Zlevnění bez větší odezvy

19. května 2010, 17:27 - Kateřina Menzelová
19. května 2010, 17:27

Sazby u hypoték klesly v dubnu na úroveň listopadu 2007

Zlevňujeme! Oznámily na začátku jara všechny tuzemské hypoteční banky. Snažily se nalákat klienty, kteří s pořízením nemovitostí vyčkávali. Jedním z důvodů byly i vysoké úroky. Ještě v březnu se zdálo, že strategie bank u zákazníků zabrala. A další růst poptávky očekávali analytici i v dalších měsících. Jenže data za duben hovoří o opačném vývoji. Z ukazatele Fincentrum Hypoindex, charakterizujícího vývoj hypotečního trhu, vyplývá, že v březnu poskytly finanční ústavy úvěry za více než sedm miliard korun. V meziměsíčním srovnání to znamenalo nárůst o více než polovinu, meziročně byl ale objem hypoték o 6,4 procenta nižší. „Snižování úrokových sazeb, ke kterému hypoteční banky přistoupily na začátku roku, zabralo a hypoteční trh se dostal v březnu zhruba na úroveň loňského trhu,“ vysvětloval březnovou situaci server Hypoindex.cz.

Úvěr na výstavbu V dubnu sice klienti bank dostali ještě nižší úvěry než v předešlém měsíci, zájem o půjčky byl ale paradoxně slabší. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů klesly v dubnu
na více než dvouletá minima a pohybovaly se zhruba na úrovni listopadu
2007. Průměrná sazba dosáhla na 5,29 procenta, což je
meziměsíčně o 12 bazických bodů méně. „Největší vliv na pokles úrokových sazeb mělo snížení pětiletých a tříletých fixací,“ uvedl server Hypoindex.cz. Nejvíce poklesly úrokové sazby u tříletých fixací, když meziměsíčně „odepsaly“ 16 bazických bodů a dostaly se na 5,27 procenta. Sazby u jednoletých fixací se naopak zvýšily o šest setin procentního bodu na 5,53 procenta.
Nejvyšší průměrné sazby tak zůstaly právě na jednoletých fixacích. Ty
zároveň dosahují největšího rozpětí mezi bankami. „U jednoletých sazeb činí variační rozpětí 1,83 procenta především proto, že některé banky nadále drží sazby těchto fixací výrazně výše než sazby pětiletých fixací,“ uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.
I přes atraktivnější nabídku počet i objem hypoték poskytnutých v dubnu oproti březnu poklesl. Banky udělily v dubnu celkem 3828 úvěrů v objemu 6,4 miliardy korun, což je ve srovnání s březnem o téměř deset procent méně. Meziročně se počet půjček na bydlení snížil o 13,8 procenta, u objemu došlo k poklesu o 15,3 procenta. Lze očekávat, že banky budou v lákání klientů na atraktivnější úrokové sazby i nadále pokračovat. Koncem dubna snížila sazby Komerční banka. Minimální sazba nyní začíná na 4,45 procenta a platí pro úvěry do 85 procent zástavní hodnoty nemovitosti s fixací úrokové sazby na tři až pět let. Snížení sazeb oznámila také Wüstenrot hypoteční banka. Minimální sazby se u ní pohybují v rozpětí od 4,34 procenta u jednoleté doby fixace do 4,79 procenta u pětiletých fixací úrokových sazeb. Klienti Raiffeisenbank mohou získat hypotéku od 4,74 procenta. Ke zlevnění přistoupily již dříve například Česká spořitelna, Hypoteční banka, GE Money Bank, mBank nebo LBBW Bank.

Rozhýbat trh Ke snížení úroků přistoupily hypoteční banky proto, aby rozhýbaly zamrzlý rezidenční trh. Nejnižší aktivitu zaznamenaly finanční ústavy během ledna a února, a to přesto, že v únoru již běžely marketingové akce. Z ukazatele Fincentrum Hypoindex vyplývá, že průměrná úroková sazba u hypoték klesla v únoru na nejnižší hodnotu od prosince 2007, a to na 5,37 procenta. Banky přesto zaznamenaly meziroční pokles zájmu o úvěry na bydlení. V porovnání s loňským únorem klesla produkce hypotečních bank o 11 procent a v objemu o 17,5 procenta. „Banky zpozorovaly, že jde do tuhého, a konečně začaly s výraznějším snižováním úrokových sazeb a částečným uvolňováním podmínek poskytování hypoték. Nicméně ze statistik vyplývá, že ani zbraně tohoto kalibru nezabraly a meziroční ztráta v produkci nových úvěrů se ještě prohloubila,“ konstatuje Josef Rajdl. Dle údajů ministerstva pro místní rozvoj (MMR) tuzemské banky poskytly za první čtvrtletí letošního roku hypoteční úvěry v objemu 16 miliard korun. V meziročním srovnání počtu hypoték to znamená pokles o sedm procent. Pokles počtu i objemu hypotečních úvěrů trvá již od roku 2008. Přetrvávající pokles trhu je podle MMR způsoben vyčkávací strategií na straně kupujících i prodávajících, obav ze zadlužování a nedostatečného přizpůsobení cen na trhu. Za celý loňský rok poskytly banky občanům hypotéky za 73,85 miliardy korun, což bylo ve srovnání s rokem 2008 o 39 procent méně. Nicméně snížení dynamiky poklesu v prvním čtvrtletí letošního roku přináší podle MMR naději na změnu trendu vývoje hypoték. „Může zde hrát roli i skutečnost, že se bankám nenaplnila negativní očekávání o výrazném zhoršení schopnosti splácení úvěrů, a postupně by tak mohlo docházet ke zmírnění podmínek v přístupu k poskytování úvěrů,“ domnívá se MMR. „Za poklesem v prvním čtvrtletí stojí především velmi nízké prodeje hypoték v prvních dvou měsících roku, přičemž aktuální zprávy z bank hovoří o růstu zájmu klientů o financování bydlení, který se pravděpodobně projeví již ve druhém čtvrtletí,“ tvrdí šéfredaktor portálu Investujeme.cz Petr Zámečník. V letošním roce podle něj budeobjem poskytnutých hypoték na úrovni loňského roku či mírně vyšší. „První dva měsíce roku jsou již tradičně charakteristické menším zájmem o nové hypoteční úvěry, na jaře se pak zájem o ně zase oživuje. Výsledky Hypoteční banky za únor a březen 2010 máme na srovnatelné úrovni s loňským rokem,“ tvrdí Jan Sadil, předseda představenstva Hypoteční banky.

Tabulka: Kolik stojí hypotéka Souhrnná data za duben 2010 Doba fixace úrokové sazby* Všechny fixace* 1 rok* 3 roky* 5 let Hypoindex (v %)* 5,29* 5,53* 5,27* 5,28 Změna oproti minulému měsíci (bazické body) *-12 *6 *-16 *-10 Průměrná výše hypotéky (v tis. Kč)* 1670 *1773 *1883 *1538 Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (v Kč) *6762* 6895 *6749 *6754 Pramen: Hypoindex.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít