Zkuste trochu jiný počítač

31. ledna 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
31. ledna 2005, 00:00

APPLE COMPUTERS Miniaturní, ale výkonný stroj od společnosti Apple Computers stojí za zamyšlení. Je to zajímavá alternativa k osobnímu počítači. Malinkatý, tichý, výkonný a levný. Takový je počítač Mini Mac - aspoň ve Spojených státech. V Česku je realita trochu jiná, i když úvodní superlativy platí i zde.

Šéf Apple Computers Steve Jobs představuje nejlevnější počítač Apple v novodobé historii společnosti. foto: ČTK

APPLE COMPUTERS Miniaturní, ale výkonný stroj od společnosti Apple Computers stojí za zamyšlení. Je to zajímavá alternativa k osobnímu počítači. Malinkatý, tichý, výkonný a levný. Takový je počítač Mini Mac - aspoň ve Spojených státech. V Česku je realita trochu jiná, i když úvodní superlativy platí i zde. O ceně se však nedá říct, že je nízká. Nad Mini Macem se rozplývají všichni obdivovatelé značky Apple a podle internetových diskuzních klubů i řada dosavadních majitelů „klasických“ stolních počítačů. Je to malý zázrak v nevelké čtvercové krabičce o rozměrech 5,08×16,51×16,51 centimetru. Je tedy menší než obyčejné PC. Jeho hmotnost je 1,4 kilogramu, tedy méně než běžný notebook. Výkon je přitom srovnatelný nebo dokonce lepší než u cenově srovnatelných osobních počítačů. DVĚ VARIANTY Počítač je k dispozici ve dvou variantách, lišících se stupněm výbavy. Levnější Mini Mac obsahuje procesor G4 s taktovací frekvencí 1,25 gigaherzu a pevným diskem s kapacitou 40 gigabajtů. Dražší varianta má rychlejší procesor G4 s taktem 1,42 gigaherzu a dvojnásobně velký pevný disk. Oba stroje mají operační paměť 256 megabajtů, optickou mechaniku pro čtení DVD a vypalování kompaktních disků. V ceně je také operační systém a další programové vybavení pro práci s multimédii nebo internetem, kontakty nebo organizérem. Programové vybavení je v češtině. Na Applu lze používat programy typu Microsoft Office ve verzi pro Mac, případně iWork - program přímo od Apple. K nevýhodám Mini Mac patří nízká možnost rozšíření počítače o větší paměť nebo výkonnější grafickou kartu. Počítač se však dá vylepšit pomocí externích přístrojů, v jeho ceně je navíc modem pro vytáčený internet (dial-up). Dále pak přijímač bezdrátového internetu wi-fia bezdrátová technologie bluetooth, sloužící na propojení malých zařízení jako mobil nebo tiskárna. NA DOMA JE DRAHÝ**

Ve Spojených státech se Mini Mac prodává za 499, respektive 599 dolarů. Apple se tak chce konečně prosadit v segmentu levnějších počítačů, kde dosud kraluje PC. V přepočtu necelých dvanáct tisíc korun za rychlý počítač je příznivá cena. Bohužel jen pro americký trh, protože v Česku je prodejní částka daleko vyšší. Za levnější Mini Mac požaduje dovozce 17 999 korun (s DPH), za dražší variantu si účtuje o čtyři tisíce víc.

Za podobné peníze lze pořídit nejen výkonné PC do firmy nebo domácnosti, ale navíc ho vybavit i monitorem, klávesnicí i myší (tyto komponenty Mini Mac nenabízí). Do kanceláří pro nepříliš počítačově zběhlé pracovníky je to ideální, ale drahý nástroj. Protože jde o celosvětově relativně žhavou novinku a Česko je kdesi na konci Apple žebříčku, první Mini Mac k nám dorazí až v polovině února.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít