Article, show

Zkuste nábytek na zakázku

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Většina Čechů stále ještě volí při zařizování svého bytu možnosti, které jim nabízejí hypermarkety zaměřené na vybavení domácností. Málokdo se rozhodne zařídit si byt osobitě a využije nabídky výroby bytových doplňků či nábytku na zakázku. Jednou z těch, kdo se navrhováním bytových doplňků a nábytku na zakázku zabývají, je architektka Anna Torfs.

Většina Čechů stále ještě volí při zařizování svého bytu možnosti, které jim nabízejí hypermarkety zaměřené na vybavení domácností. Málokdo se rozhodne zařídit si byt osobitě a využije nabídky výroby bytových doplňků či nábytku na zakázku.

Jednou z těch, kdo se navrhováním bytových doplňků a nábytku na zakázku zabývají, je architektka Anna Torfs. Pochází z Belgie a do České republiky ji přitáhl také věhlas českých sklářů. „Jako materiál mě sklo strašně baví, setkala jsem se s ním před deseti lety v Novém Boru a strašně mě to nadchlo,“ říká Torfs. Od té doby už u skla zůstala, výrobky z tohoto materiálu jsou jejím koníčkem. Nejprve začala dělat na zakázku doplňky pro zahraniční velkoobchody a snila o tom, že by jednou mohla mít vlastní kolekci. Chvilku to trvalo, neboť navrhnout a vyrobit vlastní kolekci je prý finančně dosti náročné. V minulé roce si však svůj velký sen splnila a v srpnu se představila poprvé na veletrhu v Bruselu se svou vlastní kolekcí Archipel.

Se sklem si může člověk hrát

„Sklo má tu výhodu, že je průhledné a dá se poměrně snadno tvarovat, člověk si s tím může hrát,“ vysvětluje, proč ji přitahuje právě sklo. Podle jejích slov lze sklo ukázat jako několikavrstevný materiál, je například možné jednotlivé vrstvy skla různě obarvit. Jednotlivé barvy se pak dají různě kombinovat, je to však vidět až po řezání a broušení. Skleněné doplňky z kolekce Archipel je možné zakoupit už také v České republice. Navrhování nábytku ovlivňuje prostor Zatímco při práci se sklem architektce nic nesvazuje ruce a je to taková spíše volná tvorba, u nábytku tomu je trochu jinak. „U skla mám poměrně volné ruce, třeba váza sice musí být funkční, ale já nevím, kde ta váza bude stát. Pokud jde o návrh nábytku, tak tam hraje hlavní roli prostor, ve kterém bude umístěn. To je rozhodující věc,“ pokračuje Torfs. Druhým důležitým aspektem, na který musí architekt při navrhování nábytku brát ohled, je člověk, který na navrhované židli bude sedět nebo který bude u stolu snídat. Každý člověk totiž potřebuje jiný stůl. Něco jiného je navrhovat nábytek pro jednotlivce a něco jiného pro celou rodinu. Velkou roli hrají i použité materiály. „Je to taková výzva, protože lidi mají většinou stále konvenční představy a já jim chci ukázat možnosti, na které mnohdy ani nemyslí,“ tvrdí architektka. Podle jejích slov zatím není vytváření nábytku na zakázku v České republice příliš rozšířeno. Jak však Torfs připomněla, dělání nábytku na zakázku je svým způsobem i domácí kutilství, které má mezi českými řemeslníky dlouhou tradici.

Nábytek v domácnosti roste s dětmi

Navrhovat nábytek pro domácnosti je velmi náročné, protože se například musí přihlížet k tomu, že se rodina nějakým způsobem vyvíjí. V rodině, kde jsou děti, se musí počítat s tím, že děti dorůstají a potřeby rodiny se tak postupně mění. Možností je třeba vytvořit nábytek z několika dílů, které se dají různě kombinovat podle toho, jak se mění potřeby dané rodiny. Pokud jde o materiály používané na nábytek, pracuje Torfs většinou s masivním či dýhovaným dřevem, jen občas je někde třeba skleněná deska. Nábytek se vyrábí tady v Čechách.

Zatím rozhodují peníze

Nábytek na zakázku tak, aby si každá rodina mohla skutečně zařídit byt podle svých představ, má před sebou určitě budoucnost. Zatímco v Belgii je využití služeb bytového architekta a výroba nábytku na zakázku již běžnými záležitostmi, v České republice je to stále spíše záležitost těch „ekonomicky silnějších“. „V Belgii je bytová architektura záležitostí už střední třídy, tady je to stále zatím obvyklé až u té vyšší třídy,“ tvrdí architektka. Lidé prý ale mají čím dál tím víc peněz, je však nutné je přesvědčit, aby nemysleli tak konvenčně a že jsou i jiné než tradiční možnosti jak si navrhnout vybavení bytu či jak si pořídit nábytek a bytové doplňky. Torfs se domnívá, že i v Česku už existují velmi kvalitní architekti, kteří za sebou mají bohaté zkušenosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít