Zlepšení obrany proti kartelům

07. dubna 2010, 13:56 - Roman Barinka
07. dubna 2010, 13:56

Prosazování antimonopolního práva by mělo doplnit takzvané soukromé vymáhání

Tradičním nástrojem k prosazování antimonopolního práva je administrativní dohled Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Novým mechanismem, který by měl tuto metodu doplňovat, je takzvané soukromé vymáhání. Jeho podstatu tvoří žaloby poškozených osob na náhradu škody proti účastníkům kartelových dohod a jiným porušitelům soutěžního práva.
Soukromé vymáhání kartelového práva je v Evropě zatím sporadické, a proto v roce 2008 vydala Evropská komise (EK) takzvanou Bílou knihu. Ta vybízí členské státy Evropské unie, aby přijaly legislativní opatření, jež by soukromým osobám tyto žaloby umožnila. Zároveň formuluje základní principy, jež by měly národní úpravy odrážet.

Hromadné žaloby

Prvním doporučením Bílé knihy je pobídka členským státům EU, aby poškozeným osobám umožnily podávání hromadných žalob. Škoda způsobená kartelovým jednáním je totiž často rozptýlená mezi mnoho konečných spotřebitelů, které jednotlivě utrpí poměrně nízkou škodu. Nejsou tedy dostatečně motivovány, aby se její náhrady domáhaly.
Bílá kniha proto navrhuje zakotvení hromadných žalob, jež by měly mít dvě formy. Za prvé by mělo jít o takzvané reprezentační žaloby, které by jménem poškozených podávaly určité kvalifikované subjekty – například sdružení na ochranu spotřebitelů. Druhá forma hromadných žalob by měla být takzvaně kolektivní. Takové by vlastním jménem podávali přímo poškození, kteří se rozhodli uplatnit svůj nárok společně s ostatními.

Přístup k důkazům

Kartelové dohody jsou uzavírány v rámci přísně utajovaných jednání, a proto je lze obtížně prokázat. Poškození jako soukromé osoby nedisponují vyšetřovacími oprávněními, a proto Bílá kniha navrhuje svěřit vnitrostátním soudům pravomoc, na jejímž základě by mohly žalovaným účastníkům kartelu nařídit, aby předložili celé kategorie relevantních důkazů, kterými by mohl být protisoutěžní charakter jejich jednání prokázán.
Zároveň však dbá, aby právo poškozených na zpřístupnění určitých obchodních údajů nebylo zneužíváno k šikanózním účelům. Soudní příkazy by proto měly být vydávány, pouze pokud shromážděné důkazy opodstatňují podezření, že protisoutěžní jednání skutečně nastalo. Požadované informace pak musejí být nezbytné a nesmějí zasahovat do práv žalovaných soutěžitelů nad přiměřenou míru. Jen tak je možné zachovat spravedlivou rovnováhu mezi zájmem poškozených na odhalení kartelu a soutěžitelů na utajení citlivých obchodních údajů.

Výše odškodnění

Prokáže-li poškozený existenci kartelu, musí vyčíslit škodu, kterou v jeho důsledku utrpěl. Na konci roku 2009 vydala EK studii popisující nezávazné metody pro výpočet škody, aby vnitrostátním soudům usnadnila úlohu. Jde však o značně sofistikované postupy a jejich aplikace vyžaduje dostatečnou orientaci v soutěžním právu i v jeho ekonomických souvislostech, což soudům nemusí být vždy vlastní. Za příklad může posloužit Maďarsko, jehož právní úprava stanoví vyvratitelnou domněnku, že odhalená kartelová dohoda měla za následek nárůst cen o deset procent. Tato domněnka je účastníky kartelu obtížně zpochybnitelná, což značně usnadňuje úsilí poškozených o spravedlivou kompenzaci újmy.
Navzdory rámcové povaze představují návrhy v Bílé knize slibný základ pro vnitrostátní úpravu. Ta by vytvořila podmínky pro podávání žalob na porušení kartelového práva. Její absence však nijak nebrání, aby se poškozené osoby – podnikatelé či spotřebitelé – domáhaly svých práv již nyní. Naopak – oč více takových žalob budou české soudy nuceny projednávat, tím silnější bude tlak na brzké přijetí vhodné právní úpravy. Čím dříve se to stane, tím lépe. Jak pro poškozené, tak pro zdravé konkurenční prostředí i ekonomiku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít