Žluťásek je na prodej!

12. června 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
12. června 2006, 00:00

ZÁMEK BATELOV Obec Batelov leží 16 kilometrů jihozápadně od Jihlavy v malebném zákoutí Českomoravské vrchoviny. Může se pochlubit hned dvěma zámky, jejich stav se ale značně liší. Zatímco takzvaný starý zámek se nedávno dočkal opravy, nový je bez využití a chátrá.

ZÁMEK BATELOV Obec Batelov leží 16 kilometrů jihozápadně od Jihlavy v malebném zákoutí Českomoravské vrchoviny. Může se pochlubit hned dvěma zámky, jejich stav se ale značně liší. Zatímco takzvaný starý zámek se nedávno dočkal opravy, nový je bez využití a chátrá.

Nový zámek v Batelově se nachází přibližně v centru nevelké obce. V jádru je stavbou renesanční, později byl ale několikrát upravován až do dnešní klasicistní podoby. Stojí na půdorysu písmene L a jeho jasně žlutá fasáda je již zdaleka viditelná, kromě kamenných reliéfů se znaky původních majitelů nad hlavním vchodem však postrádá výraznější zdobné prvky. Stroze navíc působí i vnitřek budovy. Z původního mobiliáře se až na dvoje kamna v poschodí nezachovalo vůbec nic a zmizelo i vybavení ještě před pár lety fungujícího internátu. Zámek je tak v současnosti zcela prázdný a postupně chátrá.

Vlastník objektu, kterým je Svaz českých a moravských spotřebních družstev, si je zhoršujícího se stavu vědom. Peníze na opravy ale nemá a snaží se proto objekt raději prodat prostřednictvím brněnské realitní kanceláře Real Spektrum. Cena se pohybuje okolo devíti milionů korun, žádný vážný zájemce se ale zatím neobjevil.

STARÝ A NOVÝ BATELOV

První zmínka o Batelovu pochází již ze 13. století, kdy se v listinách uvádí jistý „Leopoldo plebano de Batelov“, tedy místní kněz. Tvrz se zde ale připomíná až téměř o sto let později, kdy byla v držení pánů z Lipé. Stávala v místech zvaných Starý Batelov a někdy v polovině 16. století byla za Čížovských z Čížova přestavěna v jednoduchý renesanční zámek.

V téže době však začala naproti původní obci vznikat zcela nová osada, která dostala název Nový Batelov. Čížovští, kterým staré sídlo přestalo časem vyhovovat, se proto roku 1626 rozhodli pro stavbu druhého zámku v této modernější části. Po dokončení se objektu začalo říkat nový zámek a zdejší šlechta se začala psát „z Nového Batelova“.

V následujícím století drželi panství Odkolkové z Újezda, kteří nový zámek přestavěli v barokním stylu. Po nich přišli páni z Klee, brzy se ale značně zadlužili a roku 1806 museli majetek postoupit hrabatům Sweerts-Sporckům. Zámek měl tehdy již dvě patra a brzy dostal i současný klasicistní ráz.

Posledními šlechtickými majiteli Batelova byli Blankensteinové, kteří museli jako Němci roku 1945 z republiky utéct a zůstal po nich jen značný movitý majetek. Část cenností se jim sice podařilo při odchodu zazdít, skrýš ale byla nakonec objevena a věci rozkradeny.

POSLEDNÍ ZVONĚNÍ?

Po znárodnění bylo do nového zámku umístěno odborné učiliště společenského stravování, které vychovávalo číšníky, kuchaře a cukráře. Část bývalých komnat pak obývali také studenti Obchodní akademie a Rodinné školy. Tento stav vydržel až do revoluce v roce 1989. Po ní přesídlily školy i s učilištěm do nedaleké Třeště a batelovský zámek nadále fungoval již jen jako internát pro dojíždějící studenty. Podle pamětníků se zde ale ještě několik let udržela příjemná atmosféra a objekt byl stále chloubou obce.

Zvrat přišel až po zrušení internátu na sklonku minulého století. Budova zůstala zcela prázdná a o dalším využití neměl nikdo jasnou představu. Řešení nenašel ani nový majitel, kterým se stal Svaz českých a moravských spotřebních družstev, a objekt začal nezadržitelně chátrat. Obec sice mohla zámek vykoupit, podle starosty Miroslava Merta by se tím ale nic nevyřešilo. „Nemáme pro tak velkou stavbu žádné využití,“ krčí rameny.

Jedinou šancí, jak objekt znovu oživit, je tedy urychlený prodej prostřednictvím realitní kanceláře. Na zveřejněnou nabídku však zatím nikdo nereagoval a budova stále zeje prázdnotou. „Byli bychom rádi, kdyby to někdo koupil,“ přiznává starosta Mert. „Skončil by tím problém, který naši obec trápí již několik let,“ uzavírá.

POPIS OBJEKTU

Název Nový zámek

Místo Batelov

Kraj Vysočina

Adresa č. p. 1

Typ zámek

Stav chátrající

Využití žádné

Kult. památka od roku 1958

Vlastníci Svaz spotř. družstev

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít