Zkušební provoz registru exekucí ještě do konce roku

24. listopadu 2006, 00:00 - Martina Martinovičová
24. listopadu 2006, 00:00

V prosinci bude spuštěn zkušební provoz. registru exekucí, který má představovat jednotný zdroj informací o stavu exekucí u právnických i fyzických osob. Jak dnes týdeníku Profit potvrdil tiskový mluvčí Exekutorské komory Pavel Kočíš, jeho plný provoz bude spuštěn v příštím roce.

Vzhledem k zákonu o ochraně osobních údajů  ale zatím není finálně dohodnuté, jaké informace a komu budou poskytovány.

Ačkoliv exekuce jsou u nás realitou  již šestým rokem, jejich registr dosud chyběl. Informace o tom, že exekuce probíhá,  bylo možné zjistit u právnických osob pouze z obchodního rejstříku, u fyzických osob chyběla jakákoliv databáze. Zatímco bankovní svět již pár let disponuje jak bankovním registrem klientských informací (byl spuštěn v roce 2002), tak nebankovním registrem ( byl spuštěn loni), kde lze najít subjekty mající potíže se splácením, pro exekuce žádná taková jednotná databáze informací dosud neexistovala.

„Spuštění registru exekucí netrpělivě očekáváme, jelikož věříme, že se tím opět sníží rizika při podnikání, uvedl pro týdeník Profit Zdeněk Honek, obchodní ředitel společnosti Creditinfo Solutions. „Dle našich informací by měl být do konce roku spuštěn zkušební provoz“, dodal s tím, že vzhledem k zákonu o ochraně osobních údajů však zatím ještě není finálně dohodnuté, jaké informace a komu budou poskytovány. Registr exekucí bude podle Honka představovat jednotný zdroj informací o stavu exekucí u právnických i fyzických osob.

Jaká bude role nově vzniklého registru? Podle Zdeňka Honka  zásadní, a to zpřístupnit informace o neplatičích, a předejít tím dalším škodám. Kdo všechno z něj bude mít užitek a kdo jej bude využívat? „V současné době se jedná o tom, aby vybraná část tohoto systému byla přístupná veřejnosti, a v plné verzi pak profesním skupinám jako jsou exekutoři, státní orgány a další“, vysvětlil Honek. Jelikož v nynějším stavu nikdo není schopen mít veškeré údaje o všech exekucích, tak spuštění registru exekucí uvedenou informační mezeru plně zaplní, dodal.

Zatím lze zjistit onformace o  exekuci z několika zdrojů, vždy se však vztahují k jednotlivé právnické nebo fyzické osobě. Exekuce jsou uvedeny na listu vlastnictví (u nemovitostí). Dále se exekuce zapisují i do obchodního rejstříku (u právnických osob). U fyzických osob bohužel nelze nalézt konkrétní data v žádné databázi. Tyto exekuce je tak schopen identifikovat pouze přidělený exekutor, soudce, dlužník a samozřejmě věřitel.

Počet nařízených exekucí by podle odhadu Exekutorské komory měl letos dosáhnout počtu  313 tisíc. Jižiž loni stoupl podle komory počet nově nařízených exekucí o 74 procent na 270 500. V letošním roce tedy dále roste počet lidí a firem, kteří nejsou schopni hradit své dluhy u finančních institucí.

Příčinou vysokého nárůstu bylo podle Honka zvýšení exekucí u menších pohledávek, které mají lidé u městské policie, zdravotních pojišťoven, dopravních podniků, distributorů energií či telekomunikačních operátorů.

Úvěry soukromému sektoru podle údajů Creditinfo Solutions vzrostly k srpnu letošního roku meziročně o 21 procent, a to z 1 008 miliard korun na 1 212 miliardy korun. Z toho úvěry domácnostem vzrostly z 371 miliardy na 490 miliard korun, zbylá část tedy představuje úvěry poskytnuté firmám. Jak je patrné tempo růstu úvěrů poskytnutých domácnostem je poněkud rychlejší než firmám, nicméně rostoucí trend je patrný u obou segmentů. Ostatně většina bank působících na českém trhu unisono hlásí růst úvěrů posykytnutých malým a středním firmám, což je nadále segment, o který mají velký zájem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít