Životní pojištění v otázkách a odpovědích

11. listopadu 2002, 00:00 - (fen, www.fincentrum.cz
11. listopadu 2002, 00:00

Co je životní pojištění? Životní pojištění je finanční produkt mnoha forem. Vyznačuje se tím, že na jedné straně může krýt celou řadu životních rizik (úmrtí, invalidita, nemoc, úraz apod.), přičemž na druhé straně může představovat prakticky čistě spořicí produkt. Nejčastěji to bývá kombinace obojího.

Co je životní pojištění?

Životní pojištění je finanční produkt mnoha forem. Vyznačuje se tím, že na jedné straně může krýt celou řadu životních rizik (úmrtí, invalidita, nemoc, úraz apod.), přičemž na druhé straně může představovat prakticky čistě spořicí produkt. Nejčastěji to bývá kombinace obojího. Charakteristické pro pojistné produkty je zejména skutečnost, že pod stejným názvem pojistného produktu různých pojišťoven se často skrývá odlišný obsah.

Jaké rozeznáváme druhy životního pojištění?

Nejčastější klasifikace životního pojištění je rozdělení na: 1. rizikové životní pojištění (bez spořicí složky). Rizikové životní pojištění je klasické pojištění pro případ úmrtí bez jakéhokoli spoření. Nedochází v něm k žádné tvorbě kapitálu, a z toho důvodu není daňově zvýhodněno. 2. rezervotvorné životní pojištění (se spořicí složkou, kapitálové životní pojištění). Rezervotvorné životní pojištění je kombinace pojištění a spoření. Část zaplaceného pojistného je akumulována - investována pojišťovnou - a později vyplacena zhodnocená klientovi. Rezervotvorné životní pojištění podléhá při splnění zákonných podmínek daňovému zvýhodnění.

Co je rizikové životní pojištění a pro koho je určeno?

Rizikové životní pojištění kryje ve své základní podobě pouze riziko úmrtí. Pojišťovna z tohoto pojištění vyplácí sjednanou pojistnou částku jen v případě úmrtí pojištěného. Toto pojištění je relativně levným pojistným produktem, který poskytuje pojištěnému finanční zabezpečení příbuzných či blízkých finančně závislých osob pro případ jeho úmrtí. Často je toto pojištění požadováno finančními institucemi při využívání dluhového financování, kdy slouží jako zajištění (úvěru, hypotéky aj.).

Co je kapitálové životní pojištění a čím se odlišuje?

Kapitálové životní pojištění se odlišuje od rizikového životního pojištění existencí spořicí složky. V zásadě existují dva druhy kapitálových životních pojištění:

1. Pojištění pro případ smrti nebo dožití (tzv. smíšené životní pojištění) Toto pojištění v jednom produktu kombinuje pojistnou ochranu a spoření.

2. Pojištění pro případ dožití (důchodové pojištění) Toto pojištění často nekryje žádné riziko a slouží výhradně ke spoření.

Pro oba druhy rezervotvorných (kapitálových) životních pojištění je charakteristické, že v průběhu trvání pojištění dochází k tvorbě tzv. kapitálové hodnoty (úspor).

Čím se odlišuje důchodové pojištění od penzijního připojištění?

Ke spoření na stáří je ze životních pojištění nejvhodnější důchodové pojištění, které má některé odlišnosti od penzijního připojištění. Především může důchodové pojištění představovat komplexnější produkt. Zatímco penzijní připojištění je pouze spořicí produkt, důchodové pojištění může zahrnovat i krytí vybraných rizik (nejčastěji invaliditu, např. v podobě zproštění od placení pojistného v případě plné invalidity pojištěného). Výhodou je, že pojistná ochrana je v tomto případě poskytována ihned od počátku pojištění. Důchodové pojištění může lépe zajistit klienta v případě invalidity, protože mu může být pojišťovnou vyplácen sjednaný dočasný (invalidní) důchod do doby, než bude mít nárok na základní důchod. Pak je mu vyplácen základní důchod (nebo jednorázové vyrovnání), i když po dobu pobírání dočasného důchodu neplatil pojistné. Oproti tomu z penzijního připojištění je v případě invalidity klientovi vyplacena jen částka, kterou měl v té době na svém účtu. V případě úmrtí může být z důchodového pojištění rovněž vyplácen po dohodnutou dobu sjednaný důchod, zatímco z penzijního připojištění se vyplácí pozůstalostní důchod do vyčerpání celkem naspořené částky složené z vkladů účastníka, státních příspěvků a odpovídajících podílů na výnosech penzijního fondu.

