou energii i hmotu, svůj pud i rozum, prostě JIN a JANG, česky doplňování protikladů. Výběrem správného místa pro svůj dům či kancelář můžeme promyšlenou organizací jejich prostoru zkvalitnit naše životy. A co více získání dobrého pocitu ze svého jednání a motivaci pro svou činnost vede většinou k naplnění a úspěchu. Přeji ho vám všem, kdo budete sledovat náš seriál. Příště: Pět prvků a harmonie.

(Autor je vizážista a specialista na firmení image. Je členem sdružení PEI-Vaše inspirace, www.imageaudit.info).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít