Životní pojistění - hlavní smysl v ústraní

15. března 2004, 00:00 - ZDENĚK KUBÍN
15. března 2004, 00:00

Jeden ze způsobů, jak ulehčit firmě a pomoci jí vypořádat se s potížemi při smutné události DÍKY STÁTNÍ PODPOŘE - MOŽNOSTI ODPOČTU Z DANÍ - SE V POSLEDNÍ DOBĚ STALO OBLÍBENÝM ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ. Mnozí je využívají jako jednu z možností jak spořit na důchod, pro některé firmy je zase prostředkem pro poskytování zaměstnanecké výhody, když na ně svým zaměstnancům přispívají.

Jeden ze způsobů, jak ulehčit firmě a pomoci jí vypořádat se s potížemi při smutné události

DÍKY STÁTNÍ PODPOŘE - MOŽNOSTI ODPOČTU Z DANÍ - SE V POSLEDNÍ DOBĚ STALO OBLÍBENÝM ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ.

Mnozí je využívají jako jednu z možností jak spořit na důchod, pro některé firmy je zase prostředkem pro poskytování zaměstnanecké výhody, když na ně svým zaměstnancům přispívají. Jako by se v tomto trendu ztratilo jeho hlavní poslání: zajistit blízké v případě smutné události.

SPOJENÍ SMLOUVY S POJISTKOU

Poměrně málo se ví, že životní pojištění není jen prostředkem k zajištění svých blízkých, ale také k jištění firmy v případě, že jeden ze spoluvlastníků nebo třeba klíčový zaměstnanec zemře. Jistě, mnohé lze ošetřit smlouvami. Ale vyřizování pozůstalosti u notáře přece jen nějakou dobu trvá (někdy se může pozůstalostní řízení táhnout i přes rok). Než se vše vyřeší, může mít firma omezené přístupy ke svým financím, ale třeba i omezené možnosti při uzavírání nových obchodních smluv (například když dokumenty či bankovní příkazy musí podepisovat nebo spolupodepisovat zemřelý spoluvlastník). Proto je smluvní zajištění firmy pro takovéto případy sice dobrá věc, ale je potřebné je zároveň jistit i finančně. A právě životní pojištění je pro tyto účely vhodným nástrojem. Pojišťovna totiž uvolní příslušné finance mnohem rychleji, než je pozůstalost projednána u notáře. Na pojišťovacím trhu dnes existuje již více druhů životního pojištění, které tak je možné lépe nastavit na potřeby jedince nebo i firmy. O možnostech životní pojistky a jak rozvažovat při jejím uzavírání jsem před časem hovořil s finančním poradcem Ivo Tublem. Podle něho je třeba si především uvědomit, že životní pojistka se používá na zajištění ekonomické hodnoty a občanského života s důrazem na ty, kteří by na této finanční hodnotě byli závislí. Neexistuje magická formule, kolik a jak velkou životní pojistku potřebujete. Před rozhodnutím o velikosti životního pojištění je zapotřebí se podívat na celkovou potřebu a zvážit rozhodující důvody. Všeobecně lze říct, že v produktivním věku je potřeba větší než v období, kdy mladý člověk teprve začíná pracovat, nebo když rodina dosáhne důchodového věku. Stává se také, že pojištěnec potřebuje částku, kterou na životní pojištění platí, snížit. Proto by měl pojištěný každý rok posoudit své životní pojištění s ohledem na změny v rodině či pracovní úrovni.

ZAJIŠTĚNÍ BLÍZKÝCH

Životní pojištění lze tedy použít jak pro soukromé, tak podnikatelské účely. Ivo Tubl rozděluje použití životního pojištění na dvanáct základních bodů, které je při uzavírání příslušné pojistné smlouvy dobré brát na zřetel. Pro soukromý život je to následujících osm oblastí:

Dluhy: Půjčky pro vlastní účely, kreditní karty, studentská půjčka atd. budou z životního pojištění zaplaceny v případě smutné události.

Hypoteční půjčka: Z životního pojištění je možné zaplatit zbytek nebo z něho mohou peníze plynule chodit jako měsíční splátky.

Náhrada mzdy a příjmů: Životní pojistka se dá použít jako okamžitá záruka k zachování životní úrovně pozůstalých. Může tedy zabránit třeba tomu, aby rodina byla nucena se přestěhovat, manželka či manžel by se mohli dostat do obtíží například při návratu do práce, mohou vzniknout výdaje na hlídání dětí atd.

Studia: Životní pojištění má zajistit prostředky na vzdělání dětí, což může zajistit celkové výdaje na studia až do ukončení, popřípadě na vysokou školu.

Dědická daň: V tomto směru může životní pojištění myslet na příslušníky rodiny, kteří nejsou přímým příbuzným (tzv. druhé koleno) a nejsou tudíž osvobozeni od dědické daně.

Poslední výdaje: V případě úmrtí například na zaplacení nemocnice, léčení, dluhy, daně atd.

Darování: Životní pojištění může být jako dar ve prospěch nadace, na charitativní účely nebo jako dar blízké osobě.

Důchodové zajištění: Životní pojištění může například v případě úmrtí jednoho z partnerů zajist důchodový příjem.

ABY FIRMA PŘEŽILA

Zatímco potřeba „myslet na rodinu či klidné stáří“ je asi každému blízká, méně se již při uzavírání životního pojištění myslí na zajištění firmy. Ivo Tubl zde uvádí čtyři možnosti, jak může vhodně uzavřená životní pojistka usnadnit firmě existenci po smutné události, kdy zemře majitel či jeden ze spoluvlastníků, ale také třeba zaměstnanec, který má díky své vysoké odbornosti pro firmu mimořádný význam a jeho nenadálá ztráta může firmu ohrozit až v samotné existenci.

Klíčový zaměstnanec: Zajištění ztráty zisku nebo i zamezení rizika zániku společnosti v případě úmrtí klíčového zaměstnance. V případě jeho úmrtí má podnik při sjednaném životním pojištění větší šanci přežít, případně omezit ztráty. Na kolik by měla být taková životní pojistka uzavřena? Měla by vycházet z minimálního ročního příjmu klíčového zaměstnance a samozřejmě také z toho, kolik zaměstnanec firmě přináší, jak obtížné je najít nového zaměstnance a za jakou cenu apod.

Koupě - prodej, dohoda: Jedná se o smluvní dohodu, která zajišťuje pokračování v podniku případě úmrtí nebo totální invalidity partnera ve firmě, akcionáře anebo jediného vlastníka, který by chtěl zachovat podnik a předat ho klíčovému zaměstnanci. Smluvní dohoda může uvádět, že v případě úmrtí spolupracovníka, akcionáře nebo partnera společnosti společnost nebo jiný partner koupí nazpátek podíl zemřelého ve firmě. Životní pojistka zajišťuje pro platby za takovouto koupi finance v hotovosti, které jsou pro tuto transakci zároveň i daňově zvýhodněné.

Podnikatelská půjčka : Životní pojištění je uzavřeno na klíčového zaměstnance nebo podnikatele a umožňuje zaplatit dluhy v podniku v případě úmrtí.

Zaměstnanecký benefit: Nejznámější a nejčastější využívání životního pojištění v podnikatelské sféře - poskytnutí zaměstnanecké výhody, nástroj motivace zaměstnanců, možnost úspor díky daňovému zvýhodnění.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít