Article, show

Zkušené oko si všimne i detailů

31. května 2004, 00:00 - Dvoustranu připravila: MICHAELA JENDEKOVÁ
31. května 2004, 00:00

"Personální pracovníci nebo majitelé firem by se měli snažit co nejlépe odhadnout potenciálního kolegu. Pomoci jim při tom může i neverbální komunikace, říká personalistka Kateřina Vondrková.

Právě neverbální komunikace může personalistům napovědět, nakolik se uchazeč o místo hodí pro danou pozici či zda zapadne do kolektivu společnosti. Bedlivě proto hodnotí nejen fakta, ale i celkový projev kandidáta.

* Proč je neverbální komunikace důležitá při přijímacích pohovorech?

Každý projev neverbální komunikace má určitou vypovídací hodnotu. Proto zkušený personalista věnuje těmto projevům pozornost, v průběhu přijímacích pohovorů především. Vzhledem k tomu, že personalisté jsou většinou zkušenými pozorovateli neverbálních projevů, neměl by kandidát setkání podcenit ani přecenit. Právě osobní setkání při pohovoru přináší důležité zdroje informací. Zkušené oko si všimne i drobných detailů jako jsou čisté boty, vyžehlená košile, upravené ruce či vlasy nebo zastřižené vousy. Jde o celkový dojem z kandidáta, který se skládá z jednotlivých projevů.

* Ale přece jen, jdu-li žádat o práci, jisté nervozitě se vyhnout nedá. Nervozita je asi nejmarkantnější projev kandidátů, takže když vidím, že kandidát neví co s rukama a třese se mu hlas, je to pro mne signál k tomu, abych se ho snažila uvolnit a atmosféru celého pohovoru, pokud je to jen trochu možné, zpříjemnit. Přijímací pohovor je sám o sobě velmi stresujícím momentem a profesionál se proto snaží připravit podmínky tak, aby se kandidát mohl uvolnit a vydat ze sebe to nejlepší. * Mají personalisté bezchybnou reprezentaci v náplni práce? Zkušený personalista pracuje vědomě svlastními projevy. Hlídá si pohyby rukou a gestikulaci, vyhýbá se zbytečně rychlým, zbrklým tělesným reakcím. Vše by mělo být harmonické, klidné, ale zároveň přesvědčivé a sebejisté. Velmi důležité je podání ruky, respektive její stisk. Varianta leklá ryba či drtič kloubů je silným signálem, že ne zcela vše je v pořádku. * Vyplatí se investovat do kurzů komunikačních dovedností? Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší školou je praxe samotná. V současné době se ale na vzdělávacím trhu v České republice nabízí celá řada kvalitních programů efektivní komunikace a sebeprezentace. Investice je to velmi dobrá, protože na nutnost dobře se prezentovat i neverbální komunikací narazí asi každý z nás a téměř kdekoliv. Navíc je to dovednost, která se nezapomíná, takže je to investice dlouhodobá. Mnoho lidí má určitý dar efektivní komunikace s druhými ve své přirozenosti. Ovšem kvalitní rozvoj těchto dovedností pod vedením zkušených odborníků jistě přispěje k cílenému a řízenému sledování a realizování těchto projevů. * Jak to udělat, aby naše sebeprezentace působila co nejlépe i ve vypjatých situacích? Jsou projevy neverbální komunikace, kterým se dá naučit, rozvíjet či kultivovat, ale mohou nastat i momenty, na které není možné se připravit a dojde i na improvizaci. Doporučuji snažit se uvolnit, nenechat se vystresovat a zachovat si úsměv na rtech. KATEŘINA VONDRKOVÁ**

Absolvovala Vyšší odbornou školu (obor sociálně právní činnost) a nyní si doplňuje vzdělání na Palackého univerzitě v Olomouci studiem oboru andragogika v profilaci na personální management. Tři roky působila v personálně vzdělávací agentuře v pozici Konzultace a od roku 1999 pracuje pro finanční skupinu PPF v pozici Manažera HR projektů, kde kompletně zajišťuje veškerou personální práci a související agendu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít