Změna jako recept

11. října 2011, 17:49 - Miroslav Křížek
11. října 2011, 17:49

Nová strategie CzechInvestu sází na inovaci a spolupráci firem a škol

Čas od času každý inovuje. Ve smyslu změny a zavádění novinek v návaznosti na technický, vědecký i sociální pokrok. Měníme auta, dům, počítač, přístupy v práci, ale také zavádíme na trh nové výrobky a služby. Stejně tak se inovoval CzechInvest. Začalo se vizuální stránkou – budovou v pražské Štěpánské ulici – a pokračuje se produkty a službami, na kterých usilovně pracují projektové týmy. Nové produktové portfolium CzechInvestu reaguje na aktuální trendy doma i v zahraničí a inspiruje se tím nejlepším z různých koutů světa se záměrem fungovat v budoucnu jako dobře seřízený stroj.

Škola základ podniku

Aby bylo možné Nový CzechInvest realizovat, nestačí jen výjimečné nasazení vlastních zaměstnanců, podpora ministerstva nebo napříč politickým spektrem. Je třeba mít i v budoucnu schopné lidi, kteří budou v nastaveném směru pokračovat, ale rovněž se na něj budou umět podívat jinak, originálně, s chutí věci měnit a posouvat dopředu. Zásadní roli přitom hrají vysoké školy. Proto jsme nedávno uspořádali seminář s rektory univerzit. Diskusí se nesly otázky: Odpovídá profil absolventů vysokých škol požadavkům trhu práce? Jsou a mají vůbec být univerzity flexibilní a přizpůsobovat se potřebám firem? Nebyly by řešením třeba podnikové stáže jako povinná součást čtyřletého bakalářského studia? To vše v debatě zaznělo. Utvrzuje mě to v přesvědčení, že také školy nemohou existovat jako samostatné ostrůvky, mění se a chtějí rovněž inovovat, a to i samy sebe. Proto jsou univerzitní výzkumná pracoviště realitou stejně jako podnikatelské inkubátory či stáže a získávání pracovních zkušeností v zahraničí. Pěkným příkladem z poslední doby je rovněž spolupráce mezi tuzemskými a australskými technickými univerzitami, která začala na základě Česko-australských technologických dnů. Konaly se letos v červenci díky CzechInvestu a ministerstvu zahraničních věcí. Konkrétním výstupem této aktivity je mimo jiné fakt, že koncem září navštívil pražskou ČVUT profesor Aleksandar Subic z australské RMIT University (Royal Melbourne Institute of Technology). V Praze se setkal s předními experty z Českého vysokého učení technického. Shodli se na tom, že cílem obou stran je spolupráce v oblasti strojírenství, která by měla zahrnovat dvojité diplomy v inženýrském studiu a společný výzkum především v oblasti automobilového průmyslu. Obě univerzity také chtějí v roce 2012 společně zorganizovat strategický vědecký pracovní seminář za účasti špičkových vědců a zástupců firem, na kterém budou identifikovány konkrétní výzkumné projekty.

Přirozený vývoj

Darwin by měl radost. Kdysi řekl, že nepřežije nejsilnější ani nejchytřejší druh, ale ten, kdo se nejlépe přizpůsobí změně. Nový CzechInvest na tuto tezi reaguje.
Když je na prvním místě klient, což jsou v našem případě začínající i malé a střední podniky, má smysl za to bojovat. Takto se dívám na novou strategii Agentury pro podporu podnikání a investic, a pokud vyjde, ročně se díky ní vytvoří tisíce pracovních míst a HDP vzroste o minimálně 0,1 procenta. Samozřejmou součástí podnikatelského života pak budou třeba speciální ekonomické zóny, česká akviziční síť, zahraniční inkubátory, infocentrum pro byznys nebo byznys ombudsman. Vše v duchu propojení výzkumu s praxí, škol s firmami, poučením ze staršího, co v minulosti dobře fungovalo, a s přispěním nového, což znamená větší rychlost, moderní pohled a inovace v podnikání a v životě jako takovém. Konec konců právě inovace spolu s větším „vytěžením“ stávajících trhů jsou podle 1200 představitelů nejvýznamnějších světových firem nejlepším receptem na úspěšnou expanzi pro nejbližší roky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít