Zkuste nábytek na zakázku

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Většina Čechů stále ještě volí při zařizování svého bytu možnosti, které jim nabízejí hypermarkety zaměřené na vybavení domácností. Málokdo se rozhodne zařídit si byt osobitě a využije nabídky výroby bytových doplňků či nábytku na zakázku. Jednou z těch, kdo se navrhováním bytových doplňků a nábytku na zakázku zabývají, je architektka Anna Torfs.

Většina Čechů stále ještě volí při zařizování svého bytu možnosti, které jim nabízejí hypermarkety zaměřené na vybavení domácností. Málokdo se rozhodne zařídit si byt osobitě a využije nabídky výroby bytových doplňků či nábytku na zakázku.

Jednou z těch, kdo se navrhováním bytových doplňků a nábytku na zakázku zabývají, je architektka Anna Torfs. Pochází z Belgie a do České republiky ji přitáhl také věhlas českých sklářů. „Jako materiál mě sklo strašně baví, setkala jsem se s ním před deseti lety v Novém Boru a strašně mě to nadchlo,“ říká Torfs. Od té doby už u skla zůstala, výrobky z tohoto materiálu jsou jejím koníčkem. Nejprve začala dělat na zakázku doplňky pro zahraniční velkoobchody a snila o tom, že by jednou mohla mít vlastní kolekci. Chvilku to trvalo, neboť navrhnout a vyrobit vlastní kolekci je prý finančně dosti náročné. V minulé roce si však svůj velký sen splnila a v srpnu se představila poprvé na veletrhu v Bruselu se svou vlastní kolekcí Archipel.

Se sklem si může člověk hrát

„Sklo má tu výhodu, že je průhledné a dá se poměrně snadno tvarovat, člověk si s tím může hrát,“ vysvětluje, proč ji přitahuje právě sklo. Podle jejích slov lze sklo ukázat jako několikavrstevný materiál, je například možné jednotlivé vrstvy skla různě obarvit. Jednotlivé barvy se pak dají různě kombinovat, je to však vidět až po řezání a broušení. Skleněné doplňky z kolekce Archipel je možné zakoupit už také v České republice. Navrhování nábytku ovlivňuje prostor Zatímco při práci se sklem architektce nic nesvazuje ruce a je to taková spíše volná tvorba, u nábytku tomu je trochu jinak. „U skla mám poměrně volné ruce, třeba váza sice musí být funkční, ale já nevím, kde ta váza bude stát. Pokud jde o návrh nábytku, tak tam hraje hlavní roli prostor, ve kterém bude umístěn. To je rozhodující věc,“ pokračuje Torfs. Druhým důležitým aspektem, na který musí architekt při navrhování nábytku brát ohled, je člověk, který na navrhované židli bude sedět nebo který bude u stolu snídat. Každý člověk totiž potřebuje jiný stůl. Něco jiného je navrhovat nábytek pro jednotlivce a něco jiného pro celou rodinu. Velkou roli hrají i použité materiály. „Je to taková výzva, protože lidi mají většinou stále konvenční představy a já jim chci ukázat možnosti, na které mnohdy ani nemyslí,“ tvrdí architektka. Podle jejích slov zatím není vytváření nábytku na zakázku v České republice příliš rozšířeno. Jak však Torfs připomněla, dělání nábytku na zakázku je svým způsobem i domácí kutilství, které má mezi českými řemeslníky dlouhou tradici.

Nábytek v domácnosti roste s dětmi

Navrhovat nábytek pro domácnosti je velmi náročné, protože se například musí přihlížet k tomu, že se rodina nějakým způsobem vyvíjí. V rodině, kde jsou děti, se musí počítat s tím, že děti dorůstají a potřeby rodiny se tak postupně mění. Možností je třeba vytvořit nábytek z několika dílů, které se dají různě kombinovat podle toho, jak se mění potřeby dané rodiny. Pokud jde o materiály používané na nábytek, pracuje Torfs většinou s masivním či dýhovaným dřevem, jen občas je někde třeba skleněná deska. Nábytek se vyrábí tady v Čechách.

Zatím rozhodují peníze

Nábytek na zakázku tak, aby si každá rodina mohla skutečně zařídit byt podle svých představ, má před sebou určitě budoucnost. Zatímco v Belgii je využití služeb bytového architekta a výroba nábytku na zakázku již běžnými záležitostmi, v České republice je to stále spíše záležitost těch „ekonomicky silnějších“. „V Belgii je bytová architektura záležitostí už střední třídy, tady je to stále zatím obvyklé až u té vyšší třídy,“ tvrdí architektka. Lidé prý ale mají čím dál tím víc peněz, je však nutné je přesvědčit, aby nemysleli tak konvenčně a že jsou i jiné než tradiční možnosti jak si navrhnout vybavení bytu či jak si pořídit nábytek a bytové doplňky. Torfs se domnívá, že i v Česku už existují velmi kvalitní architekti, kteří za sebou mají bohaté zkušenosti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít