Život v kraji má ovládnout jezero

06. března 2006, 00:00 - JAN EXNER
06. března 2006, 00:00

Nalákat nové investory odjinud, ale poskytnout i další příležitosti zdejším podnikatelům. Takovým směrem se ubírají úvahy regionální i místních samospráv v Karlovarském kraji. Svědčí o tom řada dosavadních akcí i projekty, jež čekají na realizaci v dohledné době.

INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI ||
Nákladná rekonstrukce hlavní nákupní tepny Karlových Varů, třídy T. G. Masaryka, stavba průtahu lázeňským městem jako součástí rychlostní silnice R6 vedoucí z Prahy do Chebu. To jsou příklady v poslední době dokončených nebo stále ještě probíhajících akcí, které podpořily podnikatelský život regionu. Dále pak výstavba sokolovských výrobních hal pro firmy (podnikatelských inkubátorů), za uplynulé tři roky vybudovaná a investory zaplněná průmyslová zóna v Chebu. Mimořádnou pozornost v poslední době získal jezerní projekt, který má zcela změnit ráz centra Sokolovska a hlavně přinese spoustu možností pro podnikatele a živnostníky.
VODNÍ PLOCHA NA DŮLNÍ JÁMĚ Už za čtyři roky se mají Sokolov, Citice, Bukovany, Chlum Svaté Maří a Habartov ocitnout na břehu obrovského jezera, které bude na místě vytěžené důlní jámy Medard-Libík. Jak slibuje studie, lidé si budou moci dát oběd v plovoucí restauraci, obdivovat botanickou zahradu, sejít do přístaviště, svézt se výletní lodí a na druhém břehu vyjet lanovkou na vyhlídkovou terasu. Nyní se pracuje na přípravách k napuštění téměř 140 milionů kubíků vody, která bude do lomu přitékat z Ohře nejméně dva roky. Vstupní branou do jezerní oblasti o rozloze 44 kilometrů čtverečních se stane obec Svatava. V ní bude hlavní nástupní terminál se záchytným parkovištěm, infocentrem, zábavním parkem, střediskem vodních sportů a jedno ze tří přístavišť. Východní část Medardu má být věnována spíše vodním sportům. Počítá se zde se sportovním centrem, chatkami i autokempem, bude tu samozřejmě místo ke koupání a pro kotvení lodí. Protilehlému břehu bude dominovat vysokoškolský areál a golfové hřiště. Severní okraj jezera bude lákat takzvanou muzeální železnicí s nástupní stanicí u Svatavy a s konečnou u Bukovan. Jednalo by se o obnovu důlní trati. Park Jižní lom u Sokolova s Jelením vrchem propojí jedna lanovka, druhá lanovka spojí hotelové centrum v Habartově s přístavem. Jezero bude propojeno s řekou Ohří, atraktivní bude tedy i pro vodáky. Téměř každý kout této rekreační oblasti nabízí spousty možností pro podnikatele. Zda se však podaří vybudování tak obrovského centra podobnému těm, jaká navštěvují turisté v severní Itálii či Rakousku, závisí na dotacích z rozpočtu Evropské unie na příští roky. LYŽAŘSKÁ HALA PRO STOVKY LIDÍ

Na výsypce nedaleko Chodova (asi deset kilometrů od Karlových Varů) má stát tři sta metrů dlouhá lyžařská hala. Podobná jsou například v exotické Dubaji nebo v Japonsku. Postaví ji německý investor, avšak předpokládaná návštěvnost až pěti set lidí denně slibuje množství příležitostí pro místní podnikatele. Myslí si to i místostarosta Stanislav Pochman, který byl donedávna k tomuto projektu otevřeně skeptický. „Sto přímých a sto nepřímých pracovních míst a celkové oživení města. Kdyby sem přijelo 500 až 750 návštěvníků za den, byl by to neskutečný přínos,“ vyjmenoval možná pozitiva pro Chodov, ale i pro podnikatele.

V nejbližších měsících má padnout rozhodnutí investora, které mimo jiné ovlivní příslib evropských dotací. Do dvou let začne výstavba za bezmála miliardu korun na pozemcích, které patří městu, Sokolovské uhelné a Pozemkovému fondu. Roční náklady na provoz se odhadují na 49 milionů korun. Ty mají být kryty částečně ze vstupného, které se bude pohybovat od nejnižších devadesáti korun až do několika stovek, podle doby strávené na krytém svahu.

Projektu věří i krajský úřad. „Byl by to vhodný doplněk aktivit pro volný čas i v souvislosti s chystaným jezerem u Sokolova,“ říká vedoucí odboru regionálního rozvoje Jaromír Musil.

Podle studie bude krytá lyžařská hala nabízet širokou škálu sportovního vyžití. Mají se do ní vejít i tenisové kurty, sáňkařský svah, cyklistická dráha, ledová plocha a dráha pro in-line bruslení. Dokonce v ní bude sídlit i hotel a penzion. Však také délka objektu bude 300 metrů a šířka 60 metrů. Zázemí budou doplňovat také restaurace, kavárna, půjčovna vybavení a fitness. Hala by měla být v provozu 300 až 320 dní v roce. Jen v těch největších vedrech je energetická náročnost tak vysoká, že by byl objekt mimo provoz. 

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Rozloha kraje: 3314 km2

Počet obyvatel: 303 874 (k 30. 6. 2004)

Sídelní město: Karlovy Vary

Míra nezaměstnanosti: 10,7 % (leden 2006)

HDP na obyvatele: 216 639 Kč (rok 2004)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít