Zlé časy se odkládají

03. února 2012, 18:24 - Pavla Kreuzigerová
03. února 2012, 18:24

Nad očekávání dobrý. Tak developeři a realitní společnosti hodnotí uplynulý rok ve chvíli, kdy přijde řeč na poptávku po logistických a skladových budovách. A nehovoří tak poprvé – už před rokem bylo hodnocení podobně optimistické. „Lakmusový papírek“, který obvykle jako první indikuje potíže či naopak postupné zotavování české, potažmo středoevropské ekonomiky, jako by přišel o svou spolehlivost. Nebo jsou to firmy, kdo katastrofické scénáře vývoje evropského hospodářství vůbec neberou vážně? V některých částech Česka totiž aktuálně existuje dokonce nulová nabídka nemovitostí tohoto druhu.
Pravda je ale taková, že developeři častěji nabízejí už stojící sklady, než by stavěli nové. Souvisí to s neustávající ostražitostí bank. Ty k logistice nemají důvěru a dávají přednost například kancelářské výstavbě. Developeři se proto pouštějí téměř výhradně do výstavby, pro kterou mají předem zajištěné předpronájmy.

Sklady třetí kategorie

„Zájemce o moderní plochy dnes čeká nejméně půl roku od podpisu nájemní smlouvy, než developer prostory na míru vybuduje,“ popisuje analytik realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Jaroslav Kaizr stav, který nyní panuje na Ostravsku. Ještě loni tam bylo patnáct procent prostor volných, letos je nová nabídka na nule. Stejně jako třeba na Plzeňsku, kde se nedostatek projevil už dříve, se tam potenciální nájemci musejí rozhodovat mezi půlročním prostojem či pronájmem prostor třetí kategorie. I ty druhořadé jsou totiž v těchto lokalitách beznadějně rozebrané. „Velmi komplikovaná je situace především pro firmy hledající řádově jeden až dva tisíce metrů čtverečních. Developeři totiž obvykle stavějí haly od čtyř tisíc metrů čtverečních výše,“ dodává Kaizr. Lokality jsou přitom strategické hlavně pro dodavatele německých a v Česku a na Slovensku působících automobilek.

Magická hranice padne

V řeči čísel je možné popsat dnešní situaci následovně: neobsazenost v Česku vytrvale klesá už plných 24 měsíců. Zatímco před rokem klesla na devět procent, letos už dosahuje pouhých 6,72 procenta (za takzvaně nezdravou je přitom považována ve chvíli, kdy klesne pod deset procent). Pro lepší představivost, pokud bychom ji chtěli vyjádřit počty volných metrů, tak na počátku roku 2011 bylo k dispozici přibližně 322 500 metrů čtverečních a ve čtvrtém čtvrtletí už jen 256 tisíc metrů čtverečních.
Letos developeři podle odhadů postaví 117 tisíc metrů čtverečních nových ploch. Ve srovnání s velmi nadprůměrnou pětiletkou 2004 až 2009 je to sotva pětina tehdejšího průměru. „Jde o rozestavěné projekty, které budou dokončeny většinou v první polovině roku. Vzhledem k přetrvávající vysoké poptávce očekáváme, že dokončených projektů bude více, a tudíž hranice čtyř milionů metrů padne letos na podzim,“ odhaduje letošní vývoj Martin Šumera, analytik realitněporadenské společnosti DTZ.

V Brně vše při starém

Nejaktivněji se loni stavělo na jižní Moravě, tedy v oblasti, která je pověstná nedostatkem prostor pro novou výstavbu a v návaznosti na to i nejvyššími cenami. Developerská firma CTP, která spolu s firmami Prologis a VGP patří mezi trojku nejsilnějších hráčů na českém trhu, totiž loni dokončila první čtyři budovy svého CTParku Brno II. Vzniklo tím 100 tisíc metrů čtverečních nových prostor určených hlavně pro firmy Wistron a Kompan, které plánují v Brně zaměstnat tři tisíce lidí. Investice zatím přesáhla 1,8 miliardy korun a CTP tu plánuje postavit ještě šest dalších budov.
S Brněnskem je ale spojena i jedna velmi nepříjemná událost, která České republice rozhodně neudělala nejlepší reklamu. Mezinárodní firma Prologis totiž možná přijde o 260 tisíc metrů čtverečních pozemků, které koupila za deset milionů eur a na nichž plánovala postavit nové sklady. Firma Deveplan se krátce po podpisu smlouvy dostala do konkurzu a insolvenční správce rozhodl o tom, že k prodeji nedošlo. Soudce Jan Kozák, který aktuálně čelí kárné žalobě kvůli manipulaci s rozvrhem práce a jím vedené insolvenci OP Prostějov, pozemky na podzim poslal do dražby. Začátkem prosince sice byla zastavena, ale stále hrozí, že k ní dojde. „Nastane v závislosti na výsledku odvolacího řízení. Prologis se s novými dokumenty k tomuto insolvenčnímu řízení obrátil na policii pro podezření z trestné činnosti v rámci společnosti Deveplan a jejích věřitelů,“ shrnuje Martin Polák, ředitel firmy Prologis pro Česko a Slovensko.
Prologis tím pádem nemůže realizovat záměr, který by přitom tamnímu prostředí velmi prospěl. „Výše nájmů zůstává na Brněnsku dlouhodobě stabilní, příchodem nového developera by se zvýšilo konkurenční prostředí a došlo by k tlaku na pokles nájemného,“ tvrdí Šumera.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít