Zkrácení pracovní doby

16. července 2010, 02:00 - Petra Sýkorová
16. července 2010, 02:00

Jsme malá firma s pěti zaměstnanci. V důsledku krize došlo k omezení odbytu našich výrobků. Chtěli bychom tuto dočasnou situaci vyřešit zkrácením pracovní doby u tří zaměstnanců. Je to možné formou dodatku k pracovní smlouvě? Je nutný souhlaszaměstnance?

Karel V., Praha

Zákoník práce zná takzvanou kratší pracovní dobu (§ 80), v praxi označovanou jako zkrácený pracovní úvazek. Kratší pracovní doba je založena na smluvním základě, tedy na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. V případě sjednání kratší pracovní doby náleží zaměstnanci mzda nebo plat, odpovídající této sjednané délce pracovní doby. Kratší pracovní dobu tedy musíte se zaměstnanci sjednat, český právní systém vám ji neumožňuje stanovit. Vhodným způsobem asi bude apelovat na rozum zaměstnanců a vysvětlit jim, že přežití společnosti v době krize je odvislé od jejich zodpovědnosti, a nepřistoupení na sníženou pracovní domu může v konečném důsledku vyústit v krach společnosti.

Podnikatelské centrum Smíchov

Mohlo by vás zajímat

  • Je o mě zájem, říká expremiér Jiří Paroubek v Euro TV

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

Hry pro příležitostné hráče