Jak jsou zhodnocovány svěřené prostředky do pojištění?

Aby mohla pojišťovna připisovat podíly na zisku, musí vkládané prostředky do pojištění zhodnocovat. Z tohoto pohledu rozeznáváme dva odlišné způsoby zhodnocování rezerv:

1. Klasické zhodnocování U většiny životních pojištění jsou vkládané prostředky do pojištění investovány pojišťovnou do různých instrumentů, přičemž ministerstvo financí svojí vyhláškou č. 75/2000 Sb. stanovuje limity skladby finančního umístění pojišťovny (tzv. kvótování aktiv). Z toho důvodu je pojišťovnou investováno převážně do bezpečných instrumentů (státní dluhopisy, pokladniční poukázky, depozitní certifikáty a jiných převážně bezpečných finančních instrumentů). Nositelem investičního rizika je pojišťovna, která garantuje určité minimální zhodnocení v podobě technické úrokové míry. Tento způsob investování vede k hodnocení životního pojištění jako investice s nižším rizikem a konzervativním výnosem.

2. Investiční zhodnocování U investičních životních pojištění jsou vkládané prostředky do pojištění investovány do fondu, přičemž sám klient určuje, kam (do kterých fondů) budou investovány. Z toho důvodu je nositelem investičního rizika (u fondů denominovaných v zahraniční měně) i kurzového rizika, pojistník (ten, kdo hradí pojistné za pojistnou smlouvu, kterou jste pojištěn). U investičního zhodnocování rezerv tak není nejen garantováno minimální zhodnocení, ale ani zachování vložených prostředků.

Jak jsou pojištěny vklady pro případ krachu pojišťovny?

Podobně jako u penzijního připojištění neexistuje fond pojištění vkladů, jako je tomu u bank, tzn. vklady klientů u kterékoliv pojišťovny nejsou pojištěny státem. Při výběru pojišťovny je tak nutné posuzovat nejen kvalitu a nákladovost jejich produktů, ale také finanční sílu a renomé pojišťovny. Většina pojišťoven působících na českém trhu je finančně velmi silná a patří do významných světových finančních skupin. Na bezpečnost vkladů dohlíží Ministerstvo financí ČR. Vyhláškou MF ČR jsou pojišťovnám stanoveny limity investování do jednotlivých finančních instrumentů a státním dozorem je kontrolováno finanční zdraví a solventnost pojišťoven. Pojišťovny jsou rovněž zajištěny vůči případným rizikům, kterým jsou vystaveny, u tzv. „zajišťoven“, což jsou kapitálově velmi silné „pojišťovny pojišťoven“.

Jak jsou zdaňovány výnosy získané ze životního pojištění?

Výnosy získané ze životního pojištění podléhají dani z příjmů. Daňovým základem v případě plnění ze životního pojištění je částka vyplaceného plnění (včetně příspěvků zaměstnavatele), která je snížena o zaplacené pojistné. Uplatňována je zvláštní sazba daně ve výši 15 %. Pouze při předčasném vypovězení smlouvy činí sazba daně 25 % (platí se i z příspěvků zaměstnavatele!). U obou případů se jedná o srážkovou formu, tj. daň za klienta odvádí státu sama pojišťovna. Uplatňována je odložená splatnost daně, což znamená sražení daně až v okamžiku čerpání naspořených prostředků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít