Změna jako recept

11. října 2011, 17:49 - Miroslav Křížek
11. října 2011, 17:49

Nová strategie CzechInvestu sází na inovaci a spolupráci firem a škol

Čas od času každý inovuje. Ve smyslu změny a zavádění novinek v návaznosti na technický, vědecký i sociální pokrok. Měníme auta, dům, počítač, přístupy v práci, ale také zavádíme na trh nové výrobky a služby. Stejně tak se inovoval CzechInvest. Začalo se vizuální stránkou – budovou v pražské Štěpánské ulici – a pokračuje se produkty a službami, na kterých usilovně pracují projektové týmy. Nové produktové portfolium CzechInvestu reaguje na aktuální trendy doma i v zahraničí a inspiruje se tím nejlepším z různých koutů světa se záměrem fungovat v budoucnu jako dobře seřízený stroj.

Škola základ podniku

Aby bylo možné Nový CzechInvest realizovat, nestačí jen výjimečné nasazení vlastních zaměstnanců, podpora ministerstva nebo napříč politickým spektrem. Je třeba mít i v budoucnu schopné lidi, kteří budou v nastaveném směru pokračovat, ale rovněž se na něj budou umět podívat jinak, originálně, s chutí věci měnit a posouvat dopředu. Zásadní roli přitom hrají vysoké školy. Proto jsme nedávno uspořádali seminář s rektory univerzit. Diskusí se nesly otázky: Odpovídá profil absolventů vysokých škol požadavkům trhu práce? Jsou a mají vůbec být univerzity flexibilní a přizpůsobovat se potřebám firem? Nebyly by řešením třeba podnikové stáže jako povinná součást čtyřletého bakalářského studia? To vše v debatě zaznělo. Utvrzuje mě to v přesvědčení, že také školy nemohou existovat jako samostatné ostrůvky, mění se a chtějí rovněž inovovat, a to i samy sebe. Proto jsou univerzitní výzkumná pracoviště realitou stejně jako podnikatelské inkubátory či stáže a získávání pracovních zkušeností v zahraničí. Pěkným příkladem z poslední doby je rovněž spolupráce mezi tuzemskými a australskými technickými univerzitami, která začala na základě Česko-australských technologických dnů. Konaly se letos v červenci díky CzechInvestu a ministerstvu zahraničních věcí. Konkrétním výstupem této aktivity je mimo jiné fakt, že koncem září navštívil pražskou ČVUT profesor Aleksandar Subic z australské RMIT University (Royal Melbourne Institute of Technology). V Praze se setkal s předními experty z Českého vysokého učení technického. Shodli se na tom, že cílem obou stran je spolupráce v oblasti strojírenství, která by měla zahrnovat dvojité diplomy v inženýrském studiu a společný výzkum především v oblasti automobilového průmyslu. Obě univerzity také chtějí v roce 2012 společně zorganizovat strategický vědecký pracovní seminář za účasti špičkových vědců a zástupců firem, na kterém budou identifikovány konkrétní výzkumné projekty.

Přirozený vývoj

Darwin by měl radost. Kdysi řekl, že nepřežije nejsilnější ani nejchytřejší druh, ale ten, kdo se nejlépe přizpůsobí změně. Nový CzechInvest na tuto tezi reaguje.
Když je na prvním místě klient, což jsou v našem případě začínající i malé a střední podniky, má smysl za to bojovat. Takto se dívám na novou strategii Agentury pro podporu podnikání a investic, a pokud vyjde, ročně se díky ní vytvoří tisíce pracovních míst a HDP vzroste o minimálně 0,1 procenta. Samozřejmou součástí podnikatelského života pak budou třeba speciální ekonomické zóny, česká akviziční síť, zahraniční inkubátory, infocentrum pro byznys nebo byznys ombudsman. Vše v duchu propojení výzkumu s praxí, škol s firmami, poučením ze staršího, co v minulosti dobře fungovalo, a s přispěním nového, což znamená větší rychlost, moderní pohled a inovace v podnikání a v životě jako takovém. Konec konců právě inovace spolu s větším „vytěžením“ stávajících trhů jsou podle 1200 představitelů nejvýznamnějších světových firem nejlepším receptem na úspěšnou expanzi pro nejbližší roky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít