Zlatá žíla pod Alpami

08. září 2008, 08:00 - Petr Bayer
08. září 2008, 08:00

VÝZKUMNÉ STŘEDISKO CERN - Evropské středisko jaderného výzkumu (CERN) je nejrozsáhlejší laboratoří mikrosvěta částic na světě. Nyní spouští obří urychlovač v tunelu pod Alpami o obvodu 27 kilometrů, který má objasnit vznik vesmíru. Projektu se účastní řada českých firem a dalším se otevírají „okna vesmíru dokořán“.

České firmy docílily v loňském roce rekordního objemu dodávek do Evropského střediska pro jaderný výzkum (CERN) se sídlem v Ženevě. Do největší světové laboratoře na výzkum nukleárních částic zamířilo zboží z domácích továren za 5,8 milionu švýcarských franků (90 milionů korun), což bylo o 1,5 milionu franků více než v roce 2006. „Česká republika se umístila v návratnosti vložených prostředků na druhém místě za hostitelskou zemí Švýcarskem,“ zdůrazňuje Jana Jenšíková z agentury CzechTrade, která pomáhá vytipovaným firmám získávat informace o zakázkách.

Do prestižního výzkumného centra putovala především špičková elektrotechnika a elektronika, jež obstarala polovinu této sumy. Mozky lidstva rovněž jezdí českými vozy a používají naše mechanické konstrukce. CERN loni vypsal celkem přes stovku výběrových řízení za miliardy korun, dodávky z ČR představovaly asi dvě procenta celkového objemu zakázek. Nejlépe si vedli průmysloví velikáni Francie a Německo.

Zlaté nosníky a detektory

VYBRANÉ UZAVŘENÉ KONTRAKTY PRO ČESKÝ PRŮMYSL

• Tlakové nádrže pro helium

Ferox Děčín (54 mil. Kč)

• Speciální ocel, Válcovny za studena Králův Dvůr (34,8 mil. Kč)

• Nosníky pro detektor CMS

Žďas Žďár nad Sázavou (60 mil. Kč)

• Absorbátory pro kalorimetr

Tatra Kopřivnice (45 mil. Kč)

• Demontáž vakuového systému urychlovače

ZVVZ Milevsko (33 mil. Kč)

• Počítačové systémy, MIB Suisse SA (29 mil. Kč)

• Dodávka 40 aut Škoda – Pick up

Škoda Mladá Boleslav (20 mil. Kč)

• Dodávky kabelů, Gity Brno (11 mil. Kč)

CERN zajistil významné kontrakty řadě domácích firem, například děčínský Ferox tam dodával tlakové nádrže pro helium v hodnotě 54 milionů korun, společnost Válcovny za studena z Králova Dvora speciální ocel za 35 milionů korun. Dodávka 180 nosníků pro detektor obřího urychlovače z firmy ŽĎAS pak stála 60 milionů korun. „Podmínky byly velmi přísné, ale znamená to pro nás výbornou referenci,“ pochvaluje si vedoucí prodeje společnosti ŽĎAS Stanislav Šuhaj.

Firma ze Žďáru nad Sázavou dokonce za ně od CERN získala zlatou cenu pro nejlepší strojírenský výrobek. Další ověnčenou firmou je ON Semiconductor (bývalá Tesla Rožnov), která obdržela prestižní průmyslovou cenu CERN za rok 2007 za detektory nukleárních částic. „Speciální oboustranná technologie pro pixelové detektory byla vyvinuta a čipy byly vyrobeny v českém závodě ON Semiconductor v Rožnově pod Radhoštěm. Proces byl extrémně náročný,“ přibližuje úspěch Michael Mandracchia, viceprezident koncernu a generální ředitel české a slovenské pobočky. Valašská firma neusnula na vavřínech a hodlá se zapojit do dalších projektů. „Jsme hrdi na to, že se účastníme tohoto prestižního celosvětového výzkumného projektu a mohli jsme tak světu ukázat kvalitu a technický talent našeho týmu odborníků,“ dodává senior viceprezident koncernu Petr Zdebel.

CERN vrátil polovinu

JAK SE DOSTAT K ZAKÁZKÁM CERN

• bezplatně se registrujte na webových stránkách

CzechTrade nebo CERN

• v případě zájmu se obraťte

na oficiálního zástupce ČR v CERN na iveta.miskovska@czechtrade.cz

Ženevský CERN, který má více než padesátiletou historii, vládne bohatými zdroji. Jeho roční rozpočet představuje přibližně miliardu švýcarských franků (15 miliard korun). Nejvíce se na něm podílejí Německo, Velká Británie, Francie a Itálie. Česká republika od roku 1994 do roku 2007 přispěla celkem 65,7 milionu švýcarských franků. Na zakázkách a službách získala zpět 33,8 milionu franků. „Celková návratnost příspěvku tak činí 51,5 procenta a je tedy nadprůměrná,“ vyvozuje z toho Jenšíková.

CERN shání dodavatele staveb, jako jsou tunely a budovy s technickými instalacemi, elektrotechniky a elektroniky, strojírenských výrobků, výpočetní, vakuové nebo detekční techniky, často v high-tech kvalitě vyžadující nové výrobní technologie. Pro zajištění chodu však potřebuje také řadu průmyslových služeb, jako údržbu a opravy budov, poštovní a komunikační služby, dodávky elektrické energie, tiskařské a úklidové služby. „České podniky se mohou zúčastnit všech vypisovaných výběrových řízení a poptávek na dodávky zařízení a služeb, mohou prezentovat své výrobky a navazovat pracovní kontakty v rámci spolupráce s již zavedenými podniky z ostatních členských zemí,“ pobízí Jana Jenšíková.

Od předložení nabídky k uzavření kontraktu uplyne zpravidla několik měsíců, vítěz se vybírá podle nabídnuté ceny, technických způsobilostí i předchozích zkušeností. „Zakázku získá firma, která nabídne nejnižší cenu, samozřejmě při zachování požadovaných technických, kvalitativních a dalších parametrů, které určuje specifikace CERN,“ upozorňuje. Před udělením kontraktu si CERN osobně firmu „proklepne“ pomocí vlastního technického auditu. Dodávky jsou osvobozeny od cla a DPH a jejich získání v ostré mezinárodní konkurenci znamená vynikající referenci. Databáze CERN nyní obsahuje více než 180 českých firem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít