Životní pojištění na cestě do Evropy

03. listopadu 2003, 00:00 - Miroslav Melichar
03. listopadu 2003, 00:00

TUZEMSKÝ TRH ŽIVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ UTĚŠENĚ ROSTE. OD ROKU 1996 SE VÍCE NEŽ ZTROJNÁSOBIL. PŘESTO MÁ K ÚROVNI VYSPĚLÝCH EVROPSKÝCH ZEMÍ JEŠTĚ DALEKO. ODBORNÍCI MU PROTO PŘEDPOVÍDAJÍ SLIBNOU BUDOUCNOST.

aneb Co přinese pojišťovnám a jejich klientům vstup do EU

TUZEMSKÝ TRH ŽIVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ UTĚŠENĚ ROSTE. OD ROKU 1996 SE VÍCE NEŽ ZTROJNÁSOBIL. PŘESTO MÁ K ÚROVNI VYSPĚLÝCH EVROPSKÝCH ZEMÍ JEŠTĚ DALEKO. ODBORNÍCI MU PROTO PŘEDPOVÍDAJÍ SLIBNOU BUDOUCNOST.

V České republice patří životní pojištění dlouhodobě mezi finanční služby s nejrychlejším růstem. Jen za loňský rok za ně klienti vydali více než 34 miliard korun, tedy o pětinu více než předloni. A v roce 2000 to bylo jen 15 miliard.

JSME STÁLE JEŠTĚ NA ZAČÁTKU

Podíl životního pojištění na celkovém předepsaném pojistném dosáhl loni 38,5 procenta. V zemích Evropské unie je ale toto číslo mnohem větší - 63,5 procenta, a v některých zemích (Švédsko, Finsko,Velká Británie) dokonce přesáhl sedmdesát procent. Podle odborníků je proto jasné, že u nás boom životního pojištění ještě zdaleka neskončil. Tím spíše, že podíl životního pojištění na hrubém domácím produktu je u nás ve srovnání s vyspělými státy také nízký (ve světě 7,84, v Evropské unii 8,19, v České republice 3,60 procenta). Kdyby se čeští občané pojišťovali v takové míře jako Evropané, museli by utratit ne 34, ale 123 miliard korun. Zatímco u nás připadá v průměru 0,5 uzavřené smlouvy o životním pojištění na jednoho obyvatele, evropský průměr je 0,8. Roční hodnota životního pojistného připadající na jednoho obyvatele se v České republice pohybuje kolem 64 eur (2048 Kč). Kam až lze dojít, ukazuje Lucembursko, kde má tento údaj téměř dvacetinásobnou hodnotu (11 362 eur). Podle letního průzkumu TNS Factum roste zájem o uzavření životního pojištění spolu s příjmem domácnosti: zatímco tam, kde příjmy nepřesahují 15 tisíc korun, projevilo vůli ke sjednání pojistky jen šest procent respondentů, zatímco v příjmové skupině mezi 15 a 25 tisíci korun měsíčně vzrostl počet zájemců na 15 - 20 procent.

CO NÁS ČEKÁ PO 1. KVĚTNU 2004

Za půl roku bude už zřejmě Česká republika součástí Evropské unie. Co to bude znamenat pro životní pojištění? Předně je třeba říci, že každý stát si pojišťovnictví reguluje sám. Společné zákonné minimum určují směrnice EU (a jiné právní akty pro oblast pojišťovnictví). Na druhou stranu platí v EU princip tzv. jednotného evropského pasu: získá-li pojišťovna povolení k provozování činnosti v jedné členské zemi, může ji provozovat ve všech. Stejné volnosti se těší i pojišťovací zprostředkovatelé. S výjimkou jazykových bariér už zkrátka pro pojišťovny v Evropské unii žádné překážky nejsou - neexistují žádná cla, kvóty či jiná omezení přeshraničního obchodu. Teoreticky vzato by to pro nynějších bezmála čtyřicet pojišťoven na českém trhu mělo znamenat zostření konkurenčního prostředí. Jakýkoli druh pojištění bude moci být nabízen nejen pojišťovnami registrovanými v České republice, ale i všemi, které mají registraci v některém z ostatních 24 států budoucí unie. Zástupci některých pojišťoven (například České pojišťovny) se domnívají, že vstup do Evropské unie ovlivní trh s životním pojištěním velmi významně - počet pojišťoven se prý zvýší až na 200 a ty, které nebudou „nákladově efektivní“, pak vypadnou ze hry. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky však příští rok pravděpodobně k žádným dramatickým změnám nedojde. Tento názor přitom nezastává jen ministr financí. Například šéf pojišťovny Aviva Austin Kimm před časem prohlásil, že se podle něj počet pojišťoven na tuzemském trhu nijak výrazně nezvýší: „V stup na nový trh je nesnadný i za ideální situace a většina pojišťoven dnes zdaleka v ideální situaci není,“ řekl deníku Právo. Dodal, že podle jeho názoru povede vstup do EU spíše ke konsolidaci trhu než k jeho rozšíření.

ZMĚNY PŘECE JEN BUDOU

Změny ale přece jen nastanou. N ebudou však rychlé, nýbrž spíše postupné. Jak již bylo řečeno, budou se lidé určitě pojišťovat stále více. Budou se také pojišťovat na vyšší částky, a proto také za pojištění více zaplatí. Představitelé některých pojišťoven (a opět také ministr financí) jsou toho názoru, že se mnohem více než dosud zapojí zaměstnavatelé. Prý budou masivně přispívat svým zaměstnancům, využívajíce v maximální míře daňové úlevy. Mnozí odborníci zase očekávají větší rozšíření investičního životního pojištění, které v řadě evropských zemí představuje více než polovinu trhu. Jiní ovšem tvrdí, že masové rozšíření tohoto produktu v České republice je hudbou vzdálené budoucnosti. Závěrem se sluší ještě dodat, že nejpozději do 1. dubna roku 2010 se pojišťovny musí rozdělit na životní a neživotní, případně jeden ze sektorů opustit. Tak praví zákon o pojišťovnictví. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít