Život ve stylu single

09. dubna 2011, 06:33 - Zina Plchová
09. dubna 2011, 06:33

Jsou mladí, mají dobrou práci a žijí bez partnera. Svůj volný čas ovšem tráví aktivně, baví se a sportují. Singles mají rádi svůj vlastní prostor a klid. Přesto chtějí často být i mezi přáteli a blízko kultuře. Vyjít vstříc všem těmto potřebám není jednoduché. Mladí architekti se o to přesto pokusili

Foto: Myr Communication

Impulzem pro návrhy nového bydlení pro singles byl čtvrtý ročník soutěže Revit Open 2010. Studenti architektury a pozemního stavitelství se tentokrát sjeli do Liberce, kde pro střechu jednoho z panelových domů měli vymyslet nové využití. Tím je bydlení pro mladé lidi bez závazků. Z návrhů, které vznikly, vybrala porota tři nejzdařilejší. Ty vám nyní představíme.

Bydlení na kolečkách

Vítězným projektem soutěže je návrh studentské dvojice Zuzana Retterová a Bořek Němec z Fakulty architektury ČVUT v Praze. V jejich představách je střecha paneláku variabilním prostorem, na kterém se jednotlivé domečky singles, opatřené kolečky, mohou libovolně přemísťovat a otáčet. Při kulturních akcích je možné je „poskládat“ u jedné hrany domu. Při běžném provozu mohou být kostky rozmístěny tak, aby všechny „viděly“ na Ještěd a nebo všichni jejich majitelé mohli pozorovat východ slunce. Je jen na komunitě, jaké uspořádání zvolí.

Základem je sedm obytných a tři doplňkové krychle o velikosti 3,3 × 3,3 metru. Doplňkové kostky slouží jako kavárna, kinobox a prádelna se skladem. Obytné buňky jsou vybaveny pro potřeby běžného života. Koupelnu tvoří minimální box o ploše jednoho metru čtverečního, ve kterém se nachází toaleta, sprcha a odklápěcí umyvadlo. Na toto jádro je napojena kuchyňská linka s výsuvnou pracovní deskou. Celý interiér je velice flexibilní. Naproti kuchyňské lince se nachází pracovní stůl, do kterého jsou vloženy dvě židle. Zbylý prostor nechali architekti volný. V patře je místo pro spaní a úložné prostory.

Pro konstrukci se mladí autoři snažili zvolit přírodní a obnovitelné materiály. „Je to takový výběr střední cestou, kdy jsme si kladli otázku, zda energeticky výhodný dům je opravdu šetrný vůči svému prostředí,“ vysvětluje Bořek Němec. Základem je proto dřevokonstrukce zateplená z konopí. Opláštění je vyrobeno z desek trespa, které se lisují z přírodních materiálů a pryskyřic. „U prvků, jako jsou okna, kola boxů a sanita, už však bylo nutné využít technologicky náročnější materiály, tedy kovy, ocel a sklo.“ Obytné boxy jsou vybaveny solárním panelem, který pokrývá spotřebu elektrické energie. Nádrž na vodu je umístěna nad koupelnou a zakončena jímkou. Odvoz kalné vody a doplnění té čisté funguje na podobném principu jako u karavanů.

Zahrada na střeše

Jako druzí v soutěži skončili Radek Trojan a Vratislav Zíka z brněnského VUT, kteří své řešení pojali jako nástavbu s výrazným podílem zeleně. Na střechu panelového domu umístili šest prefabrikovaných obytných buněk, které mají vlastní vstup, technické zázemí i zahradu. „Člověk, který žije sám, nepotřebuje klasický byt dělený na místnosti, protože se nemusí bát, že by někoho rušil nebo byl sám rušen. Proto jsme navrhli volně plynoucí prostor, kde jsou ,místnosti‘ vymezené pouze pocitově a jen hygienická zařízení jsou oddělena dveřmi,“ vysvětlují autoři. V přízemí se nachází technická místnost, WC, sklad sportovních potřeb a sezonních věcí. Dále pak obyvatel vstupuje přes prostory určené k vaření, jídlu, odpočinku, hygieně a ke spaní. Čím hlouběji do bytu člověk proniká, tím soukromější prostory objevuje. Dřevěnou rámovou konstrukci doplňuje izolace z minerální vaty. Opláštění je z hliníkového plechu a vnitřní povrchy ze sádrokartonu. Hlavní okno je z polykarbonátu. Každý single má k dispozici 60 m2 a 51 m2 zahrady.

Tak trochu jiná nástavba

Pomyslná bronzová medaile v letošním ročníku soutěže patří Vojtěchu Milerovi, který nyní studuje ČVUT. Na liberecký dům umístil 10 mezonetových bytů, které mají ve spodním patře koupelnu, toaletu a prostor přes druhé podlaží, ve kterém je obývací pokoj, kuchyň a balkon. V horním podlaží se pak nachází klidová zóna s ložnicí, pracovnou, úložným prostorem a šatnou. „U bydlení pro singles je nutné zajistit dostatek soukromí, ale zároveň i prostory společné, určené pro vzájemné potkávání a socializaci. Proto jsem v návrhu využil prostory před ukončením výtahových šachet jako zelené plochy určené pro grilování, opalování a party,“ říká autor. K potkávání a poznávání může sloužit i pavlač na severní straně domu. Severojižní orientace je v tomto projektu zásadním prvkem. Kvůli minimalizování tepelných ztrát je směrem na sever méně otvorů. Naopak na jih, směrem k Ještědu, se nástavba otevírá prosklenou stěnou přes dvě podlaží. I tady ohřev vody zajišťují střešní kolektory. Základní konstrukce je z oceli, pro vnější opláštění Miler zvolil vlnitý titanzinkový plech.

Tento model přináší výhody i pro stávající obyvatele panelového domu. Podle autora návrhu nástavba vyřeší problematické izolování střechy domu. Energie ze solárních kolektorů bude sloužit i jim. Vyšší mezonetovou výšku bytů pak ocení zejména sportovci, kterých je ostatně mezi singles většina. Kolo, lyže nebo snowboard totiž mohou uložit na zeď, kde nebudou překážet. Singles v tomto případě mohou obývat 58 metrů čtverečních.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